UWAGA!

----
Dawno temu w Elblągu... dzieci rzucały w dorosłych kasztanami

Dawno temu w Elblągu... dzieci rzucały w dorosłych kasztanami

2016-10-01 08:00

Dzisiaj w elbląskich szkołach ludowych znów rozpoczęły się zajęcia. Tym samym rozpoczął się drugi semestr w roku szkolnym 1890/91. Pod klasami tłumnie zebrały się dzieci. W niektórych liczba uczniów wzrosła, w innych zmalała. W większości szkół wiejskich w naszej okolicy zajęcia rozpoczną się dopiero w przyszłym tygodniu (AZ, wtorek, 07.10. 1890 r.).

Sezon i po sezonie

Sezon i po sezonie

2016-09-30 15:43

 Mimo że ładny nawet o tej porze, że w tym roku pogoda wrześniowa pokazała kawałek prawdziwej polskiej jesieni, Suchacz - znane miejsce letniej turystyki wygląda jak wymarłe - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 30 września 1966 roku.

Którędy droga?

Którędy droga?

2016-09-29 15:39

 Elbląg jest miastem dużym, ruchliwym i ludnym. Z racji tego uważa się ono za ośrodek wielkomiejski. I właściwie słusznie - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 29 września 1966 roku.

Wszystkiego w bród

Wszystkiego w bród

2016-09-26 16:07

 Stragany elbląskie uginają się pod plonami jesieni. Królują tu dorodne jabłka i gruszki, okazałe węgierki, żółta i czerwona papryka, pomidory i kalafiory  - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 26 września 1966 roku.

Historia okolic Elbląga: Nowa Karczma i Kąty Rybackie  (odcinek 23)

Historia okolic Elbląga: Nowa Karczma i Kąty Rybackie (odcinek 23)

2016-09-25 07:00

W naszym cyklu „Historia okolic Elbląga” kontynuujemy wędrówkę po Mierzei Wiślanej, która przez lata nosiła różne nazwy: Frische Nehrung, Mierzeja Fryska czy Mierzeja Świeża. Dzisiaj odwiedzimy kolejne miejscowości: Piaski i Kąty Rybackie, po ich historii oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

15 lat temu w Elblągu... elblążanie głosowali na ...

15 lat temu w Elblągu... elblążanie głosowali na ...

2016-09-24 09:03

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 26 września 2001 r. Wówczas informowaliśmy o wynikach wyborów do parlamentu. Z sukcesu cieszyła się Samoobrona.

Dawno temu w Elblągu... młodzi chodzili na tańce

Dawno temu w Elblągu... młodzi chodzili na tańce

2016-09-24 08:00

Z rzetelnego źródła dowiedzieliśmy się o pewnej interesującej historii miłosnej, która rzuca charakterystyczne światło na niektóre związki. Pewna tutejsza pracownica fabryki miała narzeczonego cieślę. Pewnej niedzieli para udała się do restauracji Thumberg na tańce. Gdy przyszło do zapłacenia niewysokiego rachunku, narzeczony odpowiedział z zakłopotaniem, że zostawił w domu portmonetkę. Dziewczyna dała chłopakowi swoją i...

Anteny - straszaki

Anteny - straszaki

2016-09-23 12:11

Tego rodzaju anteny, to przywilej nie tylko Elbląga. Powyginane, sękate kije, wiszące dosłownie nad oknami, brudne, szpecące - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 23 września 1966 roku.

Centrala złomu

Centrala złomu

2016-09-22 05:39

 Nie znam adresu elbląskiej Centrali Złomu, ale myślę, że mieszkańcy Elbląga adres ten znają. Proponuję więc zainteresowanie owej instytucji dużą ilością poszukiwanego przez nią surowca - żelaza - znajdującego się w mieście. Chodzi o niektóre eksponaty - pozostałość po I Biennale Form Przestrzennych - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 22 września 1966 roku.

Sezon w Krynicy Morskiej minął...

Sezon w Krynicy Morskiej minął...

2016-09-21 15:28

Podczas gdy wszystkie możliwe placówki warzywno-owocowe w całym kraju uginają się dosłownie pod ciężarem urodziwych i niedrogich owoców, to natomiast egzystujące w sezonie letnim dwa stoiska w Krynicy Morskiej zostały zamknięte - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 21 września 1966 roku.

Niezwykła przyjaźń

Niezwykła przyjaźń

2016-09-20 15:21

Mały słoń morski zwierza się ze swych kłopotów opiekunowi ze stuttgarckiego Zoo - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 21 września 1966 roku. 

Z wędrówek Drzazgi po Bażantarni

Z wędrówek Drzazgi po Bażantarni

2016-09-19 15:40

 Teren lasów i jezior podmiejskich jest licznie odwiedzany przez wycieczkowiczów niedzielnych z Elbląga. Park "Bażantarnia", od przeszło 100 lat jest miejscem rekreacyjnym elblążan - czytamy w Głosie Elbląga z 19 września 1966 roku.

Historia okolic Elbląga: Krynica Morska  (odcinek 22)

Historia okolic Elbląga: Krynica Morska (odcinek 22)

2016-09-18 07:00

Kiedy do Krynicy Morskiej przybyli pierwsi letnicy? Kto był jej pierwszym właścicielem? Od kiedy stała się miastem? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w dzisiejszym odcinku „Historii okolic Elbląga”. Opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

15 lat temu w Elblągu... Olimpia grała ważny mecz

15 lat temu w Elblągu... Olimpia grała ważny mecz

2016-09-17 08:23

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 19 września 2001 r. Wówczas informowaliśmy o bardzo ważnym meczu ... IV-ligowej Polonii Olimpii Elbląg. Nasi piłkarze pokonali II-ligową drużynę z Bełchatowa.

Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zginął pracownik

Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zginął pracownik

2016-09-17 08:00

Dzisiaj przed południem w stoczni Schichaua zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Czeladnik kowalski nazwiskiem Piepanz spadł z rusztowania „Pelikana” i upadł tak nieszczęśliwie, że krótko po tym zmarł. Nieszczęśnik zostawił żonę i trójkę dzieci (AZ, wtorek, 16.09.1890 r.).

Z wędrówek Drzazgi

Z wędrówek Drzazgi

2016-09-16 05:39

 Rozkopane chodniki, leżące sterty płyt betonowych obrzydzają życie mieszkańcom domu nr 48 przy ul. Andrzeja Struga w Elblągu - czytamy w Głosie Elbląga z 16 września 1966 roku.

Termin za gotówkę

2016-09-15 05:17

Jeden z naszych czytelników (nazwisko adres znane redakcji) stał się posiadaczem odbiornika telewizyjnego "Tosca", nabytego w sklepie ZURiT w Elblągu - czytamy w Głosie Elbląga z 15 września 1966 roku.

Wycieczka kolarzy do Kadyn

Wycieczka kolarzy do Kadyn

2016-09-14 05:15

 W najbliższą niedzielę klub rowerowy przy PTTK w Elblągu, organizuje wycieczkę kolarską na trasie Elbląg - Kadyny - czytamy w Głosie Elbląga z 14 września 1966 roku.

W szkolnej świetlicy dworcowej

W szkolnej świetlicy dworcowej

2016-09-13 13:11

 Już od 17 lat na dworcu kolejowym w Elblągu czynna jest szkolna świetlica dla młodzieży dojeżdżającej - czytamy w Głosie Elbląga z 13 września 1966 roku.

Cztery pokolenia

Cztery pokolenia

2016-09-12 15:46

Do mieszkania przy ul. Próchnika w Elblągu trafiamy dzięki informacji bawiących się na ulicy dzieci, które intuicyjnie odgadują, że szukamy "Babci Mieczkowskiej". Tak nazywają w dzielnicy panią Mariannę Mieczkowską, aktualnie najstarszą mieszkankę Elbląga, która niebawem obchodzić będzie setną rocznicę urodzin - czytamy w Głosie Elbląga z 12 września 1966 roku.

Reklama