UWAGA!

Pracownie dla studentów na miarę przyszłości

 Elbląg, Pracownia do budowy i testowania dronów
Pracownia do budowy i testowania dronów (fot. Anna Dembińska)

W Akademii Nauk Stosowanych powstało Centrum Kompetencji Społecznych. Tworzy je osiem nowoczesnych pracowni, z których będą korzystać studenci wszystkich kierunków oraz młodzież szkół ponadpodstawowych. Zobacz zdjęcia.

W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Kompetencji Społecznych, które mieści się w nadbudowanym piętrze uczelni przy al. Grunwaldzkiej. Uczelnia zyskała nie tylko nowoczesne pracownie i dodatkowe powierzchnie do praktycznych zajęć, ale także bardziej współczesny wygląd swojej siedziby.

- To jest wzbogacenie naszej bazy w zakresie kształcenia technicznego. Są to laboratoria w zakresie projektowania 3D, robotyki, internetu rzeczy, droniarstwa, mają one potencjał do wykorzystania w różnych obszarach działalności naszej uczelni – mówił dr inż Jarosław Niedojadło, prof. i rektor Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. – Powstało także z myślą o współpracy regionalnej, z tej bazy będzie korzystała również młodzież z około 20 szkół średnich, z którymi ściśle współpracujemy.

Pomysł na budowę Centrum Kompetencji Społecznych powstał już w 2017 roku, ale wówczas nie było możliwości sfinansowania inwestycji. Udało się dwa lata później, gdy powstał projekt nadbudowy siedziby uczelni przy al. Grunwaldzkiej. W październiku 2021 roku ANS podpisała umowę z wykonawcą – elbląskim Elzambudem - i po dwóch latach inwestycja jest gotowa.

Dzisiaj pracownicy naukowi ANS oprowadzali gości po nowo otwartym Centrum: laboratorium dronów, modelowania 3D oraz pracowniach: studenckich aktywności społecznych, pracowni eksperymentów z materiałami, robotyki i mechatroniki, internetu rzeczy, programowania urządzeń mobilnych i wytwarzania prototypowych części dronów.

  Elbląg, Pracownie dla studentów na miarę przyszłości
(fot. Anna Dembińska)

- Laboratorium eksperymentów nad materiałem będzie przykładem współdziałania studentów różnych instytutów. Posłuży i studentom kosmetologii, i budownictwa, i mechaniki przede wszystkim. Pojawi się tu lada moment bardzo cenny mikroskop podczerwieni ze spectrum FT-IR, który bardzo precyzyjnie będzie analizował wszelkiego rodzaju materiały – od budowlanych poprzez mechaniczne, kosmetologiczne. Można go też będzie wykorzystać do celów kryminalistycznych, więc jeżeli policja będzie miała takie zapotrzebowanie, to będzie można u nas wykonać takie analizy – mówiła dr Agata Rychter, dyrektor Instytutu Politechnicznego i prof. ANS.

- Wyskanowane elementy drona to jest właśnie praca studentów. Tutaj mamy skanery, tu rozstawione są źródła światła, by oświetlenie było równomierne. W ramach tych zajęć powstają tu również hologramy. Studenci tworzą dwa rodzaje hologramów – ledowe i piramidowe -– opowiadał z kolei dr hab. Henryk Olszewski, prof. ANS, prezentując możliwości pracowni skanowania i modelowania 3D i pokazując w innej już pracowni, jak na uczelni wygląda proces budowy dronów przez studentów i testowania tych urządzeń, do czego pomocna jest... siatka widoczna na naszym zdjęciu.

- A tu z kolei jest pracownia robotyki i mechatroniki, z różnego rodzaju robotami, także typu cobot. To takie roboty, które mogą pracować w sąsiedztwie człowieka – mówił dr hab. Jerzy Buriak, prorektor ds. kształcenia i prof. ANS, koordynujący projekt związany z budową Centrum Kompetencji Społecznych. Jak dodaje, pierwsze zajęcia w nowych pracowniach już się odbyły.

Z kolei w pracowni internetu rzeczy można nauczyć się, jak tworzyć urządzenia, zarządzane przez Internet. Są tu stanowiska wyposażone w zaawansowane karty przetwarzania sygnałów oraz komputery jednopłytkowe do budowy własnych rozwiązań Internetu Rzeczy, jak układy inteligentnego samochodu, inteligencji obszarów miejskich, inteligentnego budynku.

- Możemy za pomocą dostępnych tu urządzeń rozwijać nowe pomysły, zarówno software’owe jak i hardware’owe. Możemy testować takie urządzenia, których jeszcze nie ma użytkowaniu, różnego rodzaju prototypy - opowiadał dr inż Robert Smyk, opiekun pracowni.

Budowa Centrum Kompetencji Społecznych kosztowała w sumie 24,5 mln złotych, z czego 16 mln to dofinansowanie unijne przyznane przez Zarząd Województwa, milion dorzuciło Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, reszta to wkład własny uczelni.

 

Centrum Kompetencji Społecznych uroczyście otworzyli (od lewej): Jarosław Niedojadło, Gustaw Marek Brzezin i Zbigniew Walczyk (fot. Anna Dembińska)

RG

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Lesne dziadki. Hashtagi: #Janek
  • droniarstwa??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    2
    guest2(2023-11-23)
  • A gdzie śliwka
  • dlaczego znikaja komentarze? ta szkolka to przechowalnia dla bezrobotnych powców typu Tu(r)lej i taka jest prawda i. To radny, osoba publiczna, wiec mamy prawo wyrazic swoje zdanie. A ze nie podoba sie to sympatyzujacemu z PO wydawcy gazety, to juz inna sprawa
  • Teraz sobie wyobraźcie ilu ludzi trzeba złupić, by te miliony wywalić na te "laboratoria" z chińską drukareczką 3d, chińskim dronikiem i chińskimi komputerkami. A jaki będzie efekt? Taki jak zawsze. Za 5 lat wypisze się protokół zniszczenia i kupi nowe. Czy ktoś tam się czegoś nauczy? Na pewno ! Po pierwsze tego, że prawdziwe pieniądze robi się tylko na styku z państwem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    14
    WróżMarian(2023-11-24)
  • Zapomniałem dodać, że większość na tych zdjęciach już nawet z wyglądu wskazuje na wiek emerytalny. Tak dbacie o młodych, obsiadając dożywotnio co się da? Tak ma wyglądać ta inwestycja w przyszłość?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    13
    WróżMarian(2023-11-24)
  • Tak to katastrofa, te leśne dziadki mają problem ze znalezieniem kapci, ale dalej kurczowo trzymają lejce, choć juz sami nie wiedzą dokąd jadą, I tak aż po grób, a co z młodymi?- niech czekają!!, - na co?, aż im. lejce same wypadną z rąk. Zobaczcie Mateuszka jeszcze niby młody, ale nie umiał trzymać lejc, wypadły mu same, cóż za wielka trwoga, już nie on teraz będzie, tylko trzecia droga, no I Donuś rudawy, co gra w Bundeslidze I Budka cherlawy, cgra w trzeciej lidze
  • To może teraz Elzambud znajdzie czas na wykonanie poprawek na swojej flagowej inwestycji.
  • Szuka z Morawieckim większości :)))
  • A dlaczego obok nie są budowane nowe budynki dla tej uczelni. Nadbudowa piętra to tylko chwilowe rozwiązanie.
  • a co to m wspólnego z kompetencjami społecznymi????
  • @pytek - Tyle co krzesło z krzesłem elektrycznym, ale władz ANS to nie interesuje, oni mają swoją terminologię, na wszystko...
Reklama