- Wyświetlane filmy radzieckie, zapoznają młodzież z osiągnięciami nauki i techniki ZSRR oraz życiem bohaterów kraju socjalizmu i stanowią poważną pomoc naukową – pisała prasa w 1950 r. o seansach filmowych dla młodzieży w kinie Bałtyk.
Dziś w ramach naszego cyklu wybieramy się do kina, do Zakładów Przemysłu Torfowego, zobaczymy też, jak rozwijało się czytelnictwo prasy radzieckiej. Zapraszamy na podróż w czasie.
Filmy dla młodzieży – pomocą w nauce
"Od dłuższego czasu kino Bałtyk w Elblągu organizuje w soboty i niedziele popołudniowe przedstawienia dla młodzieży szkolnej. Frekwencja na seansach niedzielnych jest zadowalająca, natomiast w soboty sala kinowa świeci niekiedy pustkami. Sprawą tą powinny zainteresować się kierownictwa szkół i komitety rodzicielskie.
Wyświetlane filmy radzieckie, zapoznają młodzież z osiągnięciami nauki i techniki ZSRR oraz życiem bohaterów kraju socjalizmu i stanowią poważną pomoc naukową, ułatwiającą wychowanie młodzieży. Uczniowie korzystają z biletów ulgowych, tak, że koszt obejrzenia filmu nie jest duży, a korzyść niewątpliwa".
Rozwój czytelnictwa prasy radzieckiej
"Robotnicy i pracownicy Elbląga wskazują coraz większe zainteresowanie czasopismami radzieckimi. Rozdzielnia "Ruchu" sprowadza na teren miasta pisma fachowe i ogólne, które znajdują chętnych nabywców. Nadsyłane do Elbląga pisma ilustrowane pokrywają jednak zaledwie 25 proc. zapotrzebowania.
Poza wydawnictwami periodycznymi wielu robotników i pracowników prenumeruje dzienniki radzieckie, które rozprowadza poczta. Poza tym masowo kupowane jest pismo "Wolność". Ilość prenumeratorów tego dziennika stale wzrasta".
Kurs dla działaczy sportowych
"Inspektorat Kultury Fizycznej w Elblągu organizuje 5-dniowy kurs dla aktywistów sportowych. Słuchacze kursu zapoznają się teoretycznie i praktycznie z materiałem dotyczącym organizowania imprez w zakresie prób odznaki sprawności fizycznej".
Ruch racjonalizatorski w przemyśle torfowym
"Zakłady Przemysłu Torfowego w Elblągu wykonały plan produkcji I kwartału br. w 123 proc. Rezultat ten należy zawdzięczać przede wszystkim współzawodnictwu pracy między grupami, zespołami i poszczególnymi zmianami. Do usprawnienia produkcji przyczyniło się również zastosowanie pomysłów racjonalizatorskich, zgłoszonych przez robotników Zakładów Nr 3 w Józefowie.
W chwili obecnej w opracowaniu znajdują się pomysły, które usprawnią pakowanie balotów ściółki torfowej oraz zaoszczędzą materiał, używany do pakowania".
Kina
"Kino Bałtyk – Torpedowiec nieugięty. Film prod. Radzieckiej.
Kino Mars – Maskarada. Film radziecki".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 95, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.