Dawno temu w Elblągu... zaczęły się wakacje
- Koło śpiewacze Liederhain organizuje w najbliższą niedzielę wycieczkę do Fromborka (niem. Frauenburg). Wyjazd z Elbląga zaplanowany jest na godz. 12.15. Po przybyciu do celu uczestnicy wycieczki napiją się kawy w hotelu „Deutsches Haus”. Następnie udadzą się na zwiedzanie katedry, kompleksu Kopernika i kilka innych zabytków Fromborka. Wyjazd do Elbląga zaplanowano na godz. 21.30 wieczorem - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?
„Interwencje dyrekcji pozostały bez skutku” (Głos z przeszłości, odc. 204)
- Brak telefonu ogromnie utrudnia pracę liceum, przy którym znajduje się gospodarstwo o powierzchni 150 ha – pisała prasa o liceum w Połoninach w 1950 r. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu: Nauczyciele z Pangritz Kolonie wnioskowali o podwyżki
Nauczyciele z Pangritz Kolonie (dzisiejsza Zawada - red.) wystosowali wniosek do rządu królewskiego w Gdańsku z prośbą o podwyższenie ich wynagrodzeń. Chcieli jedynie, aby ich pensje wzrosły o kwotę składek mieszkaniowych, które musieli płacić […]. Jednak rząd królewski odrzucił tę prośbę, uzasadniając to tym, że w przypadku składek mieszkaniowych chodzi o niewielkie kwoty. Nawet biorąc pod uwagę te składki, wynagrodzenie jest odpowiednie do lokalnych warunków - pisała elbląska prasa w lipcu 1902 r. O czym jeszcze pisała?
"Na przeszkodzie stoi brak mebli" (Głos z przeszłości, odc. 203)
- Miejskie Przedsiębiorstwo Budowlane odbudowało w ramach czynu 1-majowego budynek łaźni przy ul. Traugutta - pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu: Pojechali na wycieczkę koleją nadzalewową
- Stowarzyszenie świętej Cecylii, mieszany chór kościelny przy parafii św. Mikołaja wybrał się we wczorajszą niedzielę wraz z członkami kapeli Pelza koleją nadzalewową na wycieczkę do Fromborka (niem. Frauenburg) - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
"Opracowano plan imprez sportowych" (Głos z przeszłości, odc. 202)
- Z polecenia Wydziału Zdrowia Prezydium MRN podjęte zostaną w dniu 5 bm. dodatkowe szczepienia przeciwdurowe - pisała o Elblągu prasa w 1950 r. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu... trwał sezon wycieczkowy
- Jak już donosiliśmy na naszych łamach, Jego Królewskie Mości Cesarz i Cesarzowa przybędą jutro po południu o godz. 17:05 do Elbląga. Jest to tylko wskazówka dla tych mieszkańców, którzy mieszkają na trasie kolei nadzalewowej, aby przyozdobili dwoje domy flagami - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?
"Barwne pochody młodzieży szkolnej" (Głos z przeszłości, odc. 201)
- Sekcja motocyklowa ZKS Stal przystąpiła do organizacji 6-tygodniowego kursu dla motocyklistów - pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu…odbył się koncert koła śpiewaczego
Koło śpiewacze Volksliedertafel zorganizowało we wczorajszą niedzielę w hotelu Stadt Elbing koncert, który cieszył się dużym zainteresowaniem elblążan. Pobyt w hotelowym ogrodzie był momentami bardzo przyjemny, a umilała go skoczna muzyka kapeli Pelza, która dawała z siebie wszystko. Sekcja wokalna przyciągnęła niepodzielne zainteresowanie gości, a koło śpiewacze Volksliedertafel udowodniło, że jest tego godne pod każdym względem. Ponieważ w chórze brakuje tenora, został on zastąpiony pięknym basem o wzorowej barwie. Śpiew był równie wybitny i precyzyjny […]. Podsumowując, było to wykonanie, w którym zarówno dyrygent jak i chór zasługuje na wielkie uznanie publiczności - pisała elbląska prasa w czerwcu 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
Z 1 Maja na Garbary (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem)
Wracamy do historycznych zestawień zdjęć wykonanych przez Jarosława Jaroszuka. Dziś odwiedzimy ul. 1 Maja i Garbary
„Występy artystyczne w świetlicy robotników” (Głos z przeszłości, odc. 200)
- Elbląska Spółdzielnia Spożywców otworzyła trzy nowe punkty sprzedaży – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu… zapraszano na letni festyn
Powszechne Stowarzyszenie Edukacyjne organizuje w hotelu „Stadt Elbing” swój pierwszy festyn letni. W programie: śpiewy, koncert kapeli Pelza i inne popularne zabawy. Dzięki tak bogatemu programowi zapowiada się przyjemne popołudnie. […] Szczegóły znajdują się w części ogłoszeniowej i na plakatach pisała elbląska prasa w czerwcu 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
Na piwo i ku niebu (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem)
Browarna i Lotnicza – te dwie ulice odwiedzamy przy okazji kolejnych fotograficznych zestawień Jarosława Jaroszuka. Zapraszamy na podróż w czasie.
„Bliskie sąsiedztwo stodoły z sianem” (Głos z przeszłości, odc. 199)
- Obsada personalna punktów skupu oraz spółdzielni gminnych musi być na należytym poziomie fachowym i ideowym. Nie mogą więcej powtórzyć się przypadki nieprzyjmowania małych ilości zboża, jak to było w ub. roku, które spowodowały w konsekwencji osłabienie dostaw zboża – o tym pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu…Ukradł pieniądze i wyjechał do Berlina
- Robotnikowi Friedrichowi R. zamieszkałemu przy ulicy Drugiej Niskiej (niem. Zweite Niederstraße) przed około trzema tygodniami ukradziono z zamkniętej szafki 80 marek, które skrzętnie oszczędzał. Jak się potem okazało, pieniądze ukradł mu dorosły syn, by za te nie wybrać się w podróż do Berlina - można było przeczytać w prasie w 1902 roku. O czym jeszcze pisały wówczas gazety?
„Grzmiały w rękach niterów młoty pneumatyczne” (Głos z przeszłości, odc. 198)
- Brygada ślusarzy i spawaczy Czarneckiego i brygady zatrudnione przy trasowaniu i montażu wiązarów dachowych zobowiązały się dostarczyć na czas wszelkich potrzebnych do montażu elementów konstrukcji żelaznej – pisała prasa o Zakładach Mechanicznych w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu... zaginął kupiec
- Od piątkowego wieczoru poszukiwany jest bezrobotny kupiec nazwiskiem Kinder. Tego dnia mężczyzna wyszedł z domu i od tego czasu żona i dzieci czekają na jego powrót. Trudno na razie stwierdzić, czy doszło do jakiegoś wypadku z jego udziałem. Opuszczona przez męża i ojca rodzina znajduje się w skrajnie trudnej sytuacji - pisała elbląska prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?
Na zdobytych ziemiach pruskich... (Z Archiwum Społecznego)
Pomorska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Elblągu? A może fabryka papierosów? To tylko niektóre pomysły, jakie na rozwój miasta miał Jerzy Bonkowicz-Sittauer, w 1947 r. dyrektor elbląskiego oddziału Delegatury Rządu dla Spraw Wybrzeża. W 80. rocznicę przejęcia władzy nad Elblągiem przez Polaków, przedstawiamy jego pomysły na miasto.
Przeszkolono 195 brygadzistów traktorowych (Głos z przeszłości, odc. 197)
- W Centralnej Szkole Administracji Rolniczej przeszkolono również pracowników dla gminnych spółdzielni Samopomoc Chłopska, spółdzielni produkcyjnych i ośrodków maszynowych. Na szkolenie to wybierani byli kandydaci spośród mało i średniorolnych chłopów – pisała prasa w 1950 roku. Zapraszamy na podróż w czasie.
Dawno temu w Elblągu… szalała odra i szkarlatyna
Odra i szkarlatyna, te podstępne plagi, które dotykają naszą chorowitą młodzież, pojawiają się teraz dość często w naszej okolicy. Obecnie choroby dotknęły kilka rodzin zamieszkałych przy alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) i na Nowym Polu (niem. Neustädterfel) - pisała elbląska prasa w maju 1902 roku. O czym jeszcze pisała?