UWAGA!

Kiedy „Dąb Polski” zostanie pomnikiem?

 Elbląg, Kiedy „Dąb Polski” zostanie pomnikiem?
fot. Anna Dembińska

„Dąb Polski” to zwyczajowe określenie dużego dębu rosnącego przy ul. Szańcowej. W czerwcu Rada Miejska uznała za zasadną petycję w sprawie ustanowienia go pomnikiem przyrody. Co dalej?

Przypomnijmy: W marcu do Rady Miejskiej wpłynęła petycja Artura Pytlińskiego w sprawie uznania za pomnik przyrody dębu szypułkowego rosnącego przy ul. Szańcowej na Wyspie Spichrzów. „Drzewo to zostało posadzone prawdopodobnie w 1772 r. Jego wymiary tj. obwód 525 cm w pierścienicy oznacza, że jest to jedno z największych drzew w naszym mieście obwodem przekraczającym niejeden z obiektów wpisanych jako pomnik przyrody” - czytamy w uzasadnieniu petycji.

Radni zasięgnęli opinii ówczesnego prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego (była pozytywna, „W przyszłości może stanowić atrakcję przyrodniczą i turystyczną Wyspy Spichrzów” - czytamy w opinii prezydenta). I na czerwcowej sesji przyjęto uchwałę, w której uwzględniono petycję.

To jeszcze nie oznacza, że dąb z Wyspy Spichrzów został pomnikiem. Do tego potrzebna jest kolejna procedura uwieńczona kolejną uchwałą Rady Miejskiej. Zapytaliśmy w ratuszu, czy w tej sprawie zostały podjęte jakieś działania.

- Została przeprowadzona ekspertyza dendrologiczna ww. drzewa. Zgodnie z nią w stosunku do drzewa należy wykonać drobne zabiegi pielęgnacyjne. Zabiegi zostaną przeprowadzone poza sezonem lęgowym tj. po 15 października – poinformował nas Departament Kształtowania Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Przypomnijmy, że kiedy drzewo zostanie uznane za pomnik przyrody, wszelkie prace pielęgnacyjne będą wymagały zgody (wyrażonej w uchwale) Rady Miejskiej. Dopóki drzewo jest zwyczajne, taka zgoda nie jest potrzebna.

- Kolejnym krokiem będzie skierowanie do Rady Miejskiej stosownego projektu uchwały, który wcześniej zostanie uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w celu objęcia drzewa pomnikiem przyrody. Planuje się, że projekt uchwały przedłożony będzie jeszcze w tym roku – dodaje Departament Kształtowania Środowiska.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Prostej sprawy nie da się załatwić, trzeba odłożyć na przyszły rok. Są ważniejsze rzeczy, np ustawianie kolesi na stołkach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    25
    12
    Słodkii(2024-08-02)
  • @Słodkii - Podobnie jak pisiory
  • kiedy zostanie ? kiedy władza sie zastanowi co tu mozna na nim urobić
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    7
    uśmiechniety polak(2024-08-02)
  • A kiedy Platan na Żeglarskiej, na którego kwity jak i na ten dąb pisałem 3 lata temu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    5
    W.owka(2024-08-02)
  • "W przyszłości może stanowić atrakcję przyrodniczą i turystyczną Wyspy Spichrzów” hahahahahaha no geniusze
  • Naprawdę nie widzą ludzkich problemów @
  • Ten dąb jak ta cała szańcowa @
  • Na Zawadzie wiewiórka jest i pewnie z Dębu tamtejszego gdzie były kiedyś pomniki cmentarzu niemieckiego to ma co szamać
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    Bridzit Jones(2024-08-02)
  • Dwieście pięćdziesiąt lat temu, 5 sierpnia 1772 r. zostały zawarte w Petersburgu trzy identyczne traktaty, zgodnie z którymi trzy mocarstwa ‒ Rosja, Prusy i Austria ‒ dokonały I rozbioru Polski. Dokumenty zaczynały się inwokacją do Trójcy Świętej. Dziś jest dzień 2 sierpnia. No cóż....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    2
    RomanR(2024-08-02)
  • Rocznic jest wiele o chociażby 2 sierpnia 1943 roku oddziały UPA dokonały tzw. rzezi wołyńskiej, 2 sierpnia 1944 roku Armia Czerwona zdobyła Rzeszów, 2 sierpnia 1951 wobec Władysława Gomułki zastosowano areszt domowy, a 2 sierpnia 1958 roku w czasie meczu lekkoatletycznego Polska- USA w Warszawie na stadionie X -Lecia ustanowiono dotąd istniejący rekord frekwencji w tej dyscyplinie. Dwumecz ten oglądało wówczas 100 000 kibiców.
  • @Rocznice lecznice - Oj tam. Mnie zainteresowała data posadzenia dębu. Nadal przypuszczam, że to z okazji traktatu rozbiorowego. Może dodam jeszcze, że w Pasłęku istnieje podobnie wyglądający dąb. Nikt tam jeszcze nie ustalił daty jego posadzenia. Zapewne brak dendrologa i miłośnika wczytywania się w stare księgi parafialne, w jęz. niemieckim pisane A w tej dacie mieści się zawarcie traktatu św. Trójcy, dot. I rozbioru Polski. Hashtagi: #Roman
Reklama