Zwykła kartka formatu A4, na co dzień ukryta w aucie. Na pierwszy rzut oka nie odznacza się niczym szczególnym..., a jednak może uratować czyjeś życie. - Taka karta wskazuje miejsca, gdzie możemy bezpiecznie przecinać karoserię pojazdów i w miarę szybko dostać się do osób poszkodowanych - mówi elbląski strażak. Niewielu kierowców o niej wie. Jak ją zdobyć?
Karta ratownicza to indywidualna mapa samochodu. Przedstawia schemat danego modelu auta z wyróżnieniem elementów najbardziej istotnych dla służb, które pierwsze przybywają na miejsce wypadku. Takie informacje często okazują się niezbędne do sprawnego przeprowadzenia akcji ratowniczej.
- Nasze narzędzia są przygotowane do cięcia materiałów określonej grubości, natomiast samochody mają pewne wzmocnienia, których te urządzenia po prostu nie są w stanie przeciąć - mówi kpt. Paweł Raczewski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. - Taka karta wskazuje miejsca, gdzie możemy bezpiecznie przecinać karoserię pojazdów i w miarę szybko dostać się do osób poszkodowanych.
Skąd wziąć?
Karta ratownicza funkcjonuje w większości państw europejskich, ale na naszych drogach to jeszcze nowość. Niewielu kierowców wie o jej istnieniu, chociaż ogólnopolska akcja informacyjna trwa od początku roku. Kartę ratowniczą możemy odebrać w jednym z wyznaczonych punktów serwisowych lub dealerskich na terenie całego kraju, również w Elblągu. Razem z kartą otrzymamy naklejkę potwierdzającą, że auto jest odpowiednio wyposażone. Ale sam schemat pojazdu możemy także wydrukować... we własnym domu.
Jak użytkować?
W razie wypadku, karta pozwala skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 6-9 minut, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, karta zawsze powinna być umieszczona za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy, bo właśnie tam, w przypadku akcji ratowniczej, będą szukali jej strażacy. Po drugie, służby ratownicze muszą wiedzieć, że w aucie znajduje się arkusz ze schematem pojazdu. Oznajmia o tym naklejka, przyklejona od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby.
Więcej informacji o akcji „Karta ratownicza w pojeździe” i miejsca, gdzie można odebrać kartę, znajdziesz tutaj