UWAGA!

"Dobra książka – narzędziem w walce o pokój" (Głos z przeszłości, odc. 51)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 124, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 124, 1950 r.

- Przy świetlicy czynna jest biblioteka, posiadająca odpowiednią lekturę i zaopatrzona w czasopisma młodzieżowe. Młodzież korzystająca ze świetlicy otrzymuje dwa razy dziennie posiłek, a w przyszłości ma również korzystać i z obiadów – pisała prasa w 1950 r. o świetlicy dworcowej w Elblągu.

Kolejny odcinek Głosu z przeszłości będzie dość spójny tematycznie. Będzie dominowała oświata i kultura. Nie przedłużamy i zapraszamy na podróż w czasie.

 

"Sprawa Anny Kosterskiej" na scenie elbląskiej

"Państwowy Teatr im. Jaracza wystawił na scenie elbląskiej sztukę Wł. Lubeckiego pt. "Sprawa Anny Kosterskiej". Sztuka ta ukazuje pracę robotnika fabrycznego i jego walkę z sabotażystami. Akcja sztuki rozgrywa się w jednej z fabryk włókienniczych. Autor, obok robotników o słabym charakterze, którzy na skutek małego uświadomienia ulegają wpływom wrogów ustroju demokratycznego, ukazuje robotników uświadomionych klasowo, którzy potrafią zdemaskować wrogą działalność sabotażystów i szpiegów.

12-osobowa obsada Sprawy Anny Kosterskiej odznacza się wyrównanym poziomem gry.

Sztuka spotkała się z przychylną oceną robotników elbląskich, którzy na swym odcinku prowadzą walkę z różnego rodzaju próbami sabotażu i wrogiej działalności. Na konferencji przedstawicieli teatru, organizacji partyjnych i rad zakładowych, postanowiono spopularyzować sztukę wśród robotników".

 

Świetlica dworcowa dla młodzieży szkolnej

"Z inicjatywy Inspektoratu Szkolnego w Elblągu i przy pomocy Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku na dworcu kolejowym w Elblągu uruchomiono świetlicę dla podróżującej młodzieży szkolnej. Z świetlicy korzysta już ok. 100 uczniów, dojeżdżających do szkół w Elblągu z powiatów: malborskiego, braniewskiego i elbląskiego. Przy świetlicy czynna jest biblioteka, posiadająca odpowiednią lekturę i zaopatrzona w czasopisma młodzieżowe. Młodzież korzystająca ze świetlicy otrzymuje dwa razy dziennie posiłek, a w przyszłości ma również korzystać i z obiadów".

 

Wystawa dorobku szkół zawodowych

"W ramach Tygodnia Oświaty, Książki i Prasy w dniu 4 bm. otwarto w Elblągu, w auli Państwowego Liceum Technicznego przy ul. Długiej, wystawę dorobku szkół zawodowych".

 

Wystawa książki

"W Bibliotece Miejskiej otwarta została wystawa książki pod hasłem: "Dobra książka – narzędziem w walce o pokój". Artystycznie urządzona wystawa pokazuje dorobek wydawniczy i rozwój czytelnictwa w Polsce, ZSRR i krajach demokracji ludowej".

 

Akademia na zakończenie tygodnia oświaty

"Imprezy Tygodnia Oświaty zostaną zakończone w Elblągu uroczystą akademią w sali Miejskiej Rady Narodowej. Część artystyczną akademii, która odbędzie się 7 bm., o godzinie 16, wykonują artyści państwowego teatru im. Jaracza przy udziale orkiestry symfonicznej Miejskiego Domu Kultury".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 124, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jak widać, i jak wynika z artykułu, Polska w roku 1950 była o niebo bardziej cywilizowanym, postępowym i pokojowym państwem, niż jest jurgieltnicza, post-styropianowa, oparta na represjach, cenzurze i wyzysku Czecia czy tam Czwarta eRPe w roku 2022; Za słusznego socjalizmu obywatele mieli edukację, kulturę, lekturę i sztukę, a dzieci 2 posiłki (!) w świetlicy, na koszt władzy ludowej. POkażcie mi, gdzie tak jest dziś w styropianowej Polszcze, tem kraju z kartonu, patyków i jankeskiej wazeliny? [Pewnie dlatego tak się dzieje, że nie czytały rusofoby i zaoceaniczne POdnóżki sprzedajne dobrych książek, a jak wiadomo: "Dobra książka – narzędziem w walce o Pokój":)] #Pokój, #Praca, #Socjalizm! Hashtagi: #SocjalizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    7
    8
    dr Ernesto Guevara(2022-07-31)
  • Świetlica dworcowa... - Pierwsza Misja (Świetlica) Dworcowa została zorganizowana przez parafialny Caritas i działała od 3.01.1949 do 8.07.1950 roku. - Wystawa dorobku... - Powstałe 1.11.1946 roku Państwowe Liceum Techniczne, oficjalnie powołane 16.08.1947 roku, początkowo mieściło się w budynku obecnego I LO przy ul. Pocztowej 2.Następnie w 1948 roku zostało przeniesione na ówczesną ul. Długą - od 1956 roku obecna ul. J.A. Komeńskiego 39,przekształcając się w 1951 roku w Technikum Budowy Maszyn, a od 1959 roku w Technikum Mechaniczne. Obecnie Zespół Szkół Mechanicznych. - Wystawa książki... - Przeniesiona wiosną 1949 roku z ul. F.Chopina 26 biblioteka została ulokowana przy ul. Łączności 2,gdzie jej główna siedziba funkcjonowała do 1978 roku.
  • @dr Ernesto Guevara - Jak ci się tu nie podoba zawsze możesz wyjechać. Sugeruję Białoruś.
  • Żebyście dalej mogli grabić społeczne i lud wyzyskiwać bezkarnie? Już inni jurgieltnicy i inne bezpieczniactwo wpadało na ten burżuazyjny POmysł przed wami, żeby tylko carską ochranę tu wsPOmnieć; Ale niedoczekanie wasze, złoczyńcy kapitału - najpierw odpowiecie przed ludem i historią za swoje krwawe zbrodnie! Następnie rozliczymy zaś z uwłaszczonych na publicznem mająteczków, #wyzyskiwacze; [A potem może sobie pojadę jeszcze na wakacje:)] #SocRev Hashtagi: #OtakePolske...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    7
    dr Ernesto Guevara(2022-07-31)
  • @dr Ernesto Guevara - Nie strasz, niestrasz, bo się.....
  • @dr Ernesto Guevara - Towarzysz Robert ma znowu fantazję jeśli chodzi o nick. Ma też fantazję w oskarżaniu wszystkich ciekawy jestem jego uczciwości ale chyba w pobieraniu zasiłków
  • @dr Ernesto Guevara - Jakie zioło towarzysz pali że tak dobrze wchodzi?
  • Ale czy oni tam też utrzymują nieudolnych komunistów?
Reklama