UWAGA!

Teraz ja - Masowe groby w Elblągu

 Elbląg, Masowe groby w Elblągu

Żeby potwierdzić informację o masowym grobie w byłym „basenie przeciwpożarowym”, który z relacji świadka znajdował się w miejscu obok obecnego Urzędu Miasta, postanowiłem napisać do kilku osób, które wiedzą dużo więcej niż jest to opisane w dostępnych materiałach. Otrzymałem odpowiedź, która dzielę się z Czytelnikami portElu.

Jako mieszkaniec Elbląga rozmiłowany w historii mojego rodzinnego miasta i okolic, wielokrotnie korzystałem z możliwości uczestnictwa w spotkaniach organizowanych w kawiarence historycznej „Clio” działającej przy Muzeum w Elblągu. Spotkałem tam i poznałem bardzo wielu pasjonatów i prawdziwych znawców historii naszych pięknych terenów. Tak więc, gdy dotarła do mnie wiadomość, że u nas w mieście są masowe groby ludności, postanowiłem prześledzić ten temat.
       Żeby potwierdzić informację o masowym grobie w byłym „basenie przeciwpożarowym”, który z relacji świadka znajdował się w miejscu obok obecnego Urzędu Miasta, postanowiłem napisać do kilku osób, które wiedzą dużo więcej niż jest to opisane w dostępnych materiałach. Dzięki wiedzy i uprzejmości człowieka, który historię naszych rejonów zna jak mało kto, a jego badania historii znane są w Europie, odkryty został temat tabu. Pan ten na moje pytanie o basen odpowiedział:
       „Tak, ma pan rację. Około 1944 r. zbudowano tam basen przeciwpożarowy (niem. Löschteich), tzn. wykopano dużą dziurę w ziemi. Zrobiono to na ewentualność bombardowań alianckich Elbląga, zwanego wówczas „die Schmiede des Ostens” (kuźnią [niemieckiego] Wschodu). To jest tam, gdzie dzisiaj rosną świerki, przed pomnikiem Achillesa. Pod koniec stycznia lub na początku lutego 1945 r. w HvP [Heinrich von Plauen-Schule] - dzisiaj Urząd Miejski, także w pobliskim Sądzie Okręgowym i więzieniu, wojskowe władze Elbląga uruchomiły duży lazaret wojskowy. Po wejściu wojsk sowieckich wielu rannych żołnierzy Wehrmachtu Sowieci zabili na miejscu, innych rozstrzeliwano m.in. na dziedzińcu więziennym (między Sądem Okręgowym, a więzieniem). Rozstrzeliwano żołnierzy i cywilów, ślady kul są do dzisiaj widoczne na ceglanym murze (od strony więzienia). Zabitych chowano właśnie w tym stawie. Jest na ten temat relacja w jednym z numerów kwartalnika „Elbing-Pangritz Kolonie Kurier” wydawanego w Moers dla byłych mieszkańców Elbląga i okolic. Żołnierz Wehrmachtu opisuje tam swoje dramatyczne przeżycia z okresu walk o Elbląg i pierwszych, „sowieckich” dni w mieście. To miejsce przed Urzędem Miasta to jeden z kilku grobów masowych niemieckich mieszkańców Elbląga, uciekinierów i żołnierzy Wehrmachtu. Znane są mi m.in. takie lokalizacje tych grobów masowych:
       1. Cmentarz Północny (za lipą z tablicami w języku polskim i niemieckim przy rynku - ul. Płk. S. Dąbka.
       2. Parking i postój „Taxi” przed halą na ul. Gwiezdnej (d. Margarethen-Schule).
       3. Dawny ogród za willą inż. J. Kolkmanna, tzw. „czerwony dom” przy ul. 12 Lutego, przeznaczony obecnie do przeniesienia na Wyspę Spichrzów (jest tu pochowany także inż. Juliusz Kolkmann (pracownik w stoczni Schichaua), którego sowieci zabili strzałem w głowę.
       4. Dawne cmentarze, m.in. przy ul Agrykola, w okolicy cmentarza żołnierzy sowieckich i inne.”
      
       Mam nadzieję, że teraz władze miasta wyjaśnią całą tą sprawę i zastosują się do procedur ekshumacyjnych. Żeby nigdy więcej nie było takich sytuacji, że szczątki ludzkie wykopywane koparką wywożone są i pozostawiane niepogrzebane, wystawiając nam, chrześcijanom opinię barbarzyńców bez tradycji. Tradycją chrześcijańską nie tylko jest wieczerza wigilijna, lecz również godny pochówek zmarłych. Święto Zmarłych już niebawem, tak więc panowie rajcy – może warto w trybie nadzwyczajnie szybkim wystawić w tym miejscu tablicę pamiątkową, która informowałaby o miejscu tymczasowego spoczynku również elblążan.
      
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.2 23 27

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • odbudujmy wszystkie cmentarze niemieckie a reszcie pobudujmy pomniki z funduszy UE ożywimy gospodarkę
  • tablica pamiatkowa by sie przydala, ale ekshumacja nieco kosztowna. Zywym pieniadze sa bardziej potrzebne. Artkul swietny. Wiecej takich prosze.
  • A czy mógłby Pan zdradzić personalia osoby, której badania znane są Europie? To praktycznie powiedzieć może każdy.
  • a w Malborku wiadomosci.wp.pl
  • Po pierwsze nie wszyscy my jesteśmy chrześcijanami i mamy inne zwyczaje. Po drugie, z całym szacunkiem dla ofiar, przecież to była wojna.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    sista_niezalog.(2009-09-18)
  • Zapewne podjęcie tematu zapomnianych nekropolii jest ważne, ale enigmatyczna postać Pana, który o historii Elbląga wie tak wiele, a jego badania znane są w całej Europie, nie przydaje tej sprawie wiarygodności. Zgoła niezrozumiałym jest utajnienie Jego imienia i nazwiska. paterek
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    paterek(2009-09-18)
  • a mi nie przeszkadza ze nie podano nazwiska. historia jest historia i wszyscy wiemy ze elblag bral czynny udzial w wojnie! a tak naprawde to cale miasto jest wielkim cmentarzem. tyle ze zwloki powinny trafic w miejsce do tego przeznaczone a nie na "wysypisko"! Artzkul bardyo dobrz. GRATULUJE!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    dnigga(2009-09-18)
  • Sprawa smutna, jak cała historia Elbląga. Mnie intersuje natomiast, gdzie podziałay się platynowe krzyże z Kościółka w parku przy Pl. Wolności, które jak mi ojciec mówił, ówczesne władze partyjne zdemnotowały i ślad po nich zaginął ? Było to sporo kg platyny. Gdzie podział się stary zabytkowy most zwodzony, z czyjego polecenia zdemontowany, wywieziony na złom i po cichu wywieziony na zachód ?
  • W Gdańsku jest "Cmentarz wszystkich cmentarzy". Może coś podobnego zrobić i u nas. Chodzi o miejsce gdzie można godnie złożyć wykopane tu i ówdzie szczątki, zarówno z takich masowych grobów jak i ze starych nekropolii.
  • Wowka Mam nadzieję, że teraz władze miasta, a przynajmniej kilku radnych nie z mniejszym zapałem i chęcią, która towarzyszyła podczas wymyślania odebrania honorowego obywatelstwa nadanego przez przedwojennych mieszkańców dla swoich bohaterów czy tez nie zmniejszą chęcią, jaka towarzyszyła z wolą zlikwidowania pomnika na Placu Konstytucji podejmą odpowiednie środki zaradcze. Wyjaśnia całą tą sprawę i zastosują się do procedur ekshumacyjnych. Żeby nigdy więcej nie było takich sytuacji, ze szczapki ludzkie wykopywane koparką obok UM w Elblągu walały się jak. .. .. No i pytanie czy Pan Prezydent o tym wiedział. .. bo. .. ..
  • Zgadzam się z autorem. Bardzo ciekawy artykuł, nie wiedziałam o lokalizacji większości grobów masowych mimo, iż w Elblągu mieszkam już prawie ćwierć wieku. Jestem za wystawieniem jakiegoś pomnika lub chociażby tablicy pamiątkowej przy UM w Eg upamiętniającej to smutne wydarzenie i znaczącej to miejsce. No i jako elblążance. .. wstyd mi za to zdarzenie które miało miejsce podczas przebudowy ul. Grota Roweckiego - wywóz tych szczątek ludzkich na tereny przy Górze Chrobrego. .. ; /
  • "W Gdańsku jest "Cmentarz wszystkich cmentarzy". .. W Gdańsku prezydentem jest Paweł Adamowicz a u nas. .. .
Reklama