UWAGA!

Jak powstała PWSZ  (70 szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 4)

Jak powstała PWSZ (70 szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 4)

2024-11-24 12:01

W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj czwarta część cyklu.

"Dwa metry zupełnie zepsutych kartofli" (Głos z przeszłości, odc. 173)

"Dwa metry zupełnie zepsutych kartofli" (Głos z przeszłości, odc. 173)

2024-11-24 08:00

- W Elblągu zamieszkuje pewna ilość osób, których głównym źródłem dochodu nie jest praca w przedsiębiorstwach czy instytucjach, a hodowla krów, kóz i trzody chlewnej - pisała prasa w 1950 roku.

Dawno temu w Elblągu.... Bawili się na rodzinnym wieczorku

Dawno temu w Elblągu.... Bawili się na rodzinnym wieczorku

2024-11-23 07:00

- We wczorajszą niedzielę ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców zorganizował w Domu Rzemiosła wieczorek rodzinny. Przewodniczący, pastor Bergau wygłosił wykład z biblii. Pastor Weber z kolei wygłosił wykład pt. „Kraina i ludność Burów" - pisała elbląska prasa w 1901 roku. O czym jeszcze można było wówczas przeczytać w lokalnej gazecie?

Miasto z politechniką  (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 3)

Miasto z politechniką  (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 3)

2024-11-17 12:00

W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj trzecia część cyklu.

"Duże zainteresowanie wczasami niedzielnymi" (Głos z przeszłości, odc. 172)

"Duże zainteresowanie wczasami niedzielnymi" (Głos z przeszłości, odc. 172)

2024-11-17 08:00

- Obecnie zainteresowanie imprezami niedzielnymi jest słabsze, ze względu na wyjazdy robotników w święta na żniwa. Po zakończeniu jednak żniw wczasy niedzielne powinny być organizowane na szerszą skalę pisała prasa o tzw. "wczasach niedzielnych" w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu… odbył się wyjątkowy bazar

Dawno temu w Elblągu… odbył się wyjątkowy bazar

2024-11-16 07:00

- Zorganizowany przez „Ojczyźniany Związek Kobiet” bazar prezentował wczoraj kolorowy żywy obrazek. Już od wielu tygodni nasze panie starały się o to, by każdy wniósł w to wydarzenie swój wkład, czy to oferując złoto, zasoby naturalne czy inne artykuły i dał tym samym kupującym okazję do tego, by wśród tej wielkiej ilości towarów wyszukali oni dla siebie to, co najpiękniejsze i najlepsze – pisała elbląska prasa w 1901 roku. O czym jeszcze pisała?

Początki technicznych uczelni w mieście  (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 2)

Początki technicznych uczelni w mieście (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 2)

2024-11-10 14:05

W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Tydzień temu opublikowaliśmy pierwszą część cyklu, dzisiaj część druga, kolejne co niedzielę.

Restauracje, bary i otwarcie McDonald’s. Wspomnienia z lat 90.

Restauracje, bary i otwarcie McDonald’s. Wspomnienia z lat 90.

2024-11-10 12:00

Napisałem już kilka tekstów poświęconych wspomnieniom z lat 90., przypadających na okres mojego dzieciństwa, a w niektórych z nich poruszałem tematy elbląskiej gastronomii – tym razem chciałbym go rozwinąć i opowiedzieć o tym, co zapadło mi w pamięci w tej kategorii. A także, jak zawsze, zachęcić Czytelników do dyskusji i dzielenia się własnymi doświadczeniami.

Chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi pracy (Głos z przeszłości, odc. 171)

Chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi pracy (Głos z przeszłości, odc. 171)

2024-11-10 08:00

- W obecnych warunkach cała niemal akcja bezpieczeństwa i higieny pracy w Elektrowni elbląskiej opiera się na tym, co zdoła wykonać we własnym zakresie sama załoga – można było przeczytać w Głosie Wybrzeża w 1950 roku.

Dawno temu w Elblągu… świętowano jubileusz skarbnika

Dawno temu w Elblągu… świętowano jubileusz skarbnika

2024-11-09 07:00

Pan Madsack świętował wczoraj jubileusz 25-lecia na stanowisku skarbnika Powszechnego Związku Edukacyjnego. W uznaniu jego usług na rzecz stowarzyszenia zarząd przyznał mu dyplom. Wieczorem chór śpiewaczy przybył do niego z małym poczęstunkiem. Pan Madsack zawsze wykazywał wielkie zainteresowanie rozwojem stowarzyszenia, a uwagę, jaką otrzymał, można zatem określić jako zasłużoną - czytamy w elbląskiej prasie w 1901 r. O czym jeszcze pisała?

70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu  (odc. 1)

70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu (odc. 1)

2024-11-03 12:00

W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień.

"Propagandowe zawody pływackie" (Głos z przeszłości, odc. 170)

"Propagandowe zawody pływackie" (Głos z przeszłości, odc. 170)

2024-11-03 08:00

- Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza w Elblągu coraz bardziej rozszerza swoją działalność – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?

Jak się nazywasz, Gerardzie?  (Gerard Kwiatkowski - zagadki jego pochodzenia i tożsamości, odc..2)

Jak się nazywasz, Gerardzie? (Gerard Kwiatkowski - zagadki jego pochodzenia i tożsamości, odc..2)

2024-11-02 10:30

Historia „przeistoczeń tożsamościowych” Gerarda Kwiatkowskiego pokazuje, jak skomplikowane i bolesne mogą być losy jednostki w zderzeniu z różnymi, nierzadko bardzo brutalnymi, siłami społeczno-politycznymi. Życie jego i jego rodziny zostało ukształtowane i doświadczone efektem pogranicza i polskiej mniejszości etnicznej, germanizacją, totalitaryzmem, przymusową zmianą nazwiska, wojną, powojenną weryfikacją narodowościową, kolejną zmianą nazwiska w ramach repolonizacji, dobrowolną emigracją i ponownym przystosowaniem się do bycia Niemcami. Poniższy tekst jest kontynuacją odc. 1. Przedstawione w nim fakty nigdy wcześniej nie były tak kompleksowo prezentowane.

Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki

Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki

2024-11-02 07:00

- Aresztowani zostali wczoraj wieczorem bracia Fryderyk i Karl Marquardt, ponieważ w jednym z lokali tanecznych szukali zaczepki, a potem pobili się na ulicy. Gorzej na tym wyszedł Karl M., ponieważ podczas bójki doznał tak znacznych obrażeń, że musiał zostać zabrany do szpitala - pisała prasa o wydarzeniach w Elbingu w 1901 r.

Izaak Spiring - zapomniany elblążanin

Izaak Spiring - zapomniany elblążanin

2024-11-01 15:00

Trzeba przyznać, że początek znajomości Izaaka Spiringa z Elblągiem nie był zbyt przyjacielski. Elblążanie skarżyli się, że poborca ceł zdziera z nich więcej niż przykazano (i to dużo więcej). Potem było już lepiej - po latach Holender został patronem jednej z ulic w naszym mieście. Dziś w Galerii EL możemy oglądać tablice nagrobne - w zasadzie wszystko, co po nim pozostało.

Do pracy stanęła przede wszystkim młodzież (Głos z przeszłości, odc. 168)

Do pracy stanęła przede wszystkim młodzież (Głos z przeszłości, odc. 168)

2024-10-27 08:00

- Prezydia Miejskiej i Powiatowej Rad Narodowych przystępując do współzawodnictwa w przygotowaniach do nowego roku szkolnego wezwały jednocześnie wszystkie gminne rady do jak najszybszego wykonania obowiązków w dziedzinie wyposażenia szkół – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu. Cesarzowa obchodziła urodziny

Dawno temu w Elblągu. Cesarzowa obchodziła urodziny

2024-10-26 08:00

- Z okazji 43 urodzin Jej Królewskiej Mości Cesarzowej i Królowej* wszystkie państwowe i miejskie, ale też wiele prywatnych budynków zostało przyozdobionych flagami. Radca ziemski von Etzdorf jako administrator Kadyn (niem. Cadinen) wysłał telegram przez Tajnego Szefa Gabinetu Cywilnego, pana von Lucanusa, wyrażając swoje życzenia dla urzędników i właścicieli ziemskich w Kadynach - pisała elbląska prasa we wrześniu 1901 roku. O czym jeszcze można było w niej poczytać?

Z Francji do Elbląga  (Z Archiwum Społecznego)

Z Francji do Elbląga (Z Archiwum Społecznego)

2024-10-20 12:00

Alojzy Janasiewicz był jedną z ofiar tzw. „Sprawy Elbląskiej“. Po II wojnie światowej przyjechał do Polski z Francji i... po dwóch latach trafił do więzienia oskarżony o szpiegostwo i podpalenie hali w Zamechu. We Francji został jego brat Jan, który kilka/kilkanaście (?) lat później zdecydował się odwiedzić rodzinę w Polsce. Do elbląskiego Archiwum Społecznego trafiła mapa/przewodnik, wytyczająca trasę, którą przyjechał do Elbląga.

"Usuwanie elementów wrogich" (Głos z przeszłości, odc. 167)

"Usuwanie elementów wrogich" (Głos z przeszłości, odc. 167)

2024-10-20 08:00

Szkodliwa praktyka przetrzymywania wniosków racjonalizatorskich należy już do przeszłości – pisała o Zakładach Mechanicznych prasa w 1950 roku.

Gerard Kwiatkowski: zagadki jego pochodzenia i tożsamości  (Odc.1, Odkrycie na plebanii w Suszu)

Gerard Kwiatkowski: zagadki jego pochodzenia i tożsamości  (Odc.1, Odkrycie na plebanii w Suszu)

2024-10-19 10:30

Temat pochodzenia Gerarda Kwiatkowskiego, prawdziwej daty jego urodzenia oraz imienia i nazwiska, pod którymi przyszedł na świat intrygował mnie od lat. W publikacjach – tych drukowanych, internetowych (w tym w Wikipedii) oraz filmowych – jest na ten temat wiele przemilczeń, niejasności i sprzeczności. Dziś wiem, że również i błędów. Można by rzec, że jest dokładnie tak, jak by sobie tego życzył sam Gerard, który chciał, aby otaczał go, przynależny artystom, nimb tajemniczości. Sam zresztą go wokół siebie budował, podając różne daty swoich urodzin oraz w różny sposób przedstawiając swoje pochodzenie. Kiedy więc Karina Dzieweczyńska - badaczka jego losów – podzieliła się ze mną informacją o swoim odkryciu w księdze chrztów na plebanii kościoła św. Rozalii w Suszu, wraz z żoną nie wahaliśmy się ani chwili i przyjęliśmy propozycję, aby tam pojechać i osobiście zobaczyć to odkrycie. Było to w sierpniu 2019 r.

Reklama