Zbyszek Godlewski, Waldemar Rebinin, Marian Sawicz to elbląskie ofiary Grudnia 1970 roku. Dziesięć lat po ich tragicznej śmierci przy ul. 1 Maja stanął pomnik. Miał upamiętniać zastrzelonych, a żyjącymi wskazywać dalszą drogę działania - nie odpuszczamy, walczymy i zwyciężamy. Tak rodziła się „Solidarność”. 11 września elbląscy związkowcy świętowali jubileusz 30-lecia powstania organizacji. Wspominają, oddają hołd ofiarom, dziękują przyjaciołom, którzy wspierali ich w trudnych czasach.
Zebrani związkowcy uczcili minutą ciszy tych, którzy swoje życie oddali za „Solidarność”. Ofiary Grudnia ’70 przypomniał film Stefana Muli o budowie pomnika przy ul. 1 Maja. Wróciły wspomnienia tamtych tragicznych wydarzeń…
Głos zabrał też Jan Fiodorowicz, obecny przewodniczący elbląskiej „S” (fot. obok): - 30 lat temu załogi zakładów pracy na Wybrzeżu, w Szczecinie, Elblągu wyraziły wolę zmian. Robotnicy dopominali się tworzenia warunków do rozwoju gospodarczego, wolności słowa, poprawy edukacji i możliwości powołania niezależnych związków zawodowych. Łączyło na wówczas wielkie poczucie wspólnoty i determinacja. Dziś każdy z nas inaczej ocenia tamte wydarzenia, wielokrotnie krytycznie. Chciałbym jednak podziękować wszystkim działaczom elbląskiej „Solidarności” – dodał.
Do elbląskich kolegów związkowców list wystosował szef komisji krajowej Janusz Śniadek. Dziękował w nim wszystkim, którzy dochowali wierności ideom „Solidarności”. Jednocześnie zapowiedział: - Wiemy, że jest jedna „Solidarność”. Nie pozwoliliśmy jej zabić w stanie wojennym, teraz też nie pozwolimy, nie zwiniemy sztandarów, nie zmienimy nazwy. I niech ci, którzy odeszli ze związku do świata polityki, biznesu nie pouczają nas, jak mamy świętować swoje urodziny – odniósł się do ostatnich komentarzy po uroczystościach rocznicowych na Wybrzeżu.
Ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk przypomniał, na czym polegała idea „Solidarności”: - Robotnik chciał być godny i syty. On, czy raczej oni, nie walczyli przeciwko państwu, ale o to państwo.
Za „Solidarność”, społeczny ruch, który zmienił polską rzeczywistość, dziękował w imieniu prezydenta Elbląga jego zastępca Artur Zieliński.
Zasłużeni działacze związku odebrali okolicznościowe statuetki, zaś w holu dolnym kina wszyscy mogli obejrzeć wystawę upamiętniającą 30 lat elbląskiej „Solidarności”.
Na Pl. Kazimierza Jagiellończyka trwa festyn dla mieszkańców. Gwiazdą imprezy będzie zespół Lombard (zagra ok. godz. 21). Natomiast ok. godz. 22.30 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.