UWAGA!

Licho nie śpi, uważaj na czad

 Elbląg, Należy pamiętać o prawidłowym użytkowaniu pieców
Należy pamiętać o prawidłowym użytkowaniu pieców (fot. Sebastian Malicki)

Od początku sezonu grzewczego w Elblągu wykryto ponad 20 przypadków obecności tlenku węgla w mieszkaniach. Na szczęście nikt się nie zatruł. Straż pożarna cały czas apeluje o ostrożność.  - Aby przeciwdziałać zatruciu, należy dbać o aktualność badań kominiarskich, czyścić przewody wentylacyjne, dbać o odpowiednią wentylację i używać właściwego paliwa do grzejników – mówi st. kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy elbląskiej straży.

Tlenek węgla atakuje przeważnie nocą, podczas snu. Jest bezwonnym, bezbarwnym i niedrażniącym gazem, który powoduje niedotlenienie, a często w konsekwencji śmierć. Przy stężeniu niespełna dwóch promili czadu w powietrzu śmierć następuje po upływie dwóch godzin. Życie może uratować detektor tlenku węgla, który można zakupić w wielu sklepach.
       - Od 1 listopada elbląska straż pożarna brała udział w 23 zdarzeniach, podczas których wykryto tlenek węgla – mówi st. kpt. Przemysław Siagło, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
       Tlenek węgla najczęściej pojawia się w mieszkaniach na skutek użytkowania wadliwych piecyków gazowych czy węglowych lub użytkowanych w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji. - Aby przeciwdziałać zatruciu, należy dbać o aktualność badań kominiarskich, czyścić przewody wentylacyjne, dbać o odpowiednią wentylację i używać właściwego paliwa do grzejników – mówi st. kpt. Przemysław Siagło.
       Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu od kilku lat prowadzi akcję montażu czujników czadu w mieszkaniach. Takich urządzeń zamontowano już około 1700.
       Na szczęście w tym sezonie grzewczym w Elblągu nie doszło do żadnego przypadku poważnego zatrucia. Strażacy apelują, by nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, bo mogą być one sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takim przypadku należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
       Najczęściej występującymi objawami zaczadzenia są: silne bóle głowy, nudności i wymioty, zaburzenia rytmu serca, utrata przytomności. Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia czadem polega na wyniesieniu poszkodowanych z zaczadzonego pomieszczenia i ułatwienie im oddychania. Następnie należy zawiadomić pogotowie ratunkowe (tel. 999).
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama