UWAGA!

Elblążanie pamiętają o Janie Pawle II. Mija 20. rocznica jego śmierci

 Elbląg, Jan Paweł II w Elblągu, 6 czerwca 1999 r.
Jan Paweł II w Elblągu, 6 czerwca 1999 r. (fot. Henryk Myśliński)

Mieszkańcy przynoszą znicze pod pomnik Jana Pawła II przy Katedrze św. Mikołaja, pamiętając o przypadającej dzisiaj (2 kwietnia) 20. rocznicy śmierci papieża Polaka.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Elblążanie zbierali się wówczas pod pomnikiem papieża Polaka przy katedrze św. Mikołaja , by oddać mu hołd. Pomnik został odsłonięty w 2001 roku, w drugą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Elblągu. Ponaddwumetrowa figura z brązu przedstawia papieża, który błogosławi wszystkich w geście otwartości. Na cokole widnieje fragment homilii, którą w 1999 roku papież wygłosił w czasie elbląskiego spotkania z wiernymi: "Trzeba, byście na solidnym fundamencie wiary i życia religijnego budowali przyszłość tej ziemi i kościoła elbląskiego".

„Pod obeliskiem palą się setki zniczy. Elblążanie przychodzą pod pomnik już od piątku. Stoją w zadumie, modlą się, czasem płaczą. Spotkać tu można jednak nie tylko mieszkańców Elbląga. - Przyjechałem ze Stegny - mówi pewien mężczyzna. - W takich chwilach chciałem być tam, gdzie jest więcej ludzi... – relacjonowaliśmy wówczas na portElu.

Dzisiaj ci, którzy pamiętają o 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II, również przychodzą pod pomnik przy katedrze, by zapalić znicz w chwilę zadumy.

  Elbląg, Pomnik Jana Pawła II, zdjęcie z 2 kwietnia 2025 r.
Pomnik Jana Pawła II, zdjęcie z 2 kwietnia 2025 r. (fot. Anna Dembińska)

 

Pamiętna wizyta

Przypomnijmy, że Jan Paweł II odwiedził Elbląg 6 czerwca 1999 roku, odprawił na specjalnie z tej okazji zbudowanym kopcu z ołtarzem nabożeństwo, w którym wzięło udział nawet 300 tys. wiernych. Po jego wizycie do dzisiaj pozostały pamiątki. Ołtarz i cała konstrukcja dachowa zostały przewiezione i zainstalowane w nowo wybudowanym kościele parafialnym w Kwidzynie. Natomiast winda, która wwiozła papieża na elbląski kopiec, zainstalowana została w Urzędzie Miejskim i służy osobom niepełnosprawnym. Elementy metalowe ołtarza, tak zwane żebra, które miały kształt rąk, trafiły do nowo budowanego wówczas kościoła w Iławie. Tron papieski został przeniesiony do katedry św. Mikołaja i służy biskupowi

 

Co w Elblągu przypomina o papieżu Polaku?

Imię Jana Pawła II noszą: III Liceum Ogólnokształcące. Szpital Miejski oraz ulica na Modrzewinie. Papież jest również honorowym obywatelem naszego miasta. W pierwszą rocznicę papieskiej wizyty w parku Traugutta stanął krzyż. A w 2001 roku przy katedrze św. Mikołaja odsłonięty został pomnik papieża zaprojektowany przez prof. Wawrzyńca Sampa. Wydano także album "Jan Paweł II w Elblągu" i wybito pamiątkowy medal. W Elblągu są również relikwie Jana Pawła II, m.in. w kaplicy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

oprac. red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pamiętam, szacunku jednak nie mam
  • Wielu Wielkich Polaków za życia i po śmierci musi zmagać się z małymi ludźmi, Tym róznią się Polacy, Patrioci od reszty... Proszę portel o uszanowanie Wielkiego Polaka. Dotyczy to komentarzy.
  • Tu się zaczęło. Tu wszystko się zaczęło w tym kraju nad Wisłą twoja młodość nauka i wojny trwoga. Zakwitła w twoim sercu jak lilia przeczysta wielka miłość ojczyzny i droga do Boga. Umiłowałeś pana który dał ci życie i szedłeś jego traktem wytrwale do celu choć nieraz kłody spadały ci pod nogi szedłeś do przodu z myślą o zbawicielu. Jemu oddałeś swój los w jego ręce głosiłeś wiarę na ziemskiej stanicy aż przyszedł czas nagrody w podzięce kiedy zasiadłeś na Piotrowej stolicy. O wielki Karolu Karolu Wojtyło ile wtedy serc polskich za ciebie się modliło tyś był zawsze w naszych sercach silny nieugięty cud twej wiary sprawił wiele że zostałeś święty. Dziś dzień wielki płoną nasze twarze dziś zostaniesz wyniesiony święte ołtarze pozostaniesz w naszych sercach jako Karol wielki o Karolu po wieczność pozostaniesz święty. Przyjmiemy to godnie w kraju na Wisłą tyś synem tej ziemi Polska twoją ojczyzną wiele z siebie dałeś dla Boga chwały dziś pokłon ci oddaje Polska Flaga naród i orzeł biały. Henryk Siwakowski.
  • Pamiętamy, że wiedział.....
  • A do kogo masz szacunek?
  • Wielki Polak i patriota, od wielu lat trwa nagonka i oczernianie jego postaci. .
  • Wielki Człowiek, Wielki Polak, Wielki Święty. Przykład jaki dał swoim, życiem i pontyfikatem jest nie do przecenienia. W czasach chaosu i pogardy dla wszystkich i wszystkiego, żałosnych post polityków, łamania podstaw demokracji czy w necie gdzie tania odwaga i informowanie wszem i wobec o własnej głupocie jest przyczynkiem do samouwielbienia przez maluczkich w tym kontekście jest to człowiek olbrzym. Z perspektywy 20 lat od śmierci papieża Polaka a i w związku z tym co zdarzyło i zdarza się teraz w Stolicy Apostolskiej, czuję dumę i wiem, że nigdy Go nie zapomnę.
  • Nie oczernianie tylko przedstawianie faktów. Niewygodne dla Kościoła fakty nazywa się „oczernianiem”. Proszę nie mylić pojęć.
  • "A do kogo masz szacunek?" - Mam zawsze szacunek do uczciwych ludzi.
  • Z faktami ciężko dyskutować. Otaczał się mętnej matury klerem.
  • Jakby ktoś Tobie bliski ucierpiał a pdf jeździłby między parafiami i to byłaby jedyna niedogodność czynu zakazanego to być inaczej śpiewał.
  • To wymaga specjalnej moderacji. Macie czata GPT niech inteligentnie decyduje o tym. Dla wierzących i to nie wszystkich autorytet dla ateistów Pan nikt.
Reklama