Nie mamy zbyt dobrej wiadomości dla gospodyń domowych. Cukier będzie droższy! Wskutek tegorocznej wielkiej suszy buraki były narażone na więdnięcie i zbiory buraków cukrowych wypadły w tym roku źle - tak pisała elbląska prasa w sierpniu 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.
Wyprawa na Stagnitter Höhe
Wczoraj po południu wierni zwolennicy Bismarcka udali się spod hotelu Berlin na Stagnitter Höhe. Chcieli zobaczyć drewniane rusztowania na wieży, których postawienie zlecił właściciel mleczarni pan Schröter. Uczestnicy wyprawy byli wszyscy podobnego zdania, a mianowicie, że Stagnitter Höhe, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę, jest najlepszym miejscem na wzniesienie wieży Bismarcka (AZ, wtorek, 02.08.1904 r.).
Wywalczyła pieniądze od niedoszłego narzeczonego
Pewna dziewczyna zaczęła zarzucać pewnemu przedsiębiorcy budowlanemu, że ten nie wywiązał się z obietnicy zaręczyn, jakie wcześniej miały miejsce. Związek tej wówczas 15-letniej dziewczyny z 24-letnim wówczas mężczyzną rozpoczął się w 1900 roku, a narzeczony jeszcze w sierpniu 1902 roku wyznał rodzicom dziewczyny, że ma zamiar ożenić się z ich córką. W międzyczasie mężczyzna zmienił zdanie i w grudniu tego samego roku ożenił się z inną. Pierwsza narzeczona, która w międzyczasie została matką, rości o odszkodowanie w wysokości 10 000 marek w myśl paragrafu 1300 Federalnego Dziennika Ustaw. Sąd krajowy w Mannheim odrzucił jej oskarżenie, natomiast Wyższy Sąd Krajowy w Karlsruhe wprowadził poprawki do oskarżenia i uznał oskarżenie za uzasadnione [...], jednak w sądzie krajowym w Mannheim odrzucono tę sprawę. Powódka odwołała się od tej decyzji w Sądzie Rzeszy. Ten jednak uznał sprawę za nieuzasadnioną i także ją oddalił. Sąd Najwyższy przyznał jednak rację Wyższemu Sądowi Krajowemu, jakoby zaręczyny nadal były wiążące, co spełniało warunki zapisane w paragrafie 1300 Federalnego Dziennika Ustaw […]. Zaręczyny są bowiem równoznaczne z zawarciem umowy (AZ, wtorek, 02.08.1904 r.).
Aresztowania w naszym mieście
Wczoraj aresztowano następujące osoby: robotnika R. za to, że groził swojemu szwagrowi, murarza D. za znęcanie się nad matką oraz 16-letniego chłopca, który na Małym Placu Ćwiczeń (niem. Kleiner Exerzierplatz) ukradł kobiecie portmonetkę (AZ, wtorek, 02.08.1904 r.).
Nagrodzony za roztropność
W ostatnim czasie 9-letni chłopiec nazwiskiem Gliniewski, syn tutejszego urzędnika poczty, wykazał się wielką przytomnością umysłu, dzięki której uratował życie pewnej dziewczynki. Chłopiec zauważył, że dziewczynka, mniej więcej w jego wieku, wpadła do rzeki Elbląg. Pobiegł szybko na miejsce zdarzenia i tak długo ciągnął dziewczynę, aż ta się wynurzyła i w końcu ją uratował. Policja zarządziła, że chłopiec zostanie nagrodzony w szkole za mądrość i roztropność, jaką się wykazał. Wspomniany chłopiec jest uczniem Staromiejskiej Szkoły dla Chłopców (AZ, piątek, 05.08.1904 r.).
Rozpoczyna się Jarmark świętego Dominika
Jarmark świętego Dominika w Gdańsku (niem. Danzig) rozpocznie się w jutrzejszy piątek, 5 sierpnia i potrwa 14 dni. Jarmark ten, który ma historyczne znaczenie, co roku jest odwiedzany przez mieszkańców Wysoczyzny Elbląskiej, szczególnie po to, by zobaczyć płótno. We wsiach Wysoczyzny już od zimy trwają prace nad jego powstaniem i płótno to, które powstaje przy współudziale wielu ludzi, jest towarem, który cieszy się dobrą sławą (AZ, piątek, 05.08.1904 r.).
Kolejne bezpodstawne wezwanie straży pożarnej
Wczoraj późnym wieczorem o godz. 22.15 po raz kolejny wezwano na darmo straż pożarną na ulicę Angerstraße 22 (dzisiaj to płk. Dąbka - red.). Również i tym razem nie udało się złapać sprawców. W krótkim czasie od 19 lipca jest to już siódme takie wezwanie. Najwyższy czas, by położyć kres tym nieprzyzwoitym wygłupom (AZ, piątek, 05,08.1904 r.).
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.