- Uczniowie Liceum Rolniczego w Połoninach w powiecie elbląskim uczcili święto robotnicze wykonaniem w 140 proc. swych zobowiązań – pisała prasa w 1950 roku.
Zapraszamy na kolejną podróż w czasie. Tym razem kilka słów o ochronie zdrowia, edukacji i sporcie w Elblągu i w regionie w 1950 roku.
Służba zdrowia w powiecie elbląskim pracuje coraz lepiej
Otoczenie ludności wiejskiej, zamieszkałej w powiecie elbląskim, właściwą opieką lekarską napotyka poważne trudności z powodu braku lekarzy na terenie powiatu. Trudności te są częściowo pokonywane przez wykorzystanie personelu pomocniczego lekarskiego, jak felczerów, pielęgniarek, położnych, który udziela pomocy w nagłych wypadkach.
Z ogólnego leczenia ludność korzysta w dwóch punktach: mieszkańcy północnej części powiatu w ośrodku zdrowia w Podgrodziu, skąd stale dojeżdża lekarz, a ludność południowej części powiatu z lecznictwa ogólnego i specjalistycznego – w miejskich ośrodkach zdrowia w Elblągu. Leczenie zamknięte prowadzi szpital miejski w Elblągu, całkowicie zaspokajając pod tym względem potrzeby powiatu.
Sprawa opieki nad matką i dzieckiem została rozwiązana lepiej. Wszystkie gminy mają zapewnioną bezpłatną opiekę położnych, będących na etacie wydziału powiatowego. Przy ośrodku zdrowia w Podgrodziu uruchomiono izbę porodową, z której mogą korzystać wszystkie kobiety wiejskie. W r. ub. W izbie przyjęto 333 porody.
W czerwcu br. zostanie otwarta ruchoma stacja opieki nad matką i dzieckiem, która obsługiwać będzie spółdzielnie produkcyjne i majątki PGR, otaczając opieką kobiety ciężarne i dzieci.
Duże trudności istniały przy organizacji pomocy lekarskiej dla ludności zamieszkałej w Krynicy Morskiej. Mieszkańcom Krynicy jednak zapewniono już pomoc pielęgniarską i położniczą.
Opiekę nad dziatwą szkolną sprawuje stale higienistka szkolna oraz lekarz powiatowy o ośrodek zdrowia w Podgrodziu
Młodzież Liceum Rolniczego w Połoninach w powiecie elbląskim zrealizowała swe zobowiązania w 140 proc.
Uczniowie Liceum Rolniczego w Połoninach w powiecie elbląskim uczcili święto robotnicze wykonaniem w 140 proc. swych zobowiązań, obejmujących udział w pracach przy rozbudowie liceum. W ramach czynu pierwszomajowego uczniowie liceum poświęcili 210 dni pracy wiosennej akcji siewnej, urządzili boisko przy budynku szkolnym, uporządkowali obejście przy szkole i budynkach gospodarczych, rozebrali stary, zrujnowany dom o kubaturze 200 metrów sześciennych oraz naprawili 300 mb drogi i wybrukowali 230 m ścieżek.
Usprawnić rozdział skryptów Wszechnicy Radiowej
Na terenie pow. sztumskiego istnieje 17 kół ZNP, których członkowie słuchają wykładów Wszechnicy Radiowej. Ze względu na to jednak, że nauczyciele bardzo często zajęci są pracą służbową w godzinach nadawania audycji, muszą oni uciekać się do pomocy skryptów. Niestety, Zarząd Okręgowy ZNP nie wywiązuje się należycie z obowiązku dostarczania skryptów.
Mała ilość skryptów nadsyłanych nieregularnie, nie pozwala na należyte przygotowanie się do egzaminów, których okres już się zbliża.
Turniej szachowy w elektrowni
Sekcja szachowa przy Elektrowni w Elblągu zorganizowała turniej szachistów, w którym udział wzięło 11 pracowników zakładu. 6 najlepszych graczy otrzymało nagrody.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 129, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.