UWAGA!

----
„Umacniać pokój i budować socjalizm” (Głos z przeszłości, odc. 25)

„Umacniać pokój i budować socjalizm” (Głos z przeszłości, odc. 25)

2022-01-09 08:00

- Z bohaterskiego wysiłku i powięcenia, z bogatego doświadczenia ludzi radzieckich powinniśmy czerpać naukę, by zrozumieć, jak należy kochać ojczyznę, walczyć o wolność ludzi pracy na całym świecie, umacniać pokój i budować socjalizm - tak 70 lat temu pisała prasa o „wyzwoleniu” Elbląga przez Armię Radziecką w 1945 r.

Dawno temu w Elblągu… dofinansowano uczniów

Dawno temu w Elblągu… dofinansowano uczniów

2022-01-08 07:00

W przypadku gdy uczniowie Szkoły Budowlanej, Szkoły Maszynowej albo innej państwowej szkoły zawodowej wyłączając szkoły handlowe i rzemieślnicze dla dziewcząt podczas trwania wojny wskutek zamknięcia placówki lub powołania do służby wojskowej musieli w trakcie roku szkolnego przerwać naukę, przysługuje im na ich wniosek dofinansowanie w ratach […]. Wyłączone są przypadki, w których uczniowie otrzymali już świadectwo dojrzałości lub świadectwo promocji. Prezydenci miast mogą samodzielnie decydować w kwestii rozpatrywania wniosków o przydział pieniędzy w ustalonych przypadkach - o tym pisała elbląska prasa w 1915 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

180 lat temu Elbląg też doczekał się pogłębiarki

180 lat temu Elbląg też doczekał się pogłębiarki

2022-01-03 09:00

Pod koniec maja 1842 roku na Zalewie Świeżym (niem. Frische Haff, dzisiejszy Zalew Wiślany) swoją służbę rozpoczęła pierwsza w państwie pruskim bagrownica z parowym napędem mechanizmu pogłębiania. Od tego momentu mija właśnie 180 lat, a Urząd Morski właśnie szuka wykonawcy statku, który będzie pogłębiał tor wodny na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. O tym jak historia zatoczyła koło pisze Daniel Lewandowski.

Brak stołówki jest dokuczliwą bolączką (Głos z przeszłości, odc. 24)

Brak stołówki jest dokuczliwą bolączką (Głos z przeszłości, odc. 24)

2022-01-02 07:54

- Osoby, które nie prowadziły należytej gospodarki w ogródkach zostały ich pozbawione – pisała prasa o działaniach zarządu ogródków działkowych w Elblągu w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... firma Schichaua budowała mieszkania dla kawalerów

Dawno temu w Elblągu... firma Schichaua budowała mieszkania dla kawalerów

2022-01-01 07:00

Gdy w połowie ubiegłego roku słychać było głosy na temat braku mieszkań w naszym mieście, firma Schichaua podjęła decyzję mimo trwającej wojny o wybudowaniu na należącej do niej ziemi przy ulicy Dolnej 7 (niem. Dritte Niederstraße) budynku, w którym będą znajdować się mieszkania dla nieżonatych pracowników firmy mających ponad 20 lat, jeśli tylko pracują w zakładach więcej niż trzy miesiące. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dom zostanie oddany 1 lutego 1915 roku. Za niewielką opłatą wynoszącą 1,25 marek za dzień dla nieżonatych pracowników zakładów Schichaua zostanie udostępniony nie tylko dach nad głową lecz także wyżywienie - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1915 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

„Zarząd Miejski pozostaje jednak głuchy na wszelkie apele młodzieży” (Głos z przeszłości, odc. 23)

„Zarząd Miejski pozostaje jednak głuchy na wszelkie apele młodzieży” (Głos z przeszłości, odc. 23)

2021-12-26 08:00

- Od dłuższego czasu młodzież szkolna i pracująca domaga się od władz miejskich urządzenia lodowiska – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... robotnicy wysyłali paczki na front

Dawno temu w Elblągu... robotnicy wysyłali paczki na front

2021-12-25 08:00

Robotnicy z firmy Schichaua Tretinkenhof ponownie wysłali dziś przez pana Gottschalka paczki na front. W paczkach znajdowały się wełniane ubrania warte 184,80 marek, cygara, papierosy, tabaka za 192,90 marek, latarki i zapalniczki za 35 marek, czekolady i ciastka za 52,90 marek, środki lecznicze za 7 marek, koniak i rum za 35 marek, razem wszystko za 507,60 marek [...] - o tym pisała elbląska prasa w 1914 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

„Sklep spółdzielczy nie może być knajpą” (Głos z przeszłości, od. 22)

„Sklep spółdzielczy nie może być knajpą” (Głos z przeszłości, od. 22)

2021-12-19 08:00

- W punkcie tym odbywa się sprzedaż alkoholu do spożycia na miejscu, w wyniku czego utrudniona jest walka z alkoholizmem wśród robotników fabrycznych – pisała w 1950 r. prasa o jednym z elbląskich sklepów.

Dawno temu w Elblągu... wydano nakaz zamknięcia niektórych lokali

Dawno temu w Elblągu... wydano nakaz zamknięcia niektórych lokali

2021-12-18 07:00

Mimo istniejącego militarnego zakazu dotyczącego sprzedaży alkoholu żołnierzom, właściciele lokali są na tyle lekkomyślni, że podają oni żołnierzom wódkę. Z tego też względu miejska komendantura zdecydowała o tymczasowym zamknięciu lokali przy 3 Maja (niem. Johannisstraße) i przy Hetmańskiej (niem. Neust. Wallstraße). Czy ma to być ostrzeżenie dla innych właścicieli lokali? – O tym pisała elbląska prasa w 1914 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

13 grudnia, 40 lat temu...

13 grudnia, 40 lat temu...

2021-12-13 07:00

Karatecy rywalizują o mistrzostwo Polski. Czołgi wyjeżdżają na ulice. Działacze Solidarności i opozycji trafiają do ośrodków internowania. Biuro Solidarności w Elblągu przy ul. 1 Maja zostaje zdemolowane. 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju. Mija 40 lat od tych wydarzeń...

„Budowa nowego Elbląga została już rozpoczęta” (Głos z przeszłości, od. 21)

„Budowa nowego Elbląga została już rozpoczęta” (Głos z przeszłości, od. 21)

2021-12-12 08:00

- Wodociągi i kanalizacja, rozbudowywane przez Niemców chaotycznie i ze zbyt małą troską o zdrowie i wygodę mieszkańców, nie odpowiadają nowoczesnym wymaganiom – pisała prasa w 1950 r. o planach rozwoju Elbląga.

Dawno temu w Elblągu... ruszył handel choinkami

Dawno temu w Elblągu... ruszył handel choinkami

2021-12-11 07:00

Wczoraj przez nasze miasto przejeżdżały dwa wozy drabiniaste z choinkami, przez Leege Brücke zmierzały w kierunku Żuław. Byli to ludzie z Tolkmicka (niem. Tolkemit), którzy nabywają drzewka od tamtejszych właścicieli ziemskich. Z kolei nasi sprzedawcy pozyskują choinki z terenów położonych wyżej, gdzie, jak wiadomo, nie brakuje lasów iglastych - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano ponad 100 lat temu.

"Współzawodnictwo w dziedzinie stopni oraz czystości" (Głos z przeszłości, odc. 20)

"Współzawodnictwo w dziedzinie stopni oraz czystości" (Głos z przeszłości, odc. 20)

2021-12-05 08:00

- Na terenie szkoły ogólnokształcącej zorganizowane zostało współzawodnictwo w dziedzinie stopni oraz czystości i wyglądu estetycznego klas – pisała prasa o szkolnictwie w Elblągu w 1950 r.

Tajemnice schichauowskich piwnic

Tajemnice schichauowskich piwnic

2021-12-04 12:00

Długie, biegnące wzdłuż budynku korytarze. Labirynt pomieszczeń bez jednego choćby okna. Za to każde wyposażone w ciężkie, żeliwne drzwi. Ogniochronne i szczelnie zamykane masywnymi dźwigniami. W pomieszczeniach tych panuje atmosfera, która natychmiast każe się zadumać nad ich przeznaczeniem. Jaka koncepcja przyświecała ich architektom? Jakie wydarzenia miały tu miejsce?

Dawno temu w Elblągu... Pracownicy odlewni wysłali paczki na front

Dawno temu w Elblągu... Pracownicy odlewni wysłali paczki na front

2021-12-04 07:00

Z okazji tygodnia, w którym przygotowywane są paczki bożonarodzeniowe, pracownicy odlewni stalowo żeliwnej Ferdynanda Schichaua zbierają fundusze na ten cel, by znajdującym się na froncie kolegom dostarczyć pakunki z podarunkami. Zebrano łącznie 709 marek. Za tę kwotę zorganizowano 150 paczek z wełnianymi skarpetami, ręcznikami, cygarami, papierosami, czekoladą, rumem, kiełbasą i innymi drobiazgami, które wysłano pocztą - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.

"Plan oszczędnościowy miasta został zrealizowany w 104 proc." (Głos z przeszłości, odc. 19)

"Plan oszczędnościowy miasta został zrealizowany w 104 proc." (Głos z przeszłości, odc. 19)

2021-11-28 08:00

- Okręgowa Dyrekcja Poczt i telegrafów przydzieliła ostatnio Obwodowemu Urzędowi Pocztowemu w Elblągu samochód do opróżniania skrzynek w mieście – pisała prasa w 1950 r.

STOP non stop, czyli 70 lat Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich w Elblągu

STOP non stop, czyli 70 lat Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich w Elblągu

2021-11-27 12:00

W tym roku elbląski Oddział Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP) obchodzi 70. jubileusz swojej działalności. STOP to najstarsza organizacja techniczna nieprzerwanie integrująca środowisko techników i inżynierów elbląskiego odlewnictwa przez blisko 40 lat funkcjonowania zamechowskiej odlewni, następnie poprzez dekadę - odlewni ABB, przez kolejne piętnastolecie - odlewni Alstom i od 2016 - odlewni GE Power. Przyjrzyjmy się dokonaniom tej organizacji na przestrzeni minionych siedmiu dekad i wspominając ludzi, którzy ją kiedyś tworzyli oraz poznając tych, którzy ją nadal tworzą.

Dawno temu w Elblągu... w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii odbył się wieczór muzyczny

Dawno temu w Elblągu... w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii odbył się wieczór muzyczny

2021-11-27 07:00

Wczoraj wieczorem Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii zorganizowała w auli wieczorek muzyczny połączony z deklamacjami na rzecz Czerwonego Krzyża, by uprzyjemnić naszym walczącym na froncie żołnierzom święta Bożego Narodzenia, które jest świętem miłości. Nie był to wieczorek mający na celu pokazać muzyczne talenty i umiejętności uczennic i zaprezentować je przed szerszą publicznością. Tym razem te umiejętności miały posłużyć szczytnemu celowi, posłużyć miłości i wdzięczności w stosunku do tych, którzy poświęcają swoje życie w krwawej walce za naszą Ojczyznę. […] Na koncert przybyło wielu gości, więc zarówno goście jak i artyści powinni się cieszyć z sukcesu, jakim ostatecznie okazał się ten koncert - o tym pisała elbląska prasa w listopadzie 1914 roku. Zobacz o czym jeszcze pisano.

"Radio gra głośno przez prawie całą noc" (Głos z przeszłości, odc. 18)

"Radio gra głośno przez prawie całą noc" (Głos z przeszłości, odc. 18)

2021-11-21 08:00

- Nie wszyscy posiadacze aparatów radiowych, a jest ich wiele w Elblągu, stosują się do zalecenia ściszenia głośników po godzinie 22 - pisała prasa o problemach elblążan w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... uczciwy znalazca oddał zgubę

Dawno temu w Elblągu... uczciwy znalazca oddał zgubę

2021-11-20 07:00

W niedzielę pewien młody urzędnik zgubił w drodze do urzędu pocztowego portfel z pokaźną sumą pieniędzy i ze względu na panujący ruch stracił nadzieję na odzyskanie zguby. Uczciwy znalazca nadał jednak w poniedziałek ogłoszenie w gazecie i młody mężczyzna odzyskał swoją zgubę. Ogromna była oczywiście radość, gdy ponownie ją zobaczył! - o tym pisała elbląska prasa w 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.

Reklama