Czy „kocie oczka” poprawiają bezpieczeństwo pieszych na elbląskich ulicach? Władze miasta twierdzą, że tak i w tym roku chcą w ten sposób zmodernizować kolejne cztery przejścia.
Od stycznia 2019 r. w Elblągu miały miejsce 24 wypadki z udziałem pieszych, z czego na przejściach dla pieszych – 15. Wszystkich zdarzeń, które odnotowała elbląska policja z udziałem pieszych w minionym roku było 51, a 32 z nich miało miejsce na przejściach. Jak zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych na przejściach?
Jednym z rozwiązań jest montaż tzw. „kocich oczek”. Obecnie w Elblągu mamy cztery takie przejścia: na al. Grunwaldzkiej (na wysokości hali Elzam), przy Szkole Podstawowej nr 12 na ul. Nowowiejskiej, przy DH Jantar na ul. Odrodzenia i na ul. Bema (przy skrzyżowaniu z ul. Wyżynną). Jak informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu od stycznia 2019 r. na tych przejściach miał miejsce tylko jeden wypadek z udziałem pieszego.
Miasto chce montować „kocie oczka” na kolejnych przejściach. Najszybciej powstanie przy pl. Słowiańskim (od stycznia 2019 r. na tym przejściu nie było wypadku z udziałem pieszego). Obecnie trwa badanie oferty potencjalnego wykonawcy, jeżeli nie zostanie odrzucona, to na wiosnę przejście będzie zmodernizowane.
To jednak nie koniec. W budżecie miasta jest zapisane 160 tys. zł na montaż „kocich oczek” na ul. Mickiewicza: przy skrzyżowaniu z ul. Sochaczewską oraz przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego. Środki na ten cel pochodzą z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywę poparło 645 mieszkańców.
Jeżeli uda się zdobyć dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to jeszcze w tym roku w ten sam sposób zostanie zmodernizowane przejście na ul. Brzeskiej, na wysokości wieżowca z numerem 28. Z ministerialnego programu „Razem bezpieczniej” jednorazowo można uzyskać dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł.
Modernizacje następnych przejść w kolejnych latach są uzależnione od możliwości finansowych miasta i pozyskania funduszy zewnętrznych. Na których przejściach zaświecą kolejne „kocie oczka”, będzie wiadomo po analizie statystyk policji za lata 2018-2020.