Elbląg z lat 70. i 80. na zdjęciach Czesława Misiuka
Jak wyglądał Elbląg w latach 70 i 80.? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca?
Historia okolic Elbląga: Od Protowa do Lepna (odc. 205)
Dzisiaj w naszym cyklu zapraszamy na wędrówkę po gminie Rychliki. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Protowo, Kiersity i Lepno opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Dawno temu w Elblągu... 36 tysięcy elblążan obejrzało film "Wunschkonzert"
W ostatnich czternastu dniach w godzinach popołudniowych przed kinem "Lichtspielhaus" można było zaobserwować tłumy. Każda dotychczasowa emisja filmu "Wunschkonzert" jest wyprzedana do ostatniego miejsca. Jak przekazało nam kierownictwo kina, żaden wcześniejszy film nie odniósł w Elblągu takiego sukcesu jak właśnie ten.
Elblążanie w latach 70. na zdjęciach Czesława Misiuka (część 2)
Jak wyglądał Elbląg i elblążanie w latach 70.? Jak żyło miasto? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca, wydarzenia i osoby? Dzisiaj publikujemy drugą część zdjęć z ówczesnego życia miasta.
Historia okolic Elbląga: Kończewice (odc. 204)
Dzisiaj w naszym cyklu zapraszamy na wyprawę do Kończewic, wsi znajdującej się w gminie Miłoradz w powiecie malborskim. W latach 1975-98 znajdowała się w granicach województwa elbląskiego.
Jak działacze PZPR delegatów do szkoły partyjnej typowali
30 lipca 1952 r. egzekutywa Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu zajęła się m.in. wytypowaniem kandydatów na Wojewódzką Szkołę Partyjną w Gdańsku. Jakie cechy trzeba było spełnić aby wyjechać z powiatu elbląskiego „na szkołę partyjną” do Gdańska?
Dawno temu w Elblągu... gazety wychwalały hitlerowską młodzież
Wczoraj około południa nasze miasto ogarnął dźwięk fanfar i trąbek. Elbląska Hitlerjugend Bann 279 maszerowała na plac Ericha Kocha na apel - czytamy w elbląskiej prasie z 1941 roku. To kolejny odcinek naszego cyklu "Dawno temu w Elblągu" w nowej formule.
Elblążanie w latach 70. na zdjęciach Czesława Misiuka
Jak wyglądał Elbląg i elblążanie w latach 70.? Jak żyło miasto? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca, wydarzenia i osoby? Zobacz zdjęcia.
Historia okolic Elbląga: Od Nowego Dworu Elbląskiego do Ząbrowa (odc. 203)
Dzisiaj w naszym cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Gronowo Elbląskie i Stare Pole. O ciekawostkach związanych z wsiami Nowy Dwór Elbląski, Ząbrowo i Mojkowo opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Za co można wylecieć z partii
Powody wstępowania mieszkańców powiatu elbląskiego do PZPR w 1952 r. były prozaiczne – chęć uzyskania lepszej pracy lub jakiejkolwiek pracy, aktywna działalność w ZMP, chęć przypodobania się władzom – dominowały powody koniunkturalne. A za co można było „wylecieć” z partii?
Dawno temu w Elblągu... działo się na stadionie
Wraz z upływem 10 lat publikowania na naszej stronie cyklu "Dawno temu w Elblągu" przyszedł czas na zmianę. Odtąd będą pojawiać się tutaj teksty wydawane w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia w gazecie "Westpreußische Zeitung". I choć zapachnie czasami propagandą, historii przecież nie zmienimy... W tym miesiącu przeniesiemy się do roku 1941. Będzie ciekawie. Zapraszamy do lektury.
Zamech na zdjęciach Czesława Misiuka: część 2
Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia drugiej części galerii zdjęć z Zakładów Mechanicznych Zamech z lat. 70, które wykonał Czesław Misiuk. Jego bogate archiwum Czytelnikom portEl.pl udostępnia syn Tomasz, również fotograf. Zobacz zdjęcia.
Historia okolic Elbląga: Księżno i Kwietnik (odc.202)
W dzisiejszym odcinku „Historii okolic Elbląga” przenosimy się do gminy Wilczęta w powiecie braniewskim. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Księżno i Kwietnik opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Akcja mięsno-tłuszczowa
27 lutego 1952 r. egzekutywa KP PZPR w Elblągu omawiała przebieg akcji mięsno-tłuszczowej we wsiach powiatu elbląskiego. Członkowie elbląskiej organizacji partyjnej zauważali, że w gminach powiatu elbląskiego byli chłopi, którzy nie chcieli podpisać planu kontraktacji, z którymi trzeba było poświęcić czasu na specjalną rozmowę i dokładnego wytłumaczenia im, jaki był rzeczywisty cel kontraktacji mięsa i tłuszczu.
Dawno temu w Elblągu... był skandal na Moście Wysokim
Wczoraj po południu na Moście Wysokim zebrał się tłum gapiów. Powodem zbiegowiska było zachowanie tutejszego pijanego handlarza, który groził tam nożem. Mężczyzna został aresztowany (AZ, czwartek, 22.02.1894 r.).
Rosjanie promują Komnicka
W Kaliningradzie w maju odbędzie się kolejna edycja imprezy dla miłośników zabytkowych aut, która nawiązuje do postaci Franza Komnicka – pisze nasz Czytelnik Dariusz Babojć. - Logo imprezy bezpośrednio nawiązuje do marki Komnick, a umieszczone w nim auto to model Komnicka z wyraźnym znakiem rozpoznawczym na osłonie chłodnicy.
Zamech z lat. 70 na zdjęciach Czesława Misiuka
Swego czasu nie było chyba rodziny w Elblągu, która nie miała czegoś wspólnego z Zamechem. Najsłynniejszy zakład w mieście zatrudniał nawet 8 tysięcy osób, co do dzisiaj wielu wspomina z rozrzewnieniem. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części galerii zdjęć Zamechu z lat 70. autorstwa Czesława Misiuka i do wspomnień tamtych czasów. Kogo rozpoznajecie?
Historia okolic Elbląga: Od Barlewic do Koniecwałdu (odc. 201)
W dzisiejszym odcinku „Historii okolic Elbląga” przenosimy się do gminy Sztum. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Barlewice, Gronajny i Koniecwałd opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Partyjni się szkolą
27 lutego 1952 r. egzekutywa Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu zajmowała się kwestią organizacji szkolenia partyjnego w powiecie elbląskim. W opinii członków elbląskiej instancji partyjnej samokształcenie aparatu partyjnego nie odbywało się systematycznie. Skarżono się również na niską frekwencję członków terenowego aparatu partyjnego na szkoleniach I-go i II-go stopnia.
Dawno temu w Elblągu... na dworcu złapano złodziei z Gdańska
Wczoraj po południu na polecenie królewskiej dyrekcji policji w Gdańsku na tutejszym dworcu podczas przyjazdu pociągu aresztowano robotnika Heinricha Puppe i czeladnika ślusarskiego Richarda H., obaj z Gdańska. Mężczyźni dopuścić się wspólnie z kilkoma innymi osobami poważnych kradzieży. Znaleziono przy nich naładowany rewolwer, wytrychy, przyrządy do włamywania się i inne rzeczy, które pochodziły ze wspomnianych kradzieży. Aresztowani mężczyźni mieli zamiar udać się do Koenigsberg (obecnie Kaliningrad) i zaokrętować się w Pillau (obecnie Bałtijsk). Część rzeczy zarekwirowano na statku w Gdańsku (AZ, piątek, 16.02.1894 r.).























