UWAGA!

----

80-lecie II LO. Czas na wspomnienia przed jubileuszem

 Elbląg, Klasa mat.-fiz., która zdawała maturę w II LO w 1992 r. (archiwum prywatne)
Klasa mat.-fiz., która zdawała maturę w II LO w 1992 r. (archiwum prywatne)

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka zaliczane jest do jednych z najstarszych szkół w Polsce. W październiku tego roku minie 80 lat od utworzenia tej pierwszej szkoły ogólnokształcącej w wyzwolonym Elblągu. Z okazji jubileuszu na portElu będziemy publikować wywiady absolwentów szkoły i wywiady z niektórymi z nich, a już dzisiaj zapraszamy na świętowanie 80-lecia, które odbędzie się 3 października. Zobacz zdjęcia z początku z lat 90.

W 1532 r. elbląska Rada Miasta podjęła decyzję o powołaniu gimnazjum w odkupionym od gdańskiego klasztoru Brygidek domu zakonnym. W historii tej szkoły zapisało się wielu wybitnych uczonych m.in.: Joachim Pastorius, Jakub Woit, Jerzy Daniel Seyer, Jan Amos Komeński, Wilhelm Gnapeus, Jan Mylius. W 1882 r. Gimnazjum Elbląskie (Gymnasium Elbingese) przeniesiono do nowego gmachu przy dzisiejszej ul. Królewieckiej 42, gdzie funkcjonowało do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie, 2 października 1945 r. powstało tu II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka. Nazwę: "II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka" zatwierdziło Ministerstwo Oświaty 17 grudnia 1958 r. Jubileusz 80-lecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego szkoła będzie świętować 3 października 2025 roku. Każdego roku w II LO uczy się ok. 800 uczniów.

 

Z okazji jubileuszu będziemy publikować wspomnienia absolwentów szkoły i wywiady z niektórymi z nich. Na początek wspomnienia uczniów z klasy matematyczno-fizycznej, którzy zdawali maturę w 1992 roku.

 

Ten krótki artykuł powstał dzięki Pani Małgorzacie Rydelek, która namówiła nas na wspomnienia szkolne z okazji 80-lecia szkoły. Kim jesteśmy? - klasa matematyczno-fizyczna, matura 1992, wychowawcy: najpierw Pan Sylwester Kalinowski, a następnie Pani Krystyna Sandecka. Był to też impuls do spotkania po latach. Założyliśmy grupę na Messengerze, odnaleźliśmy połowę 36-osobowej klasy, część osób również drogą pantoflową, do niektórych niestety jeszcze nie dotarliśmy, ale będziemy czynić starania, gdyż spotkania będą kontynuowane.

Od matury minęły 33 lata. Ostatni raz spotkaliśmy się 16 lat temu. A wtedy, jak i teraz, nie brakowało nam tematów do rozmów. Wspominaliśmy nasze wycieczki, prywatki, zwyczaje naszych nauczycieli, nasze szkolne występy, nasze zaangażowanie w życie szkoły, a nawet analogowy dziennik lekcyjny:) Nie było wtedy przecież mediów społecznościowych, więc spotykaliśmy się na żywo, przez co niewątpliwie bardziej mogliśmy siebie poznać. Klasa była zgrana, osoby przyjazne i do tego zdolne. Świat był bardziej przejrzysty, nie był odczuwany hejt, a my wspieraliśmy siebie nawzajem i byliśmy po prostu życzliwi.

 

Na tegorocznym marcowym spotkaniu policzyliśmy trochę sobie, jak to klasa mat-fiz, i wyszło, że 25% przewija się w tych wyliczeniach, bo na 36 osób:

- 25% jest wśród nas nauczycieli,

- 25% pracuje i mieszka za granicą,

- 25% przybyło na spotkanie:)

Kilka osób zajmuje wysokie stanowiska w instytucjach publicznych – jesteśmy z nich bardzo dumni.

Przekazujemy kilka zdjęć z dawnych lat i z ostatniego spotkania. Są tu nawet: zaproszenie na studniówkę, tarcza, szkolne występy, wigilijne życzenia, I klasa jeszcze w mundurkach szkolnych.

Wszystkim absolwentom, obecnym uczniom i oczywiście całemu gronu pedagogicznemu z przeszłości i teraźniejszości życzymy samych pomyślnych dni, wytrwałości w realizacji celów i dobrego życia.

Pamiętajcie – spełniajcie marzenia!

 

Od redakcji: Kolejne wspomnienia i wywiady będziemy publikować na portElu co dwa tygodnie w niedziele. Zachęcamy do wspomnień w komentarzach.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czar szkolnych wspomnień. Urocze. Maturzysta z 1987 r.
  • W latach 70 tych II LO dzieliło budynek z Liceum Pedagogicznym i były i Studniówki i Bale Maturalne, a Elbląg w pierwszej połowie lat 70 tych był miastem zapomnianym i niechcianym przez decydentów w Warszawie. bo poniemieckim. Wyglądał jak ostatnia prowincjonalna dziura, ale mieszkali tu Elblążanie. Dziś elblążan jest niewielu, bo albo umarli, albo wyjechali i ciągle wyjeżdżają. ale jest zdecydowanie innym miastem przyjaznym dla seniorów i młodzieży szkolnej, ładniejszym, nowocześniejszym, bogatszym niż w czasach, gdy środkiem miasta przejeżdzał pociąg towarowy i pan z chorągiewką go poprzedzający, a w miejscu dzisiejszego osiedla między ul.3 Maja, a Hetmańską była duża łąka na której w 1974 roku pasły się krowy. Dziś nadal łąka jest w Centrum, ale 100 m dalej i należy do rodziny cukierniczej z tą różnicą, że nie wypasa się tam krów.
  • Po wojnie, początkowo szkoła ta jako Państwowe Gimnazjum mieściła się w obecnym gmachu Zespołu Szkół Gospodarczych przy ul. Królewieckiej 128.Następnie w 1954 roku, już jako liceum została przeniesiona do odbudowanego ze zniszczeń wojennych i rozbudowanego o 3-cie piętro obecnego jej gmach przy ul. Królewieckiej 42.
  • W 1960 roku decyzją ówczesnych władz PRL wydano kategoryczny zakaz hodowli zwierząt domowych i drobiu w miastach. Było to ścigane prawem, a służby reagowały natychmiastowo na takie przypadki. A tych krów między Hetmańską, a 3 Maja w 1974 roku tam nie wypasano. Zakaz ten oczywiście łamano, ale hodowlę prowadzono na obrzeżach miasta, albo u podelbląskich rolników. Jedynie w ogródkach przydomowych jeszcze do końca lat 60 - tych ub. wieku hodowano drób czy króliki. Mistrzami w hodowli robiu była wtedy brać romska zamieszkująca dzisiejszą ul. Zacisze. Pan Kolejarz z chorągiewką lub wieczorem z lampą przestał od 1963 roku poprzedzać pociągi przejeżdżające przez miasto. Do końca 1960 roku tą trasą kursowały też pociagi osobowe. Od 1961 roku zaczynały i kończyły bieg na stacji Elbląg Zdrój, a towarowe zakończyły te przejazdy w 1982 roku kiedy wybudowano obwodnicę kolejową od rozjazdu Tropy przez most nad rzeką Elbląg.
  • Szacun. Ogólnie na tych zdjęciach ci ludzie wyglądają jakoś "normalniej" i bardziej "intelektualnie" w stosunku do tego, co dziś można zobaczyć na podobnych fotkach. Znaki czasu... Ciężkie czasy tworzą twardych ludzi, dobre czasy tworzą miękkiszonów (no, dziś dochodzi ideologia LPG do systematycznego niszczenia społeczeństwa)...
  • Ja też :)
  • @Norymberga 2.0 - ideologia LPG? Liquefied Petroleum Gas, czyli skroplony gaz ropopochodny. Jest to mieszanina gazów propanu i butanu
  • Głupek ahojjjjj
  • @Hodowca norek - Szkoda że ten dworzec zdrój ma historię a jest w okropnym stanie, wizytówka PKP.
  • Coś mi ta młodzież na zdjęciu nie wygląda na IV klasę LO tylko dużo młodszą, ale pewnie się mylę
  • To zdjęcie z 1 lub 2 klasy. Wiem bo tam jestem...
  • "Liquefied Petroleum Gas, czyli skroplony gaz ropopochodny. Je.... " - no geniusz, prawdziwy geniusz.
Reklama