UWAGA!

----
„Zwycięstwo” z Rozgartu w teatrze

„Zwycięstwo” z Rozgartu w teatrze

2019-09-21 15:00

Spółdzielnia produkcyjna „Zwycięstwo” w miejscowości  Rozgart pod Elblągiem została założona w grudniu 1949 roku. Podstawowa organizacja partyjna w tej miejscowości liczyła tylko 6 członków. Ostatecznie doszło jednak do utworzenia Komitetu Założycielskiego spółdzielni. Janusz Warmiński – dyrektor Teatru Nowego w Łodzi będąc na urlopie – przeczytał w „Głosie Wybrzeża” artykuł o świeżo zorganizowanej we wsi Rozgart spółdzielni produkcyjnej „Zwycięstwo”. Zainspirował on go do napisania sztuki teatralnej – zatytułowanej „Zwycięstwo” opisującej „burzliwe dzieje”  związane z założeniem spółdzielni. 

Mały Pasłęk, wielka historia: Hitler pacjentem pasłęckiego szpitala?

Mały Pasłęk, wielka historia: Hitler pacjentem pasłęckiego szpitala?

2019-09-21 12:00

Pasłęk od ponad 700 lat gości na kartach historii. Czasem głośniej, czasem ciszej, czasem za sprawą bardziej świetlanych bohaterów, czasem mniej. Do tych ostatnich z pewnością nie zalicza się Adolf Hitler, który rzekomo leczył się w grodzie nad Wąską, przez kilka tygodni, pod koniec 1918 roku. Co więcej, to w Pasłęku miał się ukształtować złowrogi światopogląd przyszłego Führera, z obsesyjnym antysemityzmem i potrzebą zdobycia dla Niemiec „przestrzeni życiowej” (Lebensraum) włącznie. Uważna lektura źródeł dowodzi jednak, że w tej historii jest wiele „ale”, a całemu zamieszaniu winny jest najprawdopodobniej…tłumacz.

Dawno temu w Elblągu... zaśmiecano ulice

Dawno temu w Elblągu... zaśmiecano ulice

2019-09-21 08:00

Zły nawyk rzucania odpadów po jabłkach na ulicę może skończyć się wypadkiem. Stało się tak dzisiaj na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße), gdzie pewna dama poślizgnęła się na skórce od jabłka i nieźle się poturbowała (AZ, czwartek, 21.09.1893 r.).

Historia okolic Elbląga: Bogatyńskie i Bronki  (odc. 179)

Historia okolic Elbląga: Bogatyńskie i Bronki (odc. 179)

2019-09-15 07:36

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Orneta i Wilczęta. O ciekawostkach związanych z wsiami Bogatyńskie i Bronki opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Jak bezpieka tropiła „wrogów” ZSRR

Jak bezpieka tropiła „wrogów” ZSRR

2019-09-14 14:24

Jakie działania według bezpieki stosowała ludność Elbląga, powiatu elbląskiego i województwa gdańskiego przeciwko Związkowi Radzieckiemu i Stalinowi w 1949 r. - o tym w najnowszym odcinku historycznego cyklu pisze Marcin Ślaski.

Dawno temu w Elblągu... z powodu cholery zamknięto kąpielisko

Dawno temu w Elblągu... z powodu cholery zamknięto kąpielisko

2019-09-14 08:00

W wyniku zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się cholery prezydent rejencji (niem. Regierungspräsident) zarządził natychmiastowe zamknięcie kąpielisk w całym obszarze Wisły w rejencji gdańskiej, wskutek czego zamknięto także i nasze kąpielisko (AZ, czwartek, 07.09.1893 r.).

Historia okolic Elbląga: Od Klekotek do Karwin  (odc. 178)

Historia okolic Elbląga: Od Klekotek do Karwin (odc. 178)

2019-09-08 07:24

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Godkowo i Wilczęta. O ciekawostkach z nimi związanych opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

O rezydentach i informatorach

O rezydentach i informatorach

2019-09-07 12:00

Jak „pracował” rezydent PUBP Elbląg „Lipiński” i jego informatorzy - „Edward”, „Romeo” i „Tulipan” oraz rezydent „Moment” i jego informatorzy - „Olszewski” i  „Mściciel” oraz rezydent „Maksym”  w latach 1953-1954? Opowiada Marcin Ślaski w cotygodniowej publikacji, cytując zapisy bezpieki.

Dawno temu w Elblągu...  pijany mężczyzna zaczepiał ludzi na dworcu

Dawno temu w Elblągu... pijany mężczyzna zaczepiał ludzi na dworcu

2019-09-07 08:00

Wczoraj na dworcu pewien pijany mężczyzna zaczepiał podróżnych i wywołał skandal. Miał przy sobie kule. Ponieważ nie reagował na prośby zawiadowcy stacji, który prosił go, by się uspokoił i oddalił ze stacji, został aresztowany. Aresztowany musiał zostać zabrany dorożką, ponieważ tłumaczył się, że nie może chodzić (AZ, niedziela, 03.09.1893 r.).

Historia okolic Elbląga: Gładysze  (odc. 177)

Historia okolic Elbląga: Gładysze (odc. 177)

2019-09-01 07:12

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu przenosimy się do gminy Wilczęta. Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawej historii wsi Gładzysze.

Kartek nie było, ale wzrosły ceny

Kartek nie było, ale wzrosły ceny

2019-08-31 18:56

Jak ludzie w powiecie elbląskim i województwie gdańskim komentowali Uchwałę Rządu z 3 stycznia 1953 r. w sprawie zniesienia bonowego zaopatrzenia, regulacji cen, ogólnej podwyżki płac i zniesienia ograniczeń w handlu nadwyżkami produktów rolnych? - przypomina Marcin Ślaski w cotygodniowej publikacji, cytując zapisy bezpieki.

Dawno temu w Elblągu... chłopcy kąpali się w niedozwolonym miejscu

Dawno temu w Elblągu... chłopcy kąpali się w niedozwolonym miejscu

2019-08-31 08:00

Wczoraj po południu złapano sześciu chłopaków z Zawady (niem. Pangritz Colonie) na kąpieli w niedozwolonym miejscu. Chłopcy kąpieli się w rzece Elbląg na Treideldamm niedaleko Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen). Urwisy czekają właśnie na karę (AZ, sobota, 26.08.1893 r.).

Historia okolic Elbląga: Od Siedliska do Dąbkowa  (odc. 176)

Historia okolic Elbląga: Od Siedliska do Dąbkowa (odc. 176)

2019-08-25 07:30

Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z miejscowościami Siedlisko, Karwity i Dąbkowo.

Echa "wypadków gryfickich" w Elblągu

Echa "wypadków gryfickich" w Elblągu

2019-08-24 19:00

W 1950 r. w powiecie gryfickim doszło do zastosowania przymusu przy egzekwowaniu planowanych dostaw zboża od bogatych chłopów – nazywanych w propagandzie komunistycznej - kułakami. Zadaniem władz partyjnych było uzyskanie odpowiednich kontyngentów rolnych i przygotowanie kolektywizacji wsi. W łamaniu praworządności uczestniczyli pracownicy aparatu administracyjnego i partyjnego, działacze Związku Młodzieży Polskiej, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej, brygady młodzieżowe (nazywane tzw. brygadami lekkiej kawalerii) i tzw. trójki zbożowe.

Dawno temu w Elblągu... przy Rycerskiej powstał ekskluzywny sklep

Dawno temu w Elblągu... przy Rycerskiej powstał ekskluzywny sklep

2019-08-24 10:56

Przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstraße) naprzeciwko ratusza powstał właśnie okazały budynek należący do pana L. Levy'ego (firma Ph. Wollenberg) i już dziś jego właściciel otworzy w jego pomieszczeniach swój sklep. Już na zewnątrz budynek robi imponujące wrażenie, podobnie jest w środku, gdzie klienci będą mogli podziwiać piękny wystrój, ale także będą zadowoleni z wyposażenia.

Historia okolic Elbląga: Od Ząbrowca do Skowronów  (odc. 175)

Historia okolic Elbląga: Od Ząbrowca do Skowronów (odc. 175)

2019-08-18 07:05

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, przedstawia ciekawostki związane z wsiami: Ząbrowiec, Burdajny i Skowrony.

Ktoś musiał być pierwszy, zawiodła się i została zapomniana

Ktoś musiał być pierwszy, zawiodła się i została zapomniana

2019-08-17 19:30

Magdalena Figur urodziła się w 1927 r. w Nowinach koło Dzierzgonia, była przodownicą pracy, pierwszą polską traktorzystką, dziewczyną z polskiego socrealistycznego plakatu „Kobiety na traktory”. Zmarła 17 sierpnia 2007 r. w Kwidzynie w Domu Św. Elżbiety prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek.

Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej

Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej

2019-08-17 11:16

W najbliższy piątek odbędzie się nocna przejażdżka parowcem "Anna" do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). W wycieczce wezmą udział tylko kobiety. Cena wycieczki wynosi 60 fenigów za osobę, z czego 30 fenigów przeznaczone jest na oprawę muzyczną na statku tego wieczora. Wkrótce zostanie puszczna w obieg lista dla osób chętnych (AZ, wtorek, 22.08.1893 r.).

Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi  (odc. 174)

Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi (odc. 174)

2019-08-11 07:30

W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Godkowo. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Plajny i Podągi opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Szef elbląskiej bezpieki

Szef elbląskiej bezpieki

2019-08-10 14:00

Wincenty Podłubny mimo, ze otrzymał polskie obywatelstwo w 1949 r., mówił dobrze tylko po rosyjsku. Był klasycznym POP-em tzn. „pełnił obowiązki Polaka". W 1954 r. otrzymał od Egzekutywy KW PZPR w Gdańsku naganę za współżycie z małoletnią siostrą swojej żony, którą wziął na wychowanie (co miało mieć miejsce w 1947 r.) i został przeniesiony do Bydgoszczy, gdzie pracował do końca swojej kariery w aparacie bezpieczeństwa.

Reklama