UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... doszło do wypadku z użyciem broni

 Elbląg, Widok na ulicę 3 Maja przed wojną (niem. Johannisstraße)
Widok na ulicę 3 Maja przed wojną (niem. Johannisstraße)

Lekkomyślne obchodzenie się z bronią już nie raz doprowadziło do nieszczęścia, jednak nadal wiele osób zdaje się nie być ostrożnym podczas kontaktu z bronią. Przed około 14 dniami zamieszkały przy Kürschner Straße robotnik Ferdynand W. został ranny w lewe ramię po oddaniu strzału przez robotnika Oskara G. z ulicy 3 Maja (niem. Johannisstraße) - o tym pisała elbląska prasa w 1900 r.

W piątek zamieszkały przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) robotnik Carl G. został ranny w głowę, który to strzał oddał do niego robotnik Gustaw G. zamieszkały na Małej Górze Cudów (niem. Kl. Wunderberg). W obu przypadkach wszczęto śledztwo wobec dwóch lekkomyślnych strzelców (AZ, wtorek, 12.04.1900)


       Wodowanie nowego torpedowca
       W poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 14 odbędzie się uroczyste wodowanie wybudowanego w stoczni Ferdynanda Schichaua setnego już kutra torpedowego przeznaczonego na cele niemieckiej cesarskiej marynarki. Po uroczystym zwodowaniu o godz. 16 odbędzie się poczęstunek w salach Resursy Humanistas (AZ, czwartek, 12.04.1900 r.).

 

Palmowa niedziela w parafii św. Mikołaja

We wczorajszą niedzielę w kościele św. Mikołaja odbyło się poświęcenie palm wraz z procesją. W uroczystości wzięło udział wielu parafian. Związek św. Cecylii uświetnił uroczystość podniosłymi pieśniami (AZ, wtorek, 10.04.1900 r.).

 

Zakon Dobrych Pasterzy zaprasza na wieczorek

Loża “Elbingia” Zakonu Dobrych Templariuszy organizuje w drugi dzień świąt wielkanocnych w pomieszczeniach swojej loży w ogrodzie cesarskim przy Loeserstrasse z okazji wybudowania domu dobrych templariuszy wieczorek rodzinny, który rozpocznie się o godz. 18. Program wieczorku jest bogaty, więc zapowiada się wieczór pełen rozrywki. W środę, 18 kwietnia o godz. 20 również w pomieszczeniach loży w ogrodzie cesarskim odbędzie się wieczorek Fritza Reutera (AZ, niedziela, 15.04.1900 r.).

 

Trochę rozrywki w Domu Rzemiosła

W drugi dzień świąt w Domu Rzemiosła Klub Dyletantów „Viktoria” zorganizował wieczorek rozrywkowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem elblążan. Zorganizowane przez panów Kolodzinskiego i Lindenaua przedstawienia, a także sceny z udziałem panów solo i w parze spotkały się z powszechnym uznaniem. Dla urozmaicenia zaprezentowano również część koncertową, za którą odpowiadała szkoła muzyki militarnej pod kierownictwem pana Lammicha. Część muzyczna, która jak zwykle solidnie przygotowana, również trafiła w gusta publiczności. Po zakończeniu części artystycznej miały miejsce oczywiście wspólne tańce (AZ, środa, 18.04.1900 r.).

 

Dwie kobiety spłonęły

W sobotę wieczorem 25-letnia żona kowala Henriette Saretzki z alei Grunwaldzkiej 22 (niem. Holländer Chaussee) chciała na swojej kuchence rozpalić ogień i posłużyła się przy tym naftą. Podczas rozpalania powstał nagle słup ognia, który zajął ubranie kobiety. W jednym momencie ubrania stanęły w ogniu. W wielkim popłochu pani S. wybiegła na ulicę i rzuciła się do znajdującego się 20 kroków dalej potoku Kumieli. Zanim jednak biedaczce została udzielona jakakolwiek pomoc, ta była już właściwie martwa. Kobieta zostawiła męża i małe dziecko. Drugi równie smutny przypadek wydarzył się w niedzielny wieczór. Wskutek pęknięcia lampy naftowej 83-letnia wdowa po pastorze Teodora Strempel, również zamieszkała przy alei Grunwaldzkiej, została zalana płonącą naftą. Starsza pani, która znajdowała się sama w domu, szukała ratunku w kuchni i zaczęła polewać płonące ubrania wodą. Niestety nie udało jej się ugasić ubrań i tak znaleziono ją potem martwą siedzącą w kuchni w kucki w spalonych ubraniach i ze spalonymi częściami ciała (AZ, środa, 18.04.1900 r.).

 

Główne zebranie klubu gimnastycznego

Klub gimnastyczny organizuje w sobotę, 21 kwietnia wieczorem o godz. 20:30 w Resursie Mieszczańskiej swoje główne zebranie. Punktem obrad będą: sprawozdanie roczne, sprawozdanie finansowe i uzupełniające wybory członków zarządu (AZ, czwartek, 19.04.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ciekawe zdjęcie. Czy budynek po lewej, to w jego miejscu stały po wojnie te na biało otynkowane pawilony ze sklepem ziołowym Żuławy ? Ktoś wie ? A do oszołoma powyżej - nie masz co robić, papierki i pety przed klatka posprzataj
  • ... przy Kürschner Straße... , czyli przy ul. Kuśnierskiej. -... w stoczni Fryderyka Schichaua -... prawidłowo: Ferdynanda Schichaua. -... przy Loeserstrasse -... , to dzisiejsza ul. Odzieżowa.
  • Myślę, że zasadne by było podawanie nazw ulic po niemiecku, a w nawiasach podawać polskie tłumaczenie, ew. obecną, polską nazwę ulicy, a nie odwrotnie. Chyba było by to bardziej czytelne, a nawet bardziej rzetelne. Oczywiście jest to jedynie moje zdanie i ewentualna delikatna sugestia.
  • Na zdjęciu końcówka obecnej ul.3 Maja w kierunku obecnej ul.1 Maja. Po lewej stronie torów tramwajowych ul. H.E. Nitschmanna, a po prawej wjazd na Groblę Św. Jerzego - Georgendamm. Czerwona kropka na załączonej mapce to mniej więcej miejsce gdzie stał fotograf.
  • Takie czasy
  • ... klub gimnastyczny... - jeden z najstarszych związków sportowych dawnego Elbląga, Elbląskie Towarzystwo Gimnastyczne - Elbinger Turn-Vereins, zostało założone 15.09.1859 roku, a jego patronem był Friedrich Ludwig Jahn (11.11.1778-15.10.1852), pruski pedagog, pionier i krzewiciel kultury fizycznej, nazywany "ojcem gimnastyki" - Turnvater, którego imię pod koniec lat 20-tych XX wieku otrzymała również obecna ul. Agrykola, oraz otwarta przy niej 10.10.1929 roku szkoła podstawowa Jahn-Schule, obecna SP nr 3.
  • Od 1875 roku elbląska stocznia uzyskiwała coraz większe znaczenie, stąd wzrastała ilość zamówień, w tym na okręty wojenne. Praktycznie od 1877 roku rozpoczęto produkcję kutrów torpedowych. Początkowo na zamówienie Rosji, Włoch i Chin, a od 1884 roku na potrzeby Cesarskiej Floty Niemiec utworzonej w 1871 roku. Pierwszą zwodowaną tego typu jednostką w czerwcu 1877 roku był okręt na potrzeby marynarki rosyjskiej. Natomiast od 1899 roku stocznia rozpoczęła budowę torpodowców, które oznaczano symbolem S jako produkt Stoczni Schichaua. Pierwsza taka jednostką została zwodowano w listopadzie 1899 roku na zamówienie niemieckiej floty wojennej. Okręt ten przekwalifikowany w 1910 roku na trałowiec we wrześniu 1914 roku zatonął w czasie sztormu na Bałtyku na wysokości Łeby, a jego wrak nadal tam przebywa na dnie morza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    Hippner(2023-04-22)
  • Oczywiście były to torpedowce. Zresztą w latach 1939 -1944 wyprodukowano w elbląskiej stoczni 15 okrętów wysokiej klasy tego typu, a jeden z nich, który przetrwał wojnę, został przejęty przez marynarkę USA i zakwalifikowano go jako niszczyciel.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    2
    Hippner(2023-04-22)
  • @jednak paterek - Wojtek paterek
  • @Elek - Dzięki Elek, niektóre ze zdjęć które zamieszczaja to istna szarada
  • "Resursa Humanistas" Hm.... A cel wodowania torpedowca wszak wojennym jest, nie humanitarny. Hashtagi: #Roman
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    3
    RomanR(2023-04-22)
Reklama