Młodzież licealna chce studiować, ale woli się uczyć rzeczy, które ją po prostu interesują, a nie wkuwać formułki. Nie przeszkadza jej zdalne nauczanie i w pełni zgadza się z tezą Alberta Einsteina, że nauka w szkole powinna trwać cztery dni w tygodniu, najwyżej sześć godzin dziennie, w tym dwie godziny praktyki, by resztę dnia spędzić na rozwijaniu swoich pasji i odpoczynku. Zobacz zdjęcia.
To niektóre z wielu wniosków konferencji naukowej, która odbyła się w Bibliotece Elbląskiej z inicjatywy I Liceum Ogólnokształcącgo im. Juliusza Słowackiego w Elblągu i Wyższej Szkoły Społeczno- Ekonomicznej w Gdańsku.
Młodzież, nauczyciele, wykładowcy, rodzice i przedsiębiorcy mieli okazję dyskutować o pragmatycznej stronie polskiej edukacji – jej brakach i wyzwaniach na przyszłość. Debatom towarzyszyla maksyma ”Gdzie tylko można, musi uczenie stać się przeżyciem: ta zasada zwycięży w przyszłej reformie szkolnej” autorstwa Alberta Einsteina. Referat nawiązujący do tej idei wygłosił dr Romuald Zabrocki, adiunkt dydaktyczny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na Wydziale Nauk o Zarzadzaniu i Jakości.
Dyskusja pokazała, że przepaść w rozumieniu współczesnego świata przez młodzież i osoby dojrzałe niestety nie pomniejsza się, choć wspólnie obie grupy doszły do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem związanym z edukacją jest kształcenie hybrydowe (teoria – zdalna, praktyka – stacjonarnie), a polska szkoła zamiast promować naukę na pamięć powinna skupić się na rozwijaniu zainteresowań uczniów. Padło nawet stwierdzenie ze strony przedstawiciela studentów, że należy także zmienić system oceniania, a do programu nauczania wprowadzić więcej lektur związanych z ogólnoświatowych dorobkiem humanistycznym. Ciekawej dyskusji przysłuchiwali się uczniowie kilku elbląskich liceów, którzy również chętnie zabierali głos, zadając trudne pytania uczestnikom debaty dotyczące procesu wychowania, edukacyjnych innowacji czy dobrych praktyk w tej dziedzinie.
Debata była transmitowana na żywo w mediach społecznościowych. Można ją obejrzeć tutaj
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym konferencji