Dawno temu w Elblągu... stowarzyszenie mężczyzn wybrało się na wyprawę
Wczoraj Elbląskie Stowarzyszenie Gimnastyczne Mężczyzn zorganizowało swoją pierwszą w tym roku wyprawę przez jezioro Rusałka (Seeteich), […], wzgórze Marii (Marienhöhe), Dąbrowę (niem. Damerau) i na Bielany (niem. Greizhals) (około 24 km). Choć pogoda tego dnia nie zawsze dopisywała, nie mogło mieć to negatywnego wpływu na atmosferę wśród uczestników wyprawy. Marsz przez Bażantarnię (niem. Vogelsang) i podróż powrotna z Bielan do Elbląga zasługują na szczególne wspomnienie. Te urocze momenty z pewnością na długo zapadną w pamięci - pisała elbląska prasa w 1902 r. O czym jeszcze pisała?
Elblążanie z RAF-u
Po 1945 roku Elbląg stał się miejscem na ziemi dla żołnierzy, którzy wrócili do Polski z różnych frontów. W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej prezentujemy sylwetki 11 żołnierzy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, których groby znajdują się na elbląskich cmentarzach.
„Będą ukarani administracyjnie” (Głos z przeszłości, odc. 195)
- Polskie Towarzystwo Krajoznawcze notuje zwiększony ruch wycieczkowy do Elbląga – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Henryk Myśliński: Styren traktuję jak moje dziecko
- Robiliśmy m. in. puszki na artykuły spożywcze w trzech rozmiarach, bańki do mleka w dwóch rozmiarach. Niesamowicie się to sprzedawało. Założyłem wtedy album, gdzie miałem zdjęcia wszystkich produktów, jakie wytwarzał Styren. Album miał dyrektor Stanisław Bartoszewicz. Po jego śmierci zaginął - mówi Henryk Myśliński, główny technolog elbląskiego Styrenu. W naszej rozmowie wspominamy jeden z elbląskich zakładów pracy z lat 60. Zobacz zdjęcia.
Dawno temu w Elblągu… wprowadzono zmiany na dworcu
Poczekalnie na lokalnym dworcu kolejowym nie zachęcały wczoraj swoim widokiem, zwłaszcza poczekalnie trzeciej i czwartej klasy, z których usunięto stoliki i siedzenia. Wczoraj po południu miało miejsce przejęcie restauracji dworcowej przez nowego dzierżawcę, restauratora pana Hesse - informowała elbląska prasa w maju 1902 r. O czym jeszcze pisała?
Do szkoły i na osiedle (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 12)
Kolejna podróż w czasie ze starymi fotografiami przed nami. Tym razem na zdjęciowych zestawieniach Jarosława Jaroszuka odwiedzamy Królewiecką i Osiedle Marynarzy.
Zamechowskie pochody pierwszomajowe
Dziś Święto Pracy. W czasach PRL częściej określanego jako Święto Ludzi Pracy lub Święto Klasy Robotniczej. Obchodom tego święta nieodłącznie towarzyszyły wówczas pochody przemierzające ulice miast i miasteczek. Pisząc o Zamechu nie sposób nie opowiedzieć o pierwszomajowych manifestacjach organizowanych przez ten zakład pracy. Były to okazałe przemarsze ulicami Elbląga z udziałem tysięcy ludzi. W szczycie znaczenia i potęgi Zamechu w drugiej połowie lat 70. XX w. zamechowców w pochodzie było 5 tys.! Zamechowcy zawsze otwierali pochody elbląskich przedsiębiorstw i – nie ma co kryć – wypadli w nich najokazalej. Były to duże przedsięwzięcia plenerowe, organizowane z rozmachem, czemu towarzyszyło sporo działań logistycznych. Dziś – narażając się zapewne na „wybuczenie” części internautów – opowiem o organizacji i klimacie tych pochodów.
Dawno temu w Elblągu... płonęła piwnica sklepu monopolowego
- Już jutro w witrynach sklepowych firmy Philipp Wollenberg pojawi się flaga z ręcznie haftowanymi obrazami z pracowni artystycznej J. Bornowskiego - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?
"Muzyka, śpiew i taniec" (Głos z przeszłości, odc. 194)
- W basenie portowym Kątów Rybackich ukończono oczyszczanie portu z wraków – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu…Powstała Loża Templariuszy
- Celem wykładu było założenie Loży Zakonu Dobrych Templariuszy na Zawadzie, co doszło do skutku. Ustalono, że roczna opłata wynosi 6 marek, a wpisowe na 1 markę - pisała elbląska prasa w kwietniu 1902 r. O czym jeszcze pisała?
„Jest, jak ojciec, dobrym fachowcem” (Głos z przeszłości, odc. 193)
- Ob. Przybysz podczas awarii statku Dzierżyński na Zalewie Wiślanym zszedł pod wodę gdzie dokonał ciężkiej i niebezpiecznej pracy odwinięcia liny stalowej ze śrub. Umożliwił przez to dopłynięcie statku do Elbląga – pisała prasa w 1950 r. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu... Nautilus świętował 25-lecie
Klub wioślarski „Nautilus” świętuje swoje 25-lecie w niedzielę, 20 kwietnia, w salach Resursy Humanitas, gdzie odbędzie się uroczysta impreza połączona z bankietem (śniadanie w gronie dżentelmenów), a wieczorem bal (AZ, środa, 09.04.1902 r.) - pisała elbląska prasa w 1902 r. O czym jeszcze przeczytamy w kwietniu 1902 r.?
Miasto w gruzach (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 11)
Tym razem w naszych podróżach w przeszłość zaglądamy ponownie na elbląską starówkę. Jak zawsze sięgamy po fotograficzne zestawienia Jarosława Jaroszuka.
„Naraził pracowników gazowni na stratę czasu” (Głos z przeszłości, odc. 192)
- Powiat elbląski jest obecnie zelektryfikowany w 65 proc., a do końca roku nastąpi zelektryfikowanie dalszych majątków PGR i spółdzielni produkcyjnych – pisała prasa w 1950 r.
ELZAM: od przemysłu ciężkiego do parku handlowo-usługowego (Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po roku 1990, odc. 5)
Mimo że niestrudzenie bronię tezy, że „prywatyzacja” Zamechu była słuszną decyzją i o historycznym znaczeniu, nie mogę nie zauważać jej skutków ubocznych, z którymi nasze miasto i jego mieszkańcy musieli się zmierzyć po roku 1990. Dotyczyło to przede wszystkim opisanej w poprzednim odcinku infrastruktury zamechowskiej Fabryki II znajdującej się pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Malborską i Lotniczą. Ten niedawny jeszcze kompleks przemysłowy stał się siedzibą ELZAM-u. Lwia część znajdujących się tam hal i budynków straciła jednak swoje przemysłowe przeznaczenie. W tym artykule opowiem, jaką funkcję przybrały w gospodarce wolnorynkowej.
Dawno temu w Elblągu: Zwodowano parowiec
Dziś rano o godzinie 11 w lokalnej stoczni Schichaua przy ulicy Gr. Lastadienstraße odbyło się wodowanie nowo wybudowanego parowca - pisała elbląska prasa 3 kwietnia 1902 roku. O czym jeszcze informowała?
"W ramach pomocy sąsiedzkiej" (Głos z przeszłości, odc. 191)
- Centralna Szkoła Administracji Rolniczej urządza w miesiącu wrześniu wystawę Plan sześcioletni w planszach i wykresach - pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Trudne ELZAM-owskie początki (Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po 1990 r., odc. 4)
Mówiąc o majątku pozamechowskim, większość elblążan kieruje swoje myśli w kierunku terenu przemysłowego znajdującego się nad rzeką Elbląg, przy ulicach Stoczniowej, Dolnej i Niskiej. Ale jest w mieście i drugi kompleks z zamechowską historią – nieco mniej znany i mniej okazały. Znajduje się pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Malborską, Lotniczą oraz trakcją kolejową w kierunku Malborka.
Dawno temu w Elblągu... Szkoła dla Dziewcząt miała jubileusz
W związku z ogólnym zainteresowaniem podróżą księcia Heinricha do Ameryki na chrzest cesarskiego jachtu regatowego „Meteor”, należy odnieść się do obrazu, który jest obecnie wystawiony w tutejszej witrynie sklepowej spółki akcyjnej maszyn do szycia Singer Co. przy ulicy Studziennej 20 (niem. Lange Hinterstraße), który przedstawia moment jak zaraz po chrzcie dnia 25 lutego bieżącego roku w Shorters Island koło Nowego Jorku jacht zostaje przekazany swojemu opiekunowi. W tle znajdują się potężne fabryki znanej na całym świecie firmy, których wielkość świadczy o potędze przedsiębiorstwa - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
„Osiągnięcia agrobiologii radzieckiej” (Głos z przeszłości, odc. 190)
Przeniesione z Gdańska Liceum Chemiczne pozostanie w Elblągu tylko do chwili ukończenia nauki przez uczniów, którzy już ją w tej szkole rozpoczęli – pisała prasa w 1950 roku.