„Zwycięstwo” z Rozgartu w teatrze
Spółdzielnia produkcyjna „Zwycięstwo” w miejscowości Rozgart pod Elblągiem została założona w grudniu 1949 roku. Podstawowa organizacja partyjna w tej miejscowości liczyła tylko 6 członków. Ostatecznie doszło jednak do utworzenia Komitetu Założycielskiego spółdzielni. Janusz Warmiński – dyrektor Teatru Nowego w Łodzi będąc na urlopie – przeczytał w „Głosie Wybrzeża” artykuł o świeżo zorganizowanej we wsi Rozgart spółdzielni produkcyjnej „Zwycięstwo”. Zainspirował on go do napisania sztuki teatralnej – zatytułowanej „Zwycięstwo” opisującej „burzliwe dzieje” związane z założeniem spółdzielni.
Mały Pasłęk, wielka historia: Hitler pacjentem pasłęckiego szpitala?
Pasłęk od ponad 700 lat gości na kartach historii. Czasem głośniej, czasem ciszej, czasem za sprawą bardziej świetlanych bohaterów, czasem mniej. Do tych ostatnich z pewnością nie zalicza się Adolf Hitler, który rzekomo leczył się w grodzie nad Wąską, przez kilka tygodni, pod koniec 1918 roku. Co więcej, to w Pasłęku miał się ukształtować złowrogi światopogląd przyszłego Führera, z obsesyjnym antysemityzmem i potrzebą zdobycia dla Niemiec „przestrzeni życiowej” (Lebensraum) włącznie. Uważna lektura źródeł dowodzi jednak, że w tej historii jest wiele „ale”, a całemu zamieszaniu winny jest najprawdopodobniej…tłumacz.
Dawno temu w Elblągu... zaśmiecano ulice
Zły nawyk rzucania odpadów po jabłkach na ulicę może skończyć się wypadkiem. Stało się tak dzisiaj na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße), gdzie pewna dama poślizgnęła się na skórce od jabłka i nieźle się poturbowała (AZ, czwartek, 21.09.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Bogatyńskie i Bronki (odc. 179)
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Orneta i Wilczęta. O ciekawostkach związanych z wsiami Bogatyńskie i Bronki opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Jak bezpieka tropiła „wrogów” ZSRR
Jakie działania według bezpieki stosowała ludność Elbląga, powiatu elbląskiego i województwa gdańskiego przeciwko Związkowi Radzieckiemu i Stalinowi w 1949 r. - o tym w najnowszym odcinku historycznego cyklu pisze Marcin Ślaski.
Dawno temu w Elblągu... z powodu cholery zamknięto kąpielisko
W wyniku zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się cholery prezydent rejencji (niem. Regierungspräsident) zarządził natychmiastowe zamknięcie kąpielisk w całym obszarze Wisły w rejencji gdańskiej, wskutek czego zamknięto także i nasze kąpielisko (AZ, czwartek, 07.09.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Od Klekotek do Karwin (odc. 178)
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Godkowo i Wilczęta. O ciekawostkach z nimi związanych opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
O rezydentach i informatorach
Jak „pracował” rezydent PUBP Elbląg „Lipiński” i jego informatorzy - „Edward”, „Romeo” i „Tulipan” oraz rezydent „Moment” i jego informatorzy - „Olszewski” i „Mściciel” oraz rezydent „Maksym” w latach 1953-1954? Opowiada Marcin Ślaski w cotygodniowej publikacji, cytując zapisy bezpieki.
Dawno temu w Elblągu... pijany mężczyzna zaczepiał ludzi na dworcu
Wczoraj na dworcu pewien pijany mężczyzna zaczepiał podróżnych i wywołał skandal. Miał przy sobie kule. Ponieważ nie reagował na prośby zawiadowcy stacji, który prosił go, by się uspokoił i oddalił ze stacji, został aresztowany. Aresztowany musiał zostać zabrany dorożką, ponieważ tłumaczył się, że nie może chodzić (AZ, niedziela, 03.09.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Gładysze (odc. 177)
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu przenosimy się do gminy Wilczęta. Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawej historii wsi Gładzysze.
Kartek nie było, ale wzrosły ceny
Jak ludzie w powiecie elbląskim i województwie gdańskim komentowali Uchwałę Rządu z 3 stycznia 1953 r. w sprawie zniesienia bonowego zaopatrzenia, regulacji cen, ogólnej podwyżki płac i zniesienia ograniczeń w handlu nadwyżkami produktów rolnych? - przypomina Marcin Ślaski w cotygodniowej publikacji, cytując zapisy bezpieki.
Dawno temu w Elblągu... chłopcy kąpali się w niedozwolonym miejscu
Wczoraj po południu złapano sześciu chłopaków z Zawady (niem. Pangritz Colonie) na kąpieli w niedozwolonym miejscu. Chłopcy kąpieli się w rzece Elbląg na Treideldamm niedaleko Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen). Urwisy czekają właśnie na karę (AZ, sobota, 26.08.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Od Siedliska do Dąbkowa (odc. 176)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z miejscowościami Siedlisko, Karwity i Dąbkowo.
Echa "wypadków gryfickich" w Elblągu
W 1950 r. w powiecie gryfickim doszło do zastosowania przymusu przy egzekwowaniu planowanych dostaw zboża od bogatych chłopów – nazywanych w propagandzie komunistycznej - kułakami. Zadaniem władz partyjnych było uzyskanie odpowiednich kontyngentów rolnych i przygotowanie kolektywizacji wsi. W łamaniu praworządności uczestniczyli pracownicy aparatu administracyjnego i partyjnego, działacze Związku Młodzieży Polskiej, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej, brygady młodzieżowe (nazywane tzw. brygadami lekkiej kawalerii) i tzw. trójki zbożowe.
Dawno temu w Elblągu... przy Rycerskiej powstał ekskluzywny sklep
Przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstraße) naprzeciwko ratusza powstał właśnie okazały budynek należący do pana L. Levy'ego (firma Ph. Wollenberg) i już dziś jego właściciel otworzy w jego pomieszczeniach swój sklep. Już na zewnątrz budynek robi imponujące wrażenie, podobnie jest w środku, gdzie klienci będą mogli podziwiać piękny wystrój, ale także będą zadowoleni z wyposażenia.
Historia okolic Elbląga: Od Ząbrowca do Skowronów (odc. 175)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, przedstawia ciekawostki związane z wsiami: Ząbrowiec, Burdajny i Skowrony.
Ktoś musiał być pierwszy, zawiodła się i została zapomniana
Magdalena Figur urodziła się w 1927 r. w Nowinach koło Dzierzgonia, była przodownicą pracy, pierwszą polską traktorzystką, dziewczyną z polskiego socrealistycznego plakatu „Kobiety na traktory”. Zmarła 17 sierpnia 2007 r. w Kwidzynie w Domu Św. Elżbiety prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek.
Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej
W najbliższy piątek odbędzie się nocna przejażdżka parowcem "Anna" do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). W wycieczce wezmą udział tylko kobiety. Cena wycieczki wynosi 60 fenigów za osobę, z czego 30 fenigów przeznaczone jest na oprawę muzyczną na statku tego wieczora. Wkrótce zostanie puszczna w obieg lista dla osób chętnych (AZ, wtorek, 22.08.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi (odc. 174)
W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Godkowo. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Plajny i Podągi opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Szef elbląskiej bezpieki
Wincenty Podłubny mimo, ze otrzymał polskie obywatelstwo w 1949 r., mówił dobrze tylko po rosyjsku. Był klasycznym POP-em tzn. „pełnił obowiązki Polaka". W 1954 r. otrzymał od Egzekutywy KW PZPR w Gdańsku naganę za współżycie z małoletnią siostrą swojej żony, którą wziął na wychowanie (co miało mieć miejsce w 1947 r.) i został przeniesiony do Bydgoszczy, gdzie pracował do końca swojej kariery w aparacie bezpieczeństwa.























