UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Liczy się data którą się obecnie przyjmuje czyli rok 1237,za 100 lat może znajdą dokumenty, które stwierdzą że w 1246 wcale nie było lokacji praw miejskich. Niezaprzeczalnie obecnie data założenia Elbląga to 1237.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    CzesiekHydraulik(2021-10-21)
  • Film nagrywany był pewnie w 1957 roku a zmontowany w 1967 roku dlatego żadnej pomyłki nie było, widoczne to było po zdjęciach plenerowych miasta, kiedy to przez miasto nie jeździł już żaden pociąg osobowy a tylko towarowe. Pociągi osobowe tylko do 1958 roku co by się zgadzało. Poza tym w 1967 roku uruchomiono już produkcje fiata 125p a na ulicy nie było widać żadnego za to same Warszawy M20 i nie było żadnej 223.Uważny oglądacz od razu widzie który to rok.
  • W filmie padło zdanie ". .miasto prawie 100 000 ludzi młodych. .. "Skojarzyło mi się z tym co mamy teraz. .. miasto prawie 100 000 ludzi starszych. ., z tym, że wtedy był rozwój i ludzie ściągali tu praktycznie z całej Polski i miasto było ciut poniżej 100 000,teraz miasto jest degradowane np. zamykanie odlewni (tego co wtedy otwierali)i z miasta 130 000 mamy prawie 100 000 ciut powyżej. Ale uzupełniając temat to nie wiem czy ta napływowość ludzi w latach 60-70 wyszła na dobre, gdyż Ci ludzie tak naprawdę jako społeczność nie czuła więzi z tymi terenami, na święta czy wolne ciągnęło ich "do siebie", a tu tylko pracowali tęsknili za swoją małą ojczyzną, poprostu to co mamy jest pokłosiem tak dużej migracji tu ludzi z wiosek.
  • @Tomasz85 - Wrażenie robiła ówczesna technologia i ta dokładność, a co do miasta to bardziej opłacało się produkować to i miasto miało zysk, dziś w cenie usługi, których wówczas brakowało a produkcja była nadmierna, nieopłacalna dotowana, dlatego dziś odlewnia w Elblągu to przeżytek. Wolę jednak ten dzisiejszy Elbląg niż z 1967 roku kiedy to w mieście wielkości prawie dzisiejszej kursowały 4 linie komunikacyjne zamiast 20 obecnych, kiedy to nie było wyasfaltowanych ulic i była jedna restauracja. Naprawdę film fajny ale bez sentymentu do tamtych czasów. Lepszy upadający obecny Elbląg niż ten rzekomo rozwojowy z 1967 roku, gdzie za ściąganiem do pracy ludzi nie nadążało budownictwo, rozwój komunikacji, usług, kultury.
  • @CzesiekHydraulik - Zdjęcia do filmu nagrywano w marcu 1967,o czym pisały elbląskie gazety i co widać na zdjęciach (plakaty taetru i filharmonii). Są też Warszawy 223 (ujęcie czekających na przejazd pociągu aut).
  • @wibra - No niby tak, ale miasto się rozwijało i zaraz powstawały osiedla dla tych przyjezdnych Zawada, Jar - mówię już latach 70,co nie zmienia faktu, że nie nadążano za tą migracją by zapewnić mieszkania, rozrywkę etc. Ale potem przyszły lata 70 i 80 gdzie było już lepiej aż do lat 90.
  • Super i gratulacje, pasja i skromność w jednej osobie. Fajnie czytać o takich ludziach.
Reklama