UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ktoś włamał się do wędzarni

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ktoś włamał się do wędzarni

- Dzisiejszej nocy włamano się do wędzarni przy Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Mühlendamm, dzisiejsza 1-Maja) należącej do mistrza rzeźnickiego Karla F, skąd ukradziono sporą ilość szynki wieprzowej i kiełbasy. Złodziej przeskoczył przez płot od strony ulicy. Niestety po złodzieju ślad zaginął - pisała prasa w 1901 r. O czym jeszcze?

Niebezpieczna akcja z rewolwerem w tle

Wczoraj po południu przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstraße) zebrał się duży tłum ludzi. Robotnik G. groził swojej żonie rewolwerem, oddał kilka strzałów na dziedzińcu i zagroził też innym znajdującym się tam osobom, dlatego też wezwano na pomoc stróża, który po zaciekłym oporze mężczyzny odebrał mu niebezpieczną broń (AZ, czwartek, 19.12.1901 r.).

 

Nieszczęśliwy wypadek dziewięciolatki

Wczoraj dziewięcioletnia córka właściciela ziemskiego Grütza z miejscowości Krzewno* (niem. Hohenwalde) wpadła w drodze do szkoły do głębokiego rowu z wodą pokrytego lodem i utknęła w nim, ponieważ rów wypełniony był także błotem. Gdy wieczorem dziecko nie wróciło do domu, rodzice ruszyli na jego poszukiwania. Znaleźli biedne dziecko zamarznięte na śmierć zanurzone po szyję w rowie. Nieszczęśni rodzice są teraz w centrum uwagi (AZ, czwartek, 19.12.1901 r.).

*wieś w powiecie braniewskim

 

Wigilia dla dzieci odwołana z powodu wybuchu epidemii odry

W przyszłą niedzielę w miejskiej sali gimnastycznej, jak co roku, miała odbyć się wspólna wigilia pięciu przedszkoli. Zgodnie z informacjami podanymi przez policję trzeba niestety odwołać imprezę, ponieważ tutejszy lekarz okręgowy uznał za konieczne zakazanie obchodów wigilii w związku z niedawnym wybuchem epidemii odry. W sobotę, 20 grudnia po południu o godz. 14.30 odbędzie się rozdanie prezentów w poszczególnych placówkach (AZ, piątek, 20.12.1901 r.).

 

Uratował matkę i ośmiolatka

O włos od śmierci byli w ostatnich dniach żona dekarza Görtzena z Krzewna (niem. Hohenwalde) i jej ośmioletni syn. By odwiedzić ojca, który pracuje w Nowym Dolnie (niem. Neu Dollstädt)*, musieli przejść przez rzekę. Chłopiec szedł około pięć kroków przed matką. Niedaleko od brzegu oboje wpadli w załamujący się lód. Udało im się jednak przytrzymać kry lodowej do czasu, gdy mieszkający niedaleko dorosły syn wdowy nazwiskiem Johrda, który zauważył zdarzenie, przybył szybko z pomocą i uratował panią Görtzen i dziecko za pomocą haka. […] (AZ, piątek, 20.12.1901 r.).

*miejscowość położona na Żuławach Elbląskich, oddalona o ok. 4 km od wsi Markusy i 15 km od miasta Elbląg

 

Sukces elbląskiego muzyka

Jak udało nam się dowiedzieć, w Łodzi (niem. Lodz) podczas większego muzycznego wydarzenia wielki sukces odniósł znany również w Elblągu muzyk, kapelmistrz Pöpperl. Przedstawiona nam recenzja niektórych z wykonywanych przez niego kompozycji przepełniona jest pochwałami dla pana Pöpperla. Kolejną sensację wywołał solowy występ pana O. Meyera z Elbląga. Podsumowaniem wieczoru było, jak to się mówi, uznanie faktu, że wiele dobrych rzeczy może pochodzić również z Elbląga! (AZ, sobota, 21.12.1901 r.).

 

Nożownik schwytany na Placu Fryderyka Wilhelma

Wczoraj wieczorem robotnik Walter W. z ulicy Pierwszej Niskiej (niem. I. Niederstraße) swoim zachowaniem doprowadził do tego, że zebrała się tam spora liczba gapiów. Groził on tam szynkarzowi P. wymachując otwartym nożem. Gdy wezwano stróża, W. rzucił się do ucieczki, śledzono go jednak aż do Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy Plac Słowiański), gdzie został złapany i aresztowany. Otwarty nóż został znaleziony w rękawie jego płaszcza. Mężczyzna nadal jednak utrzymywał, że jest niewinny (AZ, sobota, 21.12.1901 r.).

 

Zderzenie tramwaju z wozem do zbiórki odpadów

Gdy w piątek wieczorem tramwaj jadący na trasie do Bażantarni (niem. Vogelsang) wyjechał z ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestraße) na Plac Fryderyka Wilhelma, zderzył się w pobliżu kawiarni Maurizio z załadowanym śniegiem i lodem wozem do zbiórki odpadów tak mocno, że ten ostatni został poważnie uszkodzony. Z danych naocznych świadków wynika, że kierowca wozu jechał zbyt szybko (AZ, niedziela, 22.12.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.
  • Dajcie juz spokój z tymi niemieckimi resentymentami.
  • Dalej to to samo miasto ignorancie historyczny.
  • A kto ignoruje? Elbing był i zawsze będzie częścią historii Elbląga.
  • A w tym Elbingu to mieszkała jakas Twoja rodzina? Czy może mieszkali w polskim Elblągu?
  • Nie trzeba być Einsteinem, by domyślić się, że w elbląskiej prasie raczej nie pisano o zdarzeniach z okolic Braniewa, tylko na łamach gazet toczyło się życie lokalne. Hohenwalde - to nie Krzewno (wieś z powiatu braniewskiego), a nasz, rodzimy Krzewsk. Między Krzewskiem a Nowym Dolnem płynie Balewka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    RodemzElbląga(2024-12-28)
  • "... z ulicy Pierwszej Niskiej (niem. I.Niederstraße)", czyli z dzisiejszej ul. Dolnej
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    RodemzElbląga(2024-12-28)
  • Elbląg w 1901 roku był co prawda w Cesarstwie Niemiec, ale jako miasto wtedy pruskie i Cesarz był jednocześnie Królem Prus. Zresztą nawet po I wojnie nadal Prusy wymieniano jako oddzielny twór państwowy i istniał autonomiczna Rząd Prus. Z chwilą utworzenia III Rzeszy naziści również to respektowali mimo wprowadzania swoich praw i dążenia do jedności w duchu idei narodowosocjalistycznej. Stąd Premierem Rządu Prus był hitleroŵski prominent Herman Göring, który miał nadzorować poparcie Hitlera i jego polityki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Bauer pruski(2024-12-28)
  • taki stroz to mial troche nieciekawe zadania w tamtych czasach. odbierac komus bron albo gonic typa z nozem. pewnie kadencje stroza nie trwaly zbyt dlugo hehehe
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    BrAAAmkz(2024-12-28)
  • "z miejscowości Krzewno* (niem. Hohenwalde)" - Chodzi tu o podelbląski Krzewsk (niem. Hohenwalde). - "dekarza Görtzena z Krzewna (niem. Hohenwalde)" - ponownie chodzi tu o Krzewsk, tym bardziej, że zaraz pojawia się w tłumaczeniu "ojca, który pracuje w Nowym Dolnie (niem. Neu Dollstädt)". - "z ulicy Pierwszej Niskiej (niem. I.Niederstraße)" - to obecna ul. Niska. - "w pobliżu kawiarni Maurizio" - narożnik dzisiejszej ul. Kowalskiej i Przy Murze (d. parking), gdzie obecnie firma R. Mytych prowadzi budowę.
  • @erg. - przypomnę ci słowa twojego komentarza-odpowiedzi na mój komentarz z dnia 14.12.2024 roku. - " Proszę z szacunkiem traktować Panią DK. Ona robi dobrą, edukacyjną - pracę. Każdy, kto pracuje - popełnia błędy; duże i małe. Ten kto nie pracuje, nie robi błędów. Ale jest na ogół nieprzyjemnym krytykantem" - (koniec cytatu). Zatem grzecznie zapytam, czy dalej podtrzymujesz swój powyższy komentarz ?!. Jeżeli tak, to również jesteś nieprzyjemnym krytykantem. W każdej pracy niezbędne jest myślenie, a jak już coś robisz - to rób to dobrze. Każdy kto chce edukować innych, musi wiedzieć więcej od edukowanych.
Reklama