– Warto w tym zaganianym świecie zatrzymać się, znaleźć czas dla dziecka, wskazać mu właściwą drogę i pokazać, że wszyscy potrzebujemy empatii, tolerancji i szacunku – mówi Joanna Celińska, dyrektor SP21 w Elblągu o międzyszkolnym konkursie z języka polskiego, który niedawno się odbył. Zobacz zdjęcia.
Niedawno pisaliśmy o akcji SP21 w Elblągu, która polegała na zaangażowaniu uczniów starszych klas w naukę migania kilku prostych słów, by głuche dzieci czuły się przez nich widziane i akceptowane. W czwartek 24 października 2024 r. odbył się tam natomiast międzyszkolny konkurs „Sami tworzymy, wspinając się po drabinie wartości”.
– Inicjatywa wszystkich nauczycieli języka polskiego z SP21 spotkała się z ogromnym zainteresowaniem szkół podstawowych, które wystawiły do konkursu swoich reprezentantów – mówi Joanna Celińska. – Zadaniem uczniów było stworzenie własnych tekstów dotyczących budowania ważnych dla nich wartości oraz późniejsze zaprezentowanie ich w dowolnej formie dialogu.
Jak podkreśla dyrektorka placówki, pomysł ten stanowi obok wcześniej wspomnianego Dnia Migania, kontynuację działań wspierających tworzenie szkół przyjaznych młodemu człowiekowi.
– Zależy nam na pokazaniu uczniom, czym jest dobro, jak je szerzyć i jak o nie dbać. Warto w tym zaganianym świecie zatrzymać się, znaleźć czas dla dziecka, wskazać mu właściwą drogę i pokazać, że wszyscy potrzebujemy empatii, tolerancji i szacunku – mówi Joanna Celińska.
Jak relacjonuje dyrektorka, uczestnicy konkursu zaskoczyli nie tylko ciekawymi interpretacjami, ale przede wszystkim ważną wymową i nadaniem tekstom uniwersalnego przesłania, iż warto pomagać innym, być dobrym, szlachetnym człowiekiem, realizować swoje pasje, a dzięki właściwym postawom, kreować współczesny świat wartości, takich jak prawda, dobro, miłość, przyjaźń oraz wrażliwość na ludzką krzywdę.
– Spotkanie nie miało wyłącznie konkursowego charakteru. Wzbogacił je także autorski kolaż słowno-muzyczny „Na stacji metra, na strunach szyn” w reżyserii Anny Jabłońskiej i Marty Mierzwy-Gałkowskiej, w którym zaprezentowała się szkolna grupa teatralna, a scenografię dworca, co warto podkreślić, współtworzyli na żywo również przybyli goście. Jury było pod ogromnym wrażeniem występów młodzieży, ich oryginalności, kreatywności oraz niezwykłości – mówi Joanna Celińska.
Pierwsze miejsce przyznano Nadii Misiewicz i Zuzannie Wiśniewskiej z SP11.
Drugie miejsce również zdobyła SP11 za inscenizację Wiktorii Sułkowskiej i Julii Orłowskiej.
Trzecie miejsce uzyskały uczennice z SP18 – Marta Kotlik i Hanna Ankudowicz.
Wyróżnienie otrzymały Vladyslava Volyk i Nadia Florek-Stawicka z SP23.
– Wykonana przez wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania finałowa piosenka „Małe szczęścia” zaakcentowała, że trzeba być razem, podążać ku dobru, zmieniać świat na lepsze – zaznacza Joanna Celińska.