UWAGA!

Ostatni element ciepłowniczego systemu w EKO

 Elbląg, Ostatni element ciepłowniczego systemu w EKO
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Energa Kogeneracja ogłosiła przetarg na wykonanie przy ul. Elektrycznej w Elblągu układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 Mwe (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna). To ostatni element inwestycji, która zakończy węglową epokę w elektrociepłowni.

Termin składania ofert w przetargu mija 24 lipca, Energa Kogeneracja w swoim poniedziałkowym komunikacie informuje, że planuje wyłonić generalnego wykonawcę inwestycji do końca tego roku.

- Na realizację inwestycji i przekazanie jej do eksploatacji wykonawca będzie miał ok. półtora roku od momentu wejścia w życie kontraktu. Oprócz budowy kogeneracyjnego układu trzech silników spalinowych (ok. 10 MW każdy), zadaniem wyłonionej w przetargu firmy będzie też świadczenie usług serwisowych przez okres 10 lat. Budowa układu kogeneracyjnego realizowana będzie w formule EPC, czyli „pod klucz” – informuje EKO w swoim komunikacie. - Według szacunków układ kogeneracyjny trzech silników gazowych może w ciągu roku dostarczyć do miejskiego systemu ciepłowniczego (m.s.c.) w Elblągu ok. 500 tys. GJ ciepła.

Planowany do realizacji blok silników gazowych (BSG) to drugie źródło gazowe, jakie powstać ma w EC Elbląg w ramach trwającego od 2020 roku programu inwestycyjnego. Pierwszym była oddana do eksploatacji w 2022 roku kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy ok. 114 MWt. Oba te źródła gazowe, wraz z wybudowanym w 2014 roku blokiem biomasowym BB20p o mocy ciepłowniczej 42 MWt – pracującym w podstawie m.s.c. – stanowić będą nową, docelową strukturę źródeł produkcji ciepła w EC Elbląg.

- Tym samym rola ostatniego kotła węglowego, który pozostaje jeszcze w dyspozycji na terenie elbląskiej elektrociepłowni, sprowadzi się jedynie do pełnienia funkcji źródła rezerwowego – a i to tylko do końca 2024 roku. Od tego momentu miks paliwowy EC Elbląg oparty będzie wyłącznie na biomasie i gazie ziemnym. Co więcej, układy silników gazowych charakteryzują się tym, że można je w prosty sposób rozbudowywać o dodatkowe urządzenia, dzięki czemu w przyszłości moce produkcyjne elbląskiej elektrociepłowni będą mogły być zwiększone w razie potrzeby – dodaje spółka.

Przypomnijmy, że Energa Kogeneracja pokrywa, w zależności od poru roku i okoliczności, od 80 do 90 procent zapotrzebowania odbiorców na ciepło, przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, należącej do EPEC.

oprac. RG na podst. komunikatu Energi Kogeneracja

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • No, pisowcy jazda... pisać na Wróbla... cokolwiek, ,, pisać
  • Bloki gazowe będą dobrze się uzupełniać z planowanymi farmami fotowoltaicznymi. Z innej beczki - dlaczego żadna ze spółdzielni w Elblągu nie montuje fotowoltaiki na dachach? "Darmowe" źródło prądu dla części wspólnych - oświetlenia klatek, chodników, wind itp. Rachunki za to płacą lokatorzy.
  • Czy to prawda, że pisowski prezydent Elbląga pobiera już swoją pensję, bo mu się należy (czy może nalerzy)?
  • @marcepanik bo nie masz pojęcia o fotowoltaice
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    hrabia_George(2023-06-12)
  • @Marcepanik - Inwestycja kosztowna, Zaś zyski byle jakie
  • Teraz widać jak bystrzaki wpieprzyli miasto w drogi gaz i utrzymanie dwóch spółek.
  • A ja przypomnę, że Prezesem Energii jest nijaki Michał Wawryn, który z jarkowego nadania pełni tę funkcję. Ten sam, który pod swoim -pożal się boże- "zarządzaniem" w ówczesnym elbląskim MPO doprowadził tę spółkę niemal do bankructwa... także ten tego; ) Za to pajacowanie i błazenadę dostał ciepłą posadkę.
  • Krok w dobrą stronę, ale szkoda, że cały czas zostajemy na łasce gazu. Chciałbym żeby w Elblągu były realizowane ambitne projekty, np. takie jakie ostatnio w Lidzbarku Warmińskim: "Sercem Ciepłowni Przyszłości są nasze polskie pompy ciepła. W opracowanej innowacyjnej technologii Ciepłowni Przyszłości wydajne, rewersyjne pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz z wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach kontraktów typu Power Purchase Agreement" Czy w Sokołowie Podlaskim: "Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. "
  • Czy dzięki temu będziemy mieć tańszą energię cieplną w mieście?
  • No, to teraz tylko pozostalo nam czekac na kolejne podwyzki za ogrzewanie i gra myzyka.
  • To ile tych silników ( spalinowych i gazowych ) będzie : 6 czy 3 ? Jest jeszcze blok silników gazowych ( BSG ) to razem 9 czy 6 ?
  • Czy blok na biomase działa?
Reklama