UWAGA!

Teraz ja - Osiem dni do wyborów

 Elbląg, Osiem dni do wyborów

Dla tych, którzy nie są zdecydowani – kilka informacji na temat kandydatów oraz mniej lub bardziej subiektywnych opinii.

Kandydaci jakiś czas temu rozjechali się po kraju, prowadząc swoje kampanie. Elbląg odwiedziło do tej pory (w ramach kampanii wyborczych) czterech kandydatów: Lech Kaczyński, Andrzej Olechowski, Grzegorz Napieralski i Andrzej Lepper. Zabrakło (teoretycznie) najważniejszej osoby – Komorowskiego, co jednak można rozumieć. Trudno jest jednocześnie pełnić funkcję prezydenta oraz prowadzić kampanię. Większość z kandydatów przedstawiła już spoty wyborcze, które można zobaczyć w telewizji publicznej.
       Najpopularniejszy kandydat, Bronisław Komorowski prezentuje w swoim spocie niezwykle ważne kwestie dla przyszłej głowy państwa. Informuje nas o tym, iż „urodził się w Obornikach”, oraz „ma dom w miejscowości o nazwie Buda Ruska”. Pokazuje też, z której czereśni zrywał owoce jego ojciec. Jak widać na załączonym obrazku, nie prezentuje nic ciekawego i wartego uwagi dla wyborcy. Trudno też znaleźć jakiegokolwiek konkretne informacje na temat jego poglądów – jest to raczej neutralny kandydat, nie wygląda na zdecydowanego w żadną stronę. Z ciekawszych rzeczy Komorowski deklaruje się jako „liberał”, tymczasem planuje zwiększenie składek na NFZ. Jak twierdzi, „wydatki na ten cel muszą wzrastać stopniowo”. Jest też za wejściem Turcji do Unii Europejskiej, mimo iż Turcja nie leży w Europie
       Następny poważny kandydat – Jarosław Kaczyński osobiście odwiedził Elbląg, przypominając swoimi słowami nie tak dalekie czasy: „Hasło „solidarność” musi znowu coś znaczyć”, „Musimy walczyć o równość”, „Musi być równość, by każdy miał taką samą szansę na start”. W swoim spocie stylizuje się na męża stanu, stojącego na straży polskości. „Musimy pamiętać o przyszłości, Polska jest najważniejsza” – przekonuje. „Dąb Bartek to niemy świadek naszych dziejów” – twierdzi, sadząc drzewka na filmiku. Znów mam takie samo wrażenie jak w przypadku Komorowskiego – nic konkretnego nie zostało powiedziane. Są to rzekomo dwaj kandydaci z największym poparciem i wbrew pozorom niczym się nie różnią, poza tym, że jeden zrywa czereśnie, a drugi sadzi drzewka.
       Następni kandydaci mają dużo mniejsze poparcie według większości mediów. Pierwszy z kandydatów „poniżej” – Grzegorz Napieralski to typowy kandydat lewicy. Chce małżeństw homoseksualnych z urzędu, podniesienia wszystkich podatków, wprowadzenia euro w najbliższych pięciu latach. Czyżby ostatnie wydarzenia z Grecji nic go nie nauczyły?
       Andrzej Olechowski jest jednym z nielicznych kandydatów, który obiecał, iż będzie wetował każdą próbę podniesienia podatków, gdyż – jak twierdzi – dobra gospodarka to podstawa. Uważa, że społeczeństwo powinni tworzyć młodzi, kreatywni ludzie, choć jest za utrzymaniem szkół państwowych. Przyznam, że jest to dość dziwny kandydat, choć w mojej opinii jeden z wyraźniejszych.
       Janusz Korwin-Mikke ma od 20 lat te same poglądy (w przeciwieństwie do większości kandydatów zmieniających je co sezon). Jako jedyny kandydat opowiada się za sprywatyzowaniem służby zdrowia oraz szkół, likwidacją akcyzy, podatku dochodowego oraz ogólnym zmniejszeniem podatków. Jak uważa – „pieniądze wolnego człowieka powinny pozostawać w jego własnej kieszeni”, „nie państwo, a wolni ludzie powinni decydować, jak wychować swoje dzieci i czego powinny się uczyć”. Jako prezydent zgłosi „ustawę o naprawie sądownictwa” – jego zdaniem jest ono zepsute oraz przeżarte korupcją. Janusz Korwin-Mikke przedstawia swoje poglądy jasno – głosując na niego, wiesz, co dostaniesz.
       Kandydat Samoobrony Andrzej Lepper kupował truskawki na elbląskim rynku. Lepper będzie, jak mówi w swoim spocie, „Prezydentem zwykłych Polaków”. Chciałby, aby każdy miał godną pracę, godziwą zapłatę i aby jednocześnie Polska była bogata i cudowna. Pozostawię to bez komentarza.
       Marek Jurek popierany przez Prawicę Rzeczypospolitej jest quasi-prawicową opcją. Jak wszyscy (oprócz Olechowskiego i Korwina) pragnie podniesienia składki na NFZ. Nie planuje szybkiego wejścia do strefy euro.
       Na temat pozostałych osób – Bogusława Ziętka i Kornela Morawieckiego – trudno cokolwiek znaleźć, zarówno w internecie, jak i telewizji. Sami kandydaci nie prowadzą jakiejś specjalnej kampanii. Ich poparcie jest równe mniej więcej ~ 0%.
       Na koniec chciałbym zaapelować do elblążan, aby przy pierwszej turze nie kierowali się wyborem tzw. mniejszego zła. Od tego właśnie jest pierwsza tura – aby wybrać kandydata zgodnie z poglądami. To jest istotna cecha demokracji: popieranie kandydata nam odpowiadającego nawet, jeśli tak naprawdę szansę ma tylko dwóch. Na wybór spośród głównej dwójki przyjdzie czas w drugiej turze wyborów.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 13
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.8 6 42

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Ciekawy artykuł. Bardzo ładnie napisany.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    izulek1980(2010-06-12)
  • Tiaaaaa, Lechu odwiedził Elbląg. Już po katastrofie w Smoleńsku? Bo myślałem, że nie kandyduje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Uważny(2010-06-12)
  • No właśnie, - przed wyborami to i ja jestem człowiekiem, i mój głos jest ważny dla kraju, i warto o niego zabiegać. Po wyborach -, ,spieprzaj dziadu " ! A jak wybrańcy narodu dotrzymują słowa swoim wyborcom ? - wszyscy to znamy. Jedynie, jeden z kandydatów na prezydenta powiedział kiedyś prawdę, ale to umknęło wyborcom. To było bardzo ciekawe jak znikają pieniądze obywateli z ubezpieczenia Emerytalno-rentowego ! Ciekawe jest to że człowiek pracuje ponad 40 lat i nawet sobie nie wypracowuje emerytury ! No cóż, - obywatele tego kraju z uporem maniaka wybierają oszołomów.
  • Wybierzmy jak my uważamy a nie jak nam dyktują media!
  • Do Pana Autora- w jezyku polskim, mpodpisujac sie pod czyms, lub przedstawiajac, poprawnym jest uzywac najpierw imienia, potem nazwiska, a nie odwrotnie.
  • z tej menażerii mamy wybierać jakieś żarty? Lepszych kandydatów z łapanki na ulicy znajdziesz. To co nolmalni ludzie postrzegali jako mierzwę i patologię teraz ma władzę i kandyduje na urzędy; D Styropianowa agentura polityczna i gospodarcza zachodu tak temu narodowi we łbie namieszała że dał się okraść bez słowa protestu (gdy wcześniej protestował przy każdej podwyżce szynki), a k. .. .i złodziei na swych przedstawicieli wybrał i sejmie i w samorządach. Ci dostosowali prawo i polską rzeczywistość do życzeń i potrzeb swoich mocodawców i tera już będzie super
  • Dla mnie wiarygodnymi kandydatami są ci, którzy mówią o sprawach dotyczących ciągłości PAŃSTWA POLSKIEGO. O to walczyli - dosłownie - nasi pradziadowie. Za to płacili najwyższą cenę - cenę życia. Jeżeli ktoś mówi mi, że sprawi jak tylko go wybiorę, że będę piękny, młody, bogaty i do tego nic nie robiąc, to wiem, że to lipa wyborcza. Ja muszę mieć poczucie bezpieczeństwa, że jestem u siebie, w mojej ojczyźnie. Nikt mnie nie wyzwie od. .. .. Reszta zależy ode mnie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Eeeeee(2010-06-12)
  • do bufor: nie oczekuj ze politycy sie toba zaopiekuja, tylko sam wez sprawy w swoje rece. inna sprawa, ze wszyscy poza JKM beda ci przeszkadzac jak sie tylko da i ograbiac kolosalnymi podatkami. .. d
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ArnoldUPR(2010-06-12)
  • czy Schedyna rozdaje po 5 zł za głos na Bronia?
  • Bardzo prosty artykuł, którego autor za wiele do powiedzenia nie miał co jest związane z pewnością nie z tym, że kandydaci nie mają "pomysłu" tylko wiedza autora jest zbyt płytka na ten temat. Wystarczy wpisać w google nazwisko kandydata + program wyborczy i pokazuje nam się wszystko czego chcemy się dowiedzieć. Mogłeś się szanowny Panie pofatygować i poklikać jeśli pojęcia o polityce nie masz a nie robić ludziom z mózgu wodę. Po takim artykule zwykły laik pomyśli, że chcą go wciągnąć w wyścig szczurów a nie wybory prezydenckie, zamiast narzekać pogłębcie swoją wiedzę i maszerujcie do urn.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pelaśka(2010-06-12)
  • Mądry chłopak i dziewczyna taką ma taktykę: w pierwszej turze na Korwina, a w drugiej na Mikke. ; )
  • Moim skromnym zdaniem polityka w Polsce jest jak religia, bo opiera się na wierze! Chodzi o wiarę w to, co mówią politycy i w to, co przekazują nam sprzyjające im media. Nie liczą się fakty, każdy może mówić, co chce, a media z ochotą powielają te informacje, a im bardziej są one nieprawdopodobne tym lepiej. W nadchodzących wyborach liczy się dwóch kandydatów, w dużym uproszczeniu będzie to rywalizacja zwolenników III RP z IV RP. Mnie najbardziej interesuje wynik wyborów w kontekście sondaży przedwyborczych. Nie jest przecież możliwe, żeby różnica między dwoma głównymi rywalami w badania robionych w tym samym czasie przez różne ośrodki wynosiła „ od 2 do 15 %” zadeklarowanego dla nich poparcia. Już 20.06.2010 okaże się, który obóz kłamał i manipulował informacją.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    POlitolog(2010-06-12)
Reklama