UWAGA!

Elbląg w KPZK 2030

 Elbląg, Elbląg w KPZK 2030

Projekt Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 to dokument rządowy, który w ostatnich dniach zaniepokoił wielu elblążan. Opisano w niej, jak Polska ma się rozwijać przez najbliższe 20 lat – poprzez sieć metropolii i powiązane z nią ośrodki regionalne. Elbląg umieszczono dopiero w trzeciej kategorii miast – ośrodków o znaczeniu subregionalnym.

Przed tygodniem prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas zwrócili się do Ministra Rozwoju Regionalnego o uwzględnienie interesów Elbląga i Regionu w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. – Istotne jest, by Elbląg uznano za „miasto o znaczeniu regionalnym” i włączono go do formuły metropolii sieciowej – powiedział wówczas prezydent Nowaczyk. W województwie warmińsko-mazurskim Elbląg jest jednym z ważnych ośrodków decydujących o tempie zmian całego regionu, ważne więc, by jego pozycja na mapie zagospodarowania Polski była wysoka.
       Wczoraj (28 lutego) w Bydgoszczy odbyły konsultacje przedstawicieli miast i regionów w sprawie KPZK 2030, w których uczestniczyli przedstawiciele Elbląga.
      
       Miasta najważniejsze
      
Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 to ponad 200-stronicowy dokument, można go znaleźć na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 – projekt z 25 stycznia 2011 roku [PDF].
       Czytamy w nim m.in.:
       „Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030) jest najważniejszym krajowym dokumentem strategicznym dotyczącym przestrzennego zagospodarowania kraju. Przedstawia wizję przestrzennego zagospodarowania kraju w perspektywie najbliższych 20 lat.
       [Wizja ta] polega na postrzeganiu przestrzeni polskiej przez pryzmat rozwoju policentrycznej metropolii sieciowej. Metropolia składa się z najważniejszych polskich miast i ich zespołów, stanowiących jej rdzeń, oraz współtworzących ją miast o znaczeniu regionalnym.
       [...]
       W skład policentrycznej metropolii sieciowej w 2030 roku wchodzą:
       – rdzeń metropolii sieciowej, którą tworzy Warszawa (wraz ze swoim obszarem metropolitalnym) oraz następujące ośrodki metropolitalne (wraz ze swoimi obszarami metropolitalnymi): konurbacja górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład górnośląskiego obszaru metropolitalnego), Kraków, Łódź, Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Poznań, Wrocław, Bydgoszcz i Toruń, Szczecin, Lublin, Białystok oraz Rzeszów;
       – współtworzące ją miasta (wraz z obszarami funkcjonalnymi) o znaczeniu regionalnym, czyli pozostałe miasta wojewódzkie: Kielce, Olsztyn, Opole, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski oraz: Płock, Koszalin, Słupsk, Bielsko-Biała, Częstochowa, Radom, Rybnik.”
      
       Miasto trzeciej rangi
      
W dwóch pierwszych kategoriach miast Elbląga nie ma. Został sklasyfikowany dopiero w trzeciej kategorii, jako subregionalny ośrodek wzrostu. Najniższa kategoria to lokalne ośrodki wzrostu. O obu kategoriach czytamy w KPZK 2030:
       „Do policentrycznej metropolii sieciowej dowiązana jest sieć ośrodków subregionalnych i lokalnych. Funkcjonalne połączenie tych ośrodków z rdzeniem metropolii sieciowej wzmacnia potencjał samej metropolii sieciowej, a także daje impuls rozwojowy obszarom słabszym ekonomicznie i społecznie, położonym peryferyjnie w stosunku do głównych ośrodków życia społeczno-gospodarczego kraju.”
       Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 i miejsce w niej Elbląga nie nastraja więc elblążan optymistycznie, ale na pytanie, czy potencjał naszego miasta został w niej określony niewłaściwie, moim zdaniem, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno elblążanie mają większe aspiracje, ale...
      
       Odrobina optymizmu
      
W całym dokumencie nazwa Elbląg wymieniana jest niezmiernie rzadko, znacznie częściej Żuławy (w kontekście zabezpieczeń przeciwpowodziowych) oraz Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany (w kontekście walorów przyrodniczych).
       W dalszej części dokumentu Elbląg się jednak pojawia – i to w kontekście, który można by przyjąć za najbardziej prawdopodobny kierunek rozwoju naszego miasta. Czytamy więc:
       „W ramach działań z zakresu przestrzennego zagospodarowania zostaną wzmocnione ośrodki subregionalne i lokalne w obszarach przygranicznych, zlokalizowanych w pobliżu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, poprzez:
       – transfer korzyści płynących z rozprzestrzeniania się czynników rozwoju z głównych ośrodków regionalnych do następujących miast subregionalnych: Elbląg, Ełk, Suwałki, Biała-Podlaska, Chełm, Zamość, Przemyśl. Wzmocnieniu tych ośrodków będzie służyło zwiększenie dostępu do usług publicznych średniego i wyższego rzędu, zwłaszcza w zakresie edukacji i ochrony zdrowia;
       – wsparcie działań związanych z nowymi inwestycjami gospodarczymi;
       – sytuowanie ważnych instytucji związanych z transgraniczną współpracą bilateralną i europejską;
       – lokowanie istotnych funkcji zarządczych sektora publicznego o zasięgu regionalnym;
       – podniesienie jakości szkolnictwa średniego i wyższego w dziedzinach komplementarnych do rozwoju krajów sąsiadujących;
       – realizowanie wspólnych projektów twardych i miękkich w zakresie kultury i rozwoju turystyki uzdrowiskowej oraz wypoczynkowej.”
       Pewnie w związku z tymi funkcjami przygranicznymi w KPZK 2030 zapisano również, że do 2030 roku ma być zmodernizowana do prędkości przejazdu 100-120 km/h linia kolejowa Malbork – Elbląga – Braniewo oraz zbudowana droga ekspresowa Elbląg – Tczew.
      
       Jutro (2 marca) kończą się konsultacje Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Po okresie konsultacji Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pewnie ustosunkuje się do zgłoszonych uwag. Co Z tego wyniknie dla Elbląga, zobaczymy. Ciekaw jestem opinii elblążan.
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Lepiej być silnym ośrodkiem regionalnym niż słabą metropolią. Elbląg nie ma szans konkurować z większymi miastami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    oriana(2011-03-01)
  • Dzisiaj jest Narodowy Dzień Pamięci o żołnierzach walczących z komunizmem i sowiecką okupacją, czy w Elblągu są organizowane jakieś uroczystości?
  • Moja opinia jest taka, że jeśli starania Prezydenta nie przyniosą efektu, należy wyjść na ulice i pokazać, że Elblążanie potrafią walczyć o swoje.
  • O co wy się MARTWICIE w 2030 roku to nawet nikt nie będzie PAMIĘTAŁ że tu był ELBLĄG, dzięki działaniom PLATWORMY OBYWATELSKIEJ
  • W 2030 roku, to nie będzie niczego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    KONONOWICZ(2011-03-01)
  • trzeba więć głosowac na Nasze Miasto żeby się choć znalazło na planszy do gry monopol :-))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Lokalny Patriota(2011-03-01)
  • Nie uwierze, jak nie zobaczę!Prędzej krowy zaczną latać, a Rosja wstąpi do EU-to bardziej prawdopodobne niż dobre czasy dla Elbląźkowa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    TOMARZ NIEWIERNY(2011-03-01)
  • Wyborcy PO i gdzie Wasz Premier ma wasze miasto ?? Dalej tak głosujcie i dajcie omotać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Chochoł Wyspiańskiego.(2011-03-01)
  • jesli Nowaczyk nie wywalczy przesuniecia nas z 3 ligi miast do 2 ligi (bo o metropolii to nie ma co marzyc), to powinien podac sie do dymisji
  • WojŁawrynowicz ELBLĄG ZMARNOWAŁ SWÓJ NAJLEPSZY CZAS!!! Odpowiednie inwestycje w infrastrukturę i promocje, sprowadziły by bum gospodarczy do regionu elbląskiego. Na to były pieniądze. Przekop, zalew z marinami i promami miedzy mierzeja a Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem, parkingi i drogi, zagospodarowany Kanał Elbląski i atrakcyjny, osada Tuso, Frombork, Malbork, szlaki piesze, konne, rowerowe na Wzniesieniu Elbląskim (małe Bieszczady), kolej nadzalewowa, szlak pielgrzymkowy św. Wojciecha, kilka imprez krajowych (np. „ Festiwal Wikingów i Słowian. ” , regaty itp. ), stadniny, gospodarstwa agroturystyczne itd. .. ." PROGRAM ROZWOJU TURYSTYKI W OBSZARZE KANAŁU ELBLĄSKIEGO I POJEZIERZA IŁAWSKIEGO NA LATA 2004- 2006 z perspektywą lat 2007 – 2003", który zawierał 113 projektów na kwotę 378 milionów, w tym Truso i skansen wsi żuławskiej. Tyle, że ten projekt nie miał gospodarza, realizowany jest szczątkowo. Smutne. Na moje gdzieś 60-70 milionów, które mogło ożywić region i dać miejsca pracy poszło bokiem. Projekt realizowany jest w bardzo okrojonej części i co najmniej 4-5 letnim opóźnieniem. Tysiące mieszkańców miasta i regionu wyjechało za poszukiwaniem lepszego życia. Turystyka to rozwój i jak na razie, nie widzę lepszego sposobu na stworzenie dobrze płatnych miejsc pracy w regionie Elbląskim. PO PIERWSZE TURYSTYKA SAMORZĄDOWCU !!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2011-03-01)
  • Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli Jaś Fasola nie zadba o interesy miasta i mieszkańców, a tylko priorytetem będzie stadion i uszczęśliwianie kiboli, to-tak jak w Poznaniu, Olsztynie-za kilka miesięcy w referendum odwołamy pana Nowaczyka z funkcji prezydenta i radnych. Nas jest więcej!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Wyborcy(2011-03-01)
  • a kiedyś był tu Zamech, a teraz jest tu gó##o i "turystyka" i bardzo rozrośniety PUP, im mniej robi tym jest większy. Żeby się zarejestrować trzeba iść do baraków za stodołę; D bo jego podtawowa funkcja stała się funkcją wstydliwą i nieporządaną, a to przecież PUP pełną gębą "europejski" jest.
Reklama