Związek Urzędników organizował wczoraj festyn letni w Winnicy (niem. Weingrundhorst). Po południu panie bawiły się podczas gier towarzyskich i grania w kości, podczas gdy panowie zajmowali się strzelaniem. Gdy nastał wieczór, dzieci odtańczyły w ogrodzie poloneza, podczas którego odbył się pokaz fajerwerków. Następnie udano się do sali, gdzie do białego rana odbywały się tańce
Festyn letni Gildii Strzelców Fryderyka Wilhlema
Gildia* Strzelców Fryderyka Wilhelma organizowała wczoraj na Dębicy (niem. Dambitzen) swój festyn letni połączony ze strzelaniem o tytuł króla i z konkursem strzeleckim z nagrodami. Podczas konkursu strzeleckiego o tytuł króla, najlepszy strzał na cześć Jego Królewskiej Mości Cesarza, oddał przewodniczący gildii i ubiegłoroczny król, rentier Schmidt. Pierwszym rycerzem został mistrz maszynowy Sommer a drugim rycerzem mistrz szklarski Scheffler. Podczas strzelania o narody pierwsze miejsce zajął ogrodnik artystyczny Grabowski. [...] Na imprezie pojawiły się też związki braterskie a mianowicie Związek "Jäger und Schützen" (niem. Myśliwi i Strzelcy) i Elbląski Związek Strzelecki Pulvergrund. Ze Związku Myśliwych i Strzelców ufundowany medal honorowy zdobył kupiec Ellert. Przy pięknie udekorowanym stole biesiadnym pierwszy przemówił pan Schmidt. Opowiedział on o narodowym znaczeniu związków strzeleckich i zakończył toastem na cześć Cesarza, po którym odśpiewano hymn narodowy. [...] Po posiłku odbyły się skoczne tańce przy muzyce kapeli Lammicha (AZ, środa, 01.08.1900 r.).
Srebrny jubileusz
Bardzo rzadki jubileusz będzie obchodził w jutrzejszą środę kierownik działu produkcyjnego August Kirsch. W tym dniu minie 25 lat, odkąd pan Kirsch pracuje w odlewni żelaza artykułów handlowych Eduarda Tiessena. Życzymy szanownemu jubilatowi, żeby jeszcze przez długie lata pracował na tym stanowisku (AZ, środa, 01.08.1900 r.).
25 lat w Królewieckiej Gildii Strzelców
15 sierpnia kupiec Fritz Rosney będzie obchodził 25-lecie członkowstwa w Królewieckiej Gildii Strzelców. Został on mianowany na członka stowarzyszenia, gdy ta świętowała 50-lecie swojego istnienia (AZ, środa, 01.08.1900 r.).
Samobójstwo na Polnej
Ubiegłej nocy w swoim mieszkaniu przy Polnej (niem. Feldstraße) zastrzelił się kolporter Gutschinski. Powodem tego desperackiego czynu miały być nieszczęśliwe relacje rodzinne. Mężczyzna miał dopiero 26 lat (AZ, środa, 01.08.1900 r.).
Lipski kwartet znów w Elblągu
Znany i tak bardzo lubiany w naszym mieście kwartet śpiewaków z Lipska (niem. Leipzig) pod dyrekcją Schmidta i Plaettnera organizuje w niedzielę, 5 sierpnia i w poniedziałek, 6 sierpnia w Domu Rzemiosła dwa humorystyczne wieczory. Na każdy wieczór przygotowano nowy, interesujący program. Uczestnicy tych wieczornych koncertów mogą więc być pewni, że czeka ich kilkugodzinna dawka dobrej rozrywki (AZ, piątek, 03.08.1900 r.).
Ze spraw sądu ławniczego
8 czerwca bieżącego roku robotnik Teodor Krupke z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) obrzucał kamieniami krowę należącą do właściciela ziemskiego Zitzlaffa z Modrzewiny (niem. Lärchwalde), obraził i groził też córkom i synowi właściciela. Sąd rejonowy wnioskował o tydzień aresztu i dwa tygodnie więzienia. Trybunał sądowy podtrzymał wniosek (AZ, niedziela, 05.08.1900 r.).
Robotnicy Friedrich Hinz, Adolf Schmidt, Albert Hopp i Paul Barkewitz pobili młodego robotnika Wilhelma Charnitzkiego. Charnitzki ma dopiero 15 lat i był już wcześniej karany za rabunek na ulicy i ciężkie pobicie. Chłopak nie odniósł żadnych ciężkich obrażeń. Biorąc pod uwagę ten fakt, adwokat wnioskował o łagodny wymiar kary. Sąd skazał tym samym Schmidta na dwa tygodnie, Hinza i Hoppa na trzy dni a Barkewitza na tydzień więzienia (AZ, niedziela, 05.08.1900 r.).
*określenie średniowiecznych stowarzyszeń kupieckich i rzemieślniczych – Wikipedia
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.