Cztery elbląskie licea i dwa technika znalazły się w tegorocznym rankingu najlepszych, zdaniem miesięcznika Perspektywy, szkół ponadpodstawowych w Polsce. Jak wypadły elbląskie placówki?
„W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).” - możemy przeczytać w miesięczniku „Perspektywy”.
Licea
Z elbląskich liceów najlepiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące, które sklasyfikowano na 238. miejscu w kraju. Najlepszy z elbląskich ogólniaków legitymuje się wskaźnikiem 52,91. W porównaniu z rankingiem z roku ubiegłego nastąpił spadek: w rankingu z 2023 r. szkoła z ul. Królewieckiej zajmowała 175. miejsce. W rankingu wojewódzkim (obejmuje 50 najlepszych liceów) Jagiellończyk” jest trzeci, za szkołami z Olsztyna: Uniwersyteckim XII LO i II LO.
Drugie z elbląskich liceów - Publiczne LO Zakonu Pijarów - znajdziemy dopiero w piątej setce w Polsce: na 471. miejscu (wskaźnik 46,61). Pijarzy do ogólnopolskiego rankingu wrócili po rocznej przerwie (w rankingu za rok 2023 zajmowali miejsce poniżej pierwszego tysiąca). W województwie zajmują 9. lokatę.
Elbląskie podium w kategorii liceów zamyka I Liceum Ogólnokształcące. „Słowackiego” sklasyfikowano na 557. miejscu (44,73). I w tym przypadku zanotowano niewielki spadek: w 2023 r. elbląska „jedynka” znajdowała się na 533. miejscu. W województwie „jedynka” zajmuje 13. miejsce.
Elbląskie licea w rankingu Perspektyw zamyka III Liceum Ogólnokształcące na miejscu 851. w kraju i wynikiem 39,64. Podobnie jak Pijarzy, szkoła z ulicy Browarnej do rankingu wróciła po rocznej przerwie. W pierwszej 50-tce liceów w naszym województwie „trójki” nie uwzględniono.
Przy budowie rankingu wzięto pod uwagę sukcesy w olimpiadach (25 proc.), wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).
Najlepszym liceum w Polsce w rankingu Perspektyw jest XIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie przed V LO w Krakowie i XIII LO w Szczecinie.
Technika
Ranking techników obejmuje 500 szkół w Polsce. Ze szkół w Elblągu najwyżej sklasyfikowano Technikum im. Flagi Polski w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Ekonomik zajmuje 223. miejsce w Polsce ze wskaźnikiem 50,02. Warto zwrócić uwagę na wzrost w porównaniu z klasyfikacją z 2023 r. Rok temu szkoła z ul. Bema była na 493. miejscu.
Kilkadziesiąt pozycji niżej sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych. Mechanik ze wskaźnikiem 49,12 zajmuje 279. miejsce w kraju. W porównaniu z rankingiem z roku ubiegłego odnotowano niewielki spadek: w 2023 r. szkoła z ulicy Komeńskiego była 265.
I to wszystkie technika z naszego miasta, które zostały ujęte w rankingu ogólnopolskim. W przypadku technikum brano pod uwagę sukcesy w olimpiadach (20 proc.), wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz egzaminu zawodowego (30 proc.).
W rankingu wojewódzkim (obejmuje 60 techników z województwa warmińsko-mazurskiego) elbląskie placówki zajmują odpowiednio 6. i 7. miejsce. Na 47. miejscu sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół Gospodarczych (wskaźnik 38,95), na 51. Technikum w Zespole Szkół Technicznych (37,87), 57. miejsce zajmuje Technikum w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych (32,08).
Za najlepsze technikum w Polsce Perspektywy uznały Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczewie przed warszawskim Technikum Mechatronicznym nr 1 i lubelskim Technikum Elektronicznym.
„Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).” - wyjaśniają autorzy rankingu na łamach Perspektyw.
Więcej na Perspektywy.pl