"Propagandowe zawody pływackie" (Głos z przeszłości, odc. 170)
- Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza w Elblągu coraz bardziej rozszerza swoją działalność – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Wszystkie odcienie depresji. Rozmawiamy z psychiatrą
– Osoba, która naprawdę chce się zabić, nie ogłasza tego wszem i wobec, ale dostrzec można pewne sygnały, które świadczą o tym, że planuje odebrać sobie życie – mówi lek. med. Rafał Łuczak, psychiatra z Elbląga podczas naszej rozmowy o depresji i samobójstwach.
Jak się nazywasz, Gerardzie? (Gerard Kwiatkowski - zagadki jego pochodzenia i tożsamości, odc..2)
Historia „przeistoczeń tożsamościowych” Gerarda Kwiatkowskiego pokazuje, jak skomplikowane i bolesne mogą być losy jednostki w zderzeniu z różnymi, nierzadko bardzo brutalnymi, siłami społeczno-politycznymi. Życie jego i jego rodziny zostało ukształtowane i doświadczone efektem pogranicza i polskiej mniejszości etnicznej, germanizacją, totalitaryzmem, przymusową zmianą nazwiska, wojną, powojenną weryfikacją narodowościową, kolejną zmianą nazwiska w ramach repolonizacji, dobrowolną emigracją i ponownym przystosowaniem się do bycia Niemcami. Poniższy tekst jest kontynuacją odc. 1. Przedstawione w nim fakty nigdy wcześniej nie były tak kompleksowo prezentowane.
Czas na quiz. Jak dobrze znasz ZUS?
Jak co tydzień zapraszamy na quiz, tym razem z nagrodami ufundowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dobrze znasz ZUS?
Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki
- Aresztowani zostali wczoraj wieczorem bracia Fryderyk i Karl Marquardt, ponieważ w jednym z lokali tanecznych szukali zaczepki, a potem pobili się na ulicy. Gorzej na tym wyszedł Karl M., ponieważ podczas bójki doznał tak znacznych obrażeń, że musiał zostać zabrany do szpitala - pisała prasa o wydarzeniach w Elbingu w 1901 r.
Izaak Spiring - zapomniany elblążanin
Trzeba przyznać, że początek znajomości Izaaka Spiringa z Elblągiem nie był zbyt przyjacielski. Elblążanie skarżyli się, że poborca ceł zdziera z nich więcej niż przykazano (i to dużo więcej). Potem było już lepiej - po latach Holender został patronem jednej z ulic w naszym mieście. Dziś w Galerii EL możemy oglądać tablice nagrobne - w zasadzie wszystko, co po nim pozostało.
Elblążanie odwiedzają groby bliskich
Spokój – to słowo, które nasuwa się, gdy 1 listopada odwiedzamy cmentarz Agrykola. Ludzi jest oczywiście sporo, ale w godzinach przedpołudniowych trudno było mówić o wielkich tłumach, w okolicy cmentarza nie było widać też problemów z ruchem ulicznym. Zobacz zdjęcia.
Elbląscy radni zapraszają na comiesięczne dyżury
We wrześniu br. ruszył cykl spotkań z elbląskimi radnymi, na które zapraszamy elblążan. Terminy oraz miejsca dyżurów są ustalone w taki sposób, aby wszyscy mieszkańcy mieli możliwość porozmawiania z radnymi w godzinach popołudniowych poza budynkiem Urzędu Miejskiego.
Groby nikomu nieznanych
Od 28 lat pani Bożena odwiedza grób pana Czesława, który znajduje się w kwaterze NN cmentarza Dębica. Tu chowane są osoby nieznane z nazwiska oraz bezdomne. – Mieszkał w szopie, niedaleko nas. Był bardzo dobrym człowiekiem. Moja córka też tutaj przychodzi. Był dla niej jak dziadek, i tak się do niego zwracała. Był bezdomnym, to nie oznacza, że był gorszy – mówi kobieta. Zdjęcia.
Zostaną w naszej pamięci
W listopadzie szczególnie pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli. Wśród nich są osoby, które trwale zapisały się w życie całej elbląskiej społeczności. Przypominamy, kogo pożegnaliśmy w minionym roku.
Dojazd na elbląskie cmentarze w okresie Wszystkich Świętych
W okresie Wszystkich Świętych, z uwagi na zmiany w organizacji ruchu oraz ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji zborowej, która jest wzmocniona dodatkowymi kursami, szczególnie w kierunku cmentarza Dębica.
Głosowanie w budżecie obywatelskim unieważnione!
Prezydent Elbląga podjął decyzję o unieważnieniu głosowania w budżecie obywatelskim. Władze miasta informują, że stwierdziły „istotne nieprawidłowości” i podejrzewają złamanie prawa. O sprawie powiadomiły prokuraturę.
Gdzie w Elblągu zaszczepisz się przeciwko COVID?
Od 25 października każdy, kto wyrazi taką chęć, może szczepić się bezpłatnie przeciwko COVID-19. W Elblągu, jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, możemy to zrobić w siedmiu punktach.
Ostrzelał budynek przy Warszawskiej
14-latek i wiatrówka oraz brak odpowiedniego nadzoru to proste równanie na… kłopoty. I takie też będzie miał ów 14-latek oraz jego rodzice. Często jest bowiem tak, że za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają właśnie oni.
Zachowajmy cumownicze pachoły nad rzeką
Apeluje o to na portElu Lech Słodownik, elbląski historyk i popularyzator historii Elbląga. – Pachoły cumownicze nad rzeką Elbląg to jedne z niewielu historycznych detali, które przetrwały do dzisiaj – pisze pan Lech.
Elbląskie oferty pracy
Powiatowy Urząd Pracy zachęca do przejrzenia aktualnych ofert zatrudnienia.
Defibrylator na remizie zwiększy bezpieczeństwo
Na budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewsku zostanie zamontowany zewnętrzny defibrylator AED. To jeden ze sprzętów do ratowania życia, pozyskany w ostatnim czasie przez strażaków ochotników z programu „Wzmocnij swoje otoczenie”.
Konsultowali, co ze Wschodnią i z Bażantarnią
Konsultacje z mieszkańcami dotyczące przebiegu nowego połączenia drogowego pomiędzy ulicą Sybiraków a ulicą Wschodnią odbyły się dziś (30 października) w Ratuszu Staromiejskim. Spotkanie pokazało, że temat cieszy się dość dużym zainteresowaniem elblążan. Zobacz zdjęcia.
Betoniarka kontra podnośnik
W środę (30 października) ok. godz. 14 na ul. Warszawskiej doszło do zderzenia betoniarki z podnośnikiem. W miejscu kolizji występują utrudnienia w ruchu.
Siłownia i spółdzielnia doszły do ugody
Swój sądowy finał znalazł spór między SM Sielanka a siecią siłowni RMG Gym. Sprawa o eksmisję wytoczona przez spółdzielnię zakończyła się zawarciem ugody między stronami, samo postępowanie zostało umorzone.