- Referat ideologiczny wygłosił przedstawiciel zarządu okręgowego związku ob. Bancarzewski, którego przemówienie było wielokrotnie przerywane manifestacjami na cześć Związku Radzieckiego, przodującej siły obozu pokoju – pisała prasa o wiecu Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, który odbył się w Elblągu w 1950 r.
Kolejna niedziela i kolejna podróż w czasie na naszych łamach. Będzie trochę kultury, sportu, polityki sprzed lat... Nie przedłużamy i zapraszamy.
Rozbudowa Domu Kultury
„Z inicjatywy Oddziału Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego i przy poparciu PRZZ otwarty został w Elblągu Dom Kultury, którego siedziba mieści się tymczasowo w lokalu kina „Mars”. Przy nowo otwartym Domu Kultury czynny jest już zespół orkiestry symfonicznej, pod dyrekcją ob. Płócienka, liczący 30 członków. Zespół ten dał już kilka koncertów dla świata pracy i młodzieży. Obecnie przy Domu Kultury organizuje się chór międzyzwiązkowy oraz powstaje zespół choreograficzny. Na pokrycie potrzeb powstających zespołów Zarząd Miejski przeznaczył w swym budżecie 8 mln zł.
W przyszłości siedziba Domu Kultury mieścić się będzie w budynku przy ul. Pocztowej, który zostanie odremontowany. W budynku tym urządzone będą sale teatralna i koncertowa, na 1000 miejsc. Na przebudowę gmachu Zarząd Miejski ma otrzymać z dotacji państwowych ok. 70 mln złotych”.
Dwie porażki międzyszkolnego klubu sportowego
„Drużyna siatkówki Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Elblągu wzięła w ub. niedzielę udział w trójmeczu siatkówki w Olsztynie. Drużyna elbląska po zwycięstwie nad reprezentacją Liceum Handlowego w Olsztynie w stosunku 2:0 i porażce z Liceum Ogólnokształcącym w stosunku 0:2 zajęła drugie miejsce w turnieju.
Drużyna koszykówki w meczu z reprezentacją Liceum Handlowego z Olsztyna przegrała w stosunku 18:45, ustępując gospodarzom tak pod względem technicznym, jak i kondycyjnym. Dla MKS najwięcej punktów zdobyli Tomaszewski i Suk”.
Bojownicy o wolność i demokrację manifestują wolę obrony pokoju
„W siedzibie Zw. Bojowników o Wolność i Demokrację w Elblągu odbył się w ub. niedzielę więc manifestacyjny, poświęcony sprawie walki o pokój. Wiec zgromadził członków związku z całego powiatu oraz licznie przybyłych robotników i pracowników – mieszkańców miasta.
Po zagajeniu wiecu przez prezesa oddziału związku ob. Gruszczyńskiego i wyborze prezydium, referat ideologiczny wygłosił przedstawiciel zarządu okręgowego związku ob. Bancarzewski, którego przemówienie było wielokrotnie przerywane manifestacjami na cześć Związku Radzieckiego, przodującej siły obozu pokoju.
W uchwalonej rezolucji członkowie związku postanowili zwiększyć swe wysiłki w pracy nad realizacją planu 6-letniego”.
Kiosk z wydawnictwami marksistowskimi
„W holu Komitetu Miejskiego PZPR przy ul. Mierosławskiego 5 w Elblągu uruchomiony został kiosk z najnowszymi wydawnictwami z zakresu literatury marksistowskiej. Kiosk czynny jest przez cały dzień”.
Przeniesienie siedziby RKU
„Siedziba Rejonowej Komendy Uzupełnień w Elblągu przeniesiona została z u. Żymierskiego do nowego lokalu przy ul. Królewieckiej 129”.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 107, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.