UWAGA!

"Cukiernia Tęcza zostanie powiększona" (Głos z przeszłości, odc. 54)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 81, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 81, 1950 r.

- Celem ostatecznej likwidacji analfabetyzmu postanowiono przeprowadzić przy pomocy mężów zaufania i aktywistów związkowych na terenie Zakładów rejestrację wszystkich nieumiejących czytać i pisać – pisała prasa o Zakładach Mechanicznych w 1950 r.

Kolejna niedziela, kolejny odcinek Głosu z przeszłości. Tym razem co nieco m. in. o przemyśle torfowym czy o walce z analfabetyzmem. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Młodzieżowi przodownicy pracy w TOR

"Jak już donosiliśmy, elbląskie warsztaty TOR wykonały na kilka dni przed terminem zimowy plan remontu traktorów w 105 proc. Po zakończeniu planu, podsumowano wyniki współzawodnictwa pracy i ustalono listę najlepszych robotników i przodujących brygad.

Wśród najlepszych robotników znalazło się wielu ZMP-owców, pracujących przeważnie w charakterze pomocy fachowej. Przodujące miejsca zajęli młodzi robotnicy: Mierzejewski, Jakubiak, Lewandowski i Zawadzki, którzy wyrabiali przeciętnie po 160 proc. normy".

 

Przed otwarciem branżowych sklepów spółdzielczych

"Elbląska Spółdzielnia Spożywców przejęła ostatnio placówki spółdzielni pracy piekarzy i cukierników. Ogółem przejęto 4 piekarnie i 12 sklepów. Przejęcie piekarń przez Elbląską Spółdzielnię Spożywców usprawni zaopatrzenie konsumentów w świeże i dobre pieczywo. Nowe punkty sprzedaży, po odremontowaniu ich pomieszczeń, przekształcone zostaną na sklepy branżowe i spożywcze.

W najbliższych dniach otwarte zostaną przy ul. Trybunalskiej sklep obuwia i skóry, a przy ul. Płk. Dąbka – mydlarnia. Sklep tekstylny został przeniesiony z ul. Grunwaldzkiej na Plac Grunwaldzki, do odpowiedniejszego pomieszczenia. Ciesząca się dużą frekwencją cukiernia "Tęcza" zostanie powiększona.

Wkrótce ma być uruchomiona druga gospoda spółdzielcza przy ul. 3 Maja. Oddanie jej do użytku nastąpi po dokładnym remoncie przeznaczonych na ten cel pomieszczeń".

 

Rozwój ruchu racjonalizatorskiego w przemyśle torfowym

"Ruch racjonalizatorski w Zakładach Przemysłu Torfowego w Elblągu dał już poważne wyniki. Liczni racjonalizatorzy, na czoło których wysunęli się robotnicy zakładu Nr 3 ob. Husko i ob. Leszczenko, przyczynili się w wysokim stopniu do usprawnienia pracy. Dzięki racjonalizacji oraz rozwijającemu się współzawodnictwu indywidualnemu i międzyzakładowemu, przemysł torfowy w Elblągu wykonał plan produkcji w styczniu br. W 116 proc., a w lutym w 130 proc.

Przy zakładaniu podwalin pod przemysł torfowy w Polsce, skorzystano w dużej mierze z doświadczeń Związku Radzieckiego.

Przemysł torfowy w Związku Radzieckim nastawiony jest w większości na produkcję opału, ze względu na przewagę torfowisk niskich, u nas zaś przemysł ten, posiadając do dyspozycji bogate złoża pierwszorzędnego torfu wysokiego, nastawiony został na produkcję ściółki, płyt izolacyjnych, nawozów itd.

Dlatego też zmuszeni byliśmy wszelkie potrzebne do tej produkcji maszyny i urządzenia budować we własnym zakresie, powierzając projektowanie i wykonanie ich polskiemu inżynierowi i robotnikowi. Wszystkie maszyny i urządzenia pracują na ogół zadowalająco, lecz wraz ze wzrostem produkcji wymagają ciągłych ulepszeń. W związku z tym ruch racjonalizatorski ma do spełnienia poważne zadania".

 

Rady Zakładowe walczą z analfabetyzmem

"Na zebraniu rady zakładowej i mężów zaufania w Zakładach Mechanicznych omówiono sprawę walki z analfabetyzmem. Celem ostatecznej likwidacji analfabetyzmu postanowiono przeprowadzić przy pomocy mężów zaufania i aktywistów związkowych na terenie Zakładów rejestracje wszystkich nieumiejących czytać i pisać. Zarejestrowani skierowani zostaną dla kurs dla analfabetów, który rozpoczyna się 22 bm. w świetlicy Zakładów.

Przedmiotem ożywionej dyskusji na posiedzeniu była również sprawa akcji wczasów. Na 3.000 robotników, zatrudnionych w Zakładach na wyjazd do domów wypoczynkowych zgłosiło się tylko 71 osób. W związku z tym rada zakładowa przeprowadzi przy pomocy mężów zaufania szeroką propagandę wczasów. Do dnia 25 bm. zostanie sporządzona nowa lista robotników pragnących wyjechać na odpoczynek do miejscowości uzdrowiskowych".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 81, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Plac Grunwaldzki to miał kiedyś swoje znaczenie. Jeżdziło sie tramwajem na plac do komisu, a obok było kilka innych sklepów, których ilość zmniejszała się ze stopniową rozbiórką kolejnych kamienic. A jak już w połowie lat 70tych odpalili ten gastro kombinat Jagiellonka to ho ho, na dole cukiernia, u góry kawiarnia i disco, a na zapleczu produkcja ciast i lodów kassate'' (tych wielkich kul lodowych ) które sprzedawali póżniej w delikatesach. To były czasy...
  • Tęcza - w katolickim narodzie nie do pomyślenia. Fuj, tylko za komuny mogły sobie jakieś tęcze byś. W razie deszczu i pojawienia się nieszczęsnej tęczy nie wolno na nią patrzeć pod żadnym pozorem - to grzech, należny obrócić się tyłem do tworu szatana i uciekać w ciemne miejsce. fuj.
  • Po latach widać jak błędną decyzją Ratusza było wyburzenie szeregu parterowych sklepów miedzy kinem Syrena i ulicą Parkowa A 20 lat temu sprzedaż bez żadnych zwyczajowych zabezpieczeń sprzedaż tego półhektarowego terenu włascicielowi. ciastkarni Marysieńka. Generalnie sprzedaż terenów w Śródmiesciu Elblaga osobom prywatnym nie deweloperom, czy firmom budowlanym powinna być zabroniona. O dziwo w elblaskim ratuszu była i jest popularna, a skutki widać po budowach od 20 lat zakończonych na parterach na Starówce, czy wszechobecnych wolnych placach i łakach królujacych w 120 tys. ponoc miescie
  • Elbląska Spółdzielnia Spożywców przejęła ostatnio placówki spółdzielni pracy piekarzy i cukierników. Ogółem przejęto 4 piekarnie i 12 sklepów.... Czasy się zmieniły i teraz kościół dokonuje przejęć gruntów ... " oko. press informował w 2020 r. , że warmiński Kościół dostał w Rybakach ponad 70 hektarów gruntów wartych nawet 55,9 mln zł. Ziemie Kościołowi oddawano za DARMO za rządów Prawa i Sprawiedliwości Miały tam powstać gospodarstwa rolne, Kościół zbuduje jednak 4-gwiazdkowy hotel.... " WSPÓŁPRACA GANGÓW RABUJACYCH KRAJ. JAK TYCH S. SYNÓW NIE NIENAWIDZIEĆ?
  • Wszawe info z wszawego portalu.
  • To nie wiesz, że wszawicę i łupież łatwo wyleczyć?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    3
    higienistka emerytka(2022-08-28)
  • Kawiarnia "Tęcza" zlokalizowana była na ulicy 1 Maja tuż za obecnym Apolitycznym Rogiem 2 Maja, przy torach pociągu wjeżdżającego od ulicy Nitchmana na ówczesny Plac Jedności Narodów, popularnie zwany czerwonym. Teraz w tym miejscu jest budynek PZU Życie. Był to wtedy jeden z ulubionych lokali, szczególnie młodzieży. Kawiarnia ta serwowała naprawdę smaczne wyroby własne, a najlepsze były lody. A wtedy nikt nazwy lokalu nie kojarzył z czymkolwiek innym niż z fajnym zjawiskiem przyrodniczym.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    0
    Tęczowy bywalec.(2022-08-28)
  • @higienistka emerytka - To było do komentarza powyżej.
  • Byc moze niedługo bedziesz miał DOPIERO panstwo mafijne PO to dopiero zobaczysz co to znaczy krasc, wstęp juz miałes gdy rządzili. Ale to były tylko przedbiegi.
Reklama