- Członkowie założonego przy Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych klubu racjonalizatorów, postanowili na jednym z zebrań odbywać 6 dnia każdego miesiąca posiedzenia dla omawiania usprawnień, wynalazków i zagadnień organizacyjnych - pisała prasa w 1950 r.
Kolejny tydzień to kolejny odcinek Głosu z przeszłości. Dziś trochę sztuki, trochę wątków wakacyjnych i parę kwestii pracowniczych i racjonalizatorskich. Zapraszamy.
Wielka impreza artystyczna w Próchniku
"W dniu 23. bm. gościły w spółdzielczej wsi produkcyjnej Próchnik ekipy łączności ZZK, Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego oraz Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych. Do licznie zebranej w świetlicy spółdzielczej ludności wiejskiej przemówił instruktor świetlicowy ZZK tow. Martin. Po przemówieniu zespoły wystąpiły z bogatym programem artystycznym. Pobyt robotników elbląskich wśród spółdzielców przyczynił się do zacieśnienia kontaktu między ludnością miasta i wsi".
Dzieci górników na wsi elbląskiej
"Przebywające na kolonii w pow. elbląskim dzieci górników z Wałbrzycha zorganizowały występy artystyczne dla ludności Pomorskiej Wsi. Szczególnie gorąco przyjęto występy 5-letniej Lili Gertlerówny, która wykonała szereg tańców i deklamacji. Zespołowi dziecięcemu i jego kierownikowi ludność zgotowała gorącą owację".
Pracownicy TOR i PKP nagrodzeni
"Na wspólnej akademii w dniu Święta Odrodzenia, urządzonej przez ZZK i pracowników TOR, rozdano premie dla najbardziej zasłużonych w wykonaniu Czynu Lipcowego pracowników. Spośród członków ZZK, którzy wykonali zobowiązania na sumę około 0,5 mln zł, wyróżnieni zostali przodownicy pracy: Adam Dąbrowski, Stanisław Celmer, Piotr Starzyński.
Z załogi warsztatów Technicznej Obsługi Rolnictwa nagrodzono: Zygmunta Przybysza, Szczepana Bartnika i Wiktora Żukowskiego".
Kiedy przystąpi do pracy klub racjonalizatorów w Blaszance
"Członkowie założonego przy Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych klubu racjonalizatorów, postanowili na jednym z zebrań odbywać 6 dnia każdego miesiąca posiedzenia dla omawiania usprawnień, wynalazków i zagadnień organizacyjnych. Ale, niestety, postanowienie to pozostało jak dotąd tylko na papierze. Dotychczas nie odbyło się ani jedno zebranie, mimo dwukrotnego zwoływania posiedzenia przez przewodniczącego tow. Dąbrowskiego – żaden z członków nie zjawił się w klubie.
Pracę klubu racjonalizatorów Blaszanki należy niezwłocznie ożywić".
Kina
"Kino Bałtyk – Wyspa szczęścia, film prod. węgierskiej
Kino Mars – Młoda gwardia, film. prod. radzieckiej"
Źródło: Głos Wybrzeża nr 204, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.