UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w podmiejskich wsiach panowała szkarlatyna

Dawno temu w Elblągu... w podmiejskich wsiach panowała szkarlatyna

2024-02-03 07:00

W miejscowościach Pasieki (niem. Bartkamm) i w Komorowie Żuławskim (niem. Kämmersdorf) panuje szkarlatyna. W Pasiekach na tę chorobę choruje czworo dzieci, również w Komorowie Żuławskim zanotowano nowe przypadki zachorowań, a jedno dziecko zmarło. Tamtejsze szkoły nadal są zamknięte – o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Wspomnienia z podstawówki. „Dwunastka” przełomu tysiącleci

Wspomnienia z podstawówki. „Dwunastka” przełomu tysiącleci

2024-01-28 09:00

W moich wspominkach dotyczących Elbląga zawsze piszę o miejscach, z którymi wiąże mnie niezwykły sentyment i które jednoznacznie kojarzą mi się z czasami dzieciństwa. Tym razem zapraszam do miejsca, w którym spędziłem wiele dni w ciągu sześciu lat – do Szkoły Podstawowej nr 12.

"Bolączką są złe drogi" (Głos z przeszłości, odc. 128)

"Bolączką są złe drogi" (Głos z przeszłości, odc. 128)

2024-01-28 08:00

- Mimo prowadzenia już od dłuższego czasu akcji oszczędnościowej Zakłady Mechaniczne w Elblągu nie miały dotąd ściśle opracowanego planu oszczędnościowego na rok bieżący – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu… na łyżwach do Malborka

Dawno temu w Elblągu… na łyżwach do Malborka

2024-01-27 07:00

Niesamowite osiągnięcie stało się udziałem Hansa Fehlauera, ucznia trzeciej klasy tutejszego gimnazjum. Chłopak po nieprzerwanej pięciogodzinnej jeździe na łyżwach dotarł z Elbląga do Malborka (niem. Marienburg), mimo że po drodze lód na niektórych długich odcinkach nie był zbyt sprzyjający do jazdy. Hans przebył trasę Kanału Jagiellońskiego i Nogatu - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Jachty i jolki" (Głos z przeszłości odc. 127)

"Jachty i jolki" (Głos z przeszłości odc. 127)

2024-01-21 08:00

- Zorganizowane wspólnie dla mieszkańców miasta i powiatu elbląskiego ostatnie imprezy z okazji Dni Morza odbyły się w Krynicy Morskiej. Głównym punktem programu były regaty wioślarskie, urządzone na Zalewie – pisała prasa w 1950 r.

Wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Dąbrowy  (Opowieści o Dąbrowie, odc. 6)

Wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Dąbrowy (Opowieści o Dąbrowie, odc. 6)

2024-01-20 10:30

Niniejszy odcinek to kolekcja krótkich relacji byłych i obecnych mieszkańców Dąbrowy. Są wśród nich Anna Jacewicz, Bożenna Kamowska, Bernadeta Karwan i Henryka Gawron, Henryk Szypuła, Marian Witkowski. Dziękuję im za to, że otworzyli swoje archiwa rodzinne oraz że znaleźli czas i chęć, by podzielić się wspomnieniami. Wierzę, że te historie zainspirują kolejne osoby i zachęcą je do kontynuowania tej opowieści, która ma szansę stać się trwałym elementem lokalnej tożsamości. Przeczytaj też erratę od odcinka nr 6.

Dawno temu w Elblągu... zimą na płozach do Krynicy Morskiej

Dawno temu w Elblągu... zimą na płozach do Krynicy Morskiej

2024-01-20 07:00

Klub kręglarski „Pirpensteel” zorganizował wczoraj w południe o godz. 12.05 najpierw przejażdżkę koleją nadzalewową do Tolkmicka (niem. Tolkemit), a następnie stamtąd wyprawę żaglówką na płozach przez zalew do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Po przybyciu do miejsca docelowego zjedzono obiad u pana Reimera. Zadowoleni uczestnicy wyprawy powrócili pociągiem do Elbląga o godz. 19:49 - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Nie można już od dawna dostać musztardy (Głos z przeszłości, odc. 126)

Nie można już od dawna dostać musztardy (Głos z przeszłości, odc. 126)

2024-01-14 08:00

- Mimo konieczności pokonywania trudności lokalowych, w pewnych branżach wykonano plan rozbudowy sieci sklepów przedterminowo, a nawet go przekroczono – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Zakładowa Biblioteka Związkowa  (Zamechowskie biblioteki, odc. 3)

Zakładowa Biblioteka Związkowa (Zamechowskie biblioteki, odc. 3)

2024-01-13 10:30

Dziś publikuję ostatni odcinek poświęcony zamechowskim bibliotekom. W poprzednich artykułach przedstawiłem: Zakładową Bibliotekę Techniczną i Zakładowy, a następnie Branżowy Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej . Ten ostatni od 1978 r. był nadrzędną strukturą organizacyjną w stosunku do obu zamechowskich bibliotek, które mimo to zachowały swoją odrębność. Pierwsza oferowała literaturę techniczną. Dziś opowiem o tej drugiej - Zakładowej Bibliotece Związkowej, która wypożyczała książki beletrystyczne. Z powodu mniejszej ilości danych, do których udało mi się dotrzeć, materiał ten jest mniej obszerny niż poprzednie opracowania. Dlatego zachęcam Czytelników do dopowiedzeń i uzupełnień.

Dawno temu w Elblągu... panował mróz

Dawno temu w Elblągu... panował mróz

2024-01-13 07:00

Mróz, który panuje u nas od około tygodnia, ma błogosławiony wpływ na zdrowie. Wraz z nastaniem mrozu spadła liczba śmiertelnych przypadków. Podczas gdy jeszcze w grudniu w Urzędzie Stanu Cywilnego meldowano 6-8 zgonów dziennie albo i więcej, wraz z nastaniem mrozu liczba ta spadła do trzech dziennie, a w sobotę zanotowano bardzo rzadki przypadek dla naszego miasta i ku naszej radości nie było żadnego zgonu - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Napisali o Elblągu (po raz pierwszy 786 lat temu...)

Napisali o Elblągu (po raz pierwszy 786 lat temu...)

2024-01-12 14:09

12 stycznia 1238 r. - tego dnia ukazała się pierwsza pisemna wzmianka o Elblągu. 786 lat temu Krzyżacy zezwolili dominikanom na budowę kościoła. Dziś w tym miejscu funkcjonuje Galeria EL.

Elbląg szczycił się nadmiarem szkół (Głos z przeszłości, odc. 125)

Elbląg szczycił się nadmiarem szkół (Głos z przeszłości, odc. 125)

2024-01-07 08:00

- W Elblągu coraz bardziej odczuwa się brak lokali szkolnych – o tym pisała prasa w 1950 r.

Ciekawostki o Kumieli, młynach leśnych, mostach i … Grunwaldzie  (Opowieści o Dąbrowie, odc. 5)

Ciekawostki o Kumieli, młynach leśnych, mostach i … Grunwaldzie (Opowieści o Dąbrowie, odc. 5)

2024-01-06 10:30

Kolejne odcinki „Opowieści o Dąbrowie” powstały dzięki zaangażowaniu oraz przy dużym udziale jej byłych i obecnych mieszkańców. Publikacja poprzednich artykułów zachęciła bowiem grono Czytelników do podzielenia się swoimi wspomnieniami oraz ciekawymi historiami. Byli wśród nich m.in. Marian Witkowski, Henryk Szypuła, córki Tadeusza Hinca, Anna Jacewicz, Karol Gębicki. W kolejnych artykułach będę sukcesywnie przedstawiał ich relacje jak też inne przekazane informacje w przekonaniu, że zainteresują współczesnych mieszkańców Dąbrowy oraz jej sympatyków.

Dawno temu w Elblągu... dzieci wróciły do zimnych szkół

Dawno temu w Elblągu... dzieci wróciły do zimnych szkół

2024-01-06 07:00

Dziś po zakończeniu okresu bożonarodzeniowego w szkołach ludowych znów rozpoczęły się zajęcia. W państwowej szkole dokształcającej i w szkole rzemiosła zajęcia rozpoczną się dziś wieczorem, podczas gdy w szkołach wyższych i w Wyższej Szkole dla Dziewcząt rozpoczną się one dopiero we wtorek. Z powodu panującego znacznego zimna sale lekcyjne są tak wychłodzone, że podczas rozpoczęcia zajęć temperatura w nich wynosiła zaledwie 6-9 stopni Réaumura, mimo że dzień wcześniej nagrzano pomieszczenia* - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Uroczystość zakończono puszczaniem wianków (Głos z przeszłości, odc. 124)

Uroczystość zakończono puszczaniem wianków (Głos z przeszłości, odc. 124)

2023-12-31 08:00

- W niedzielę, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, odbyły się zawody kajakowe na rzece Elblążce oraz zawody pływackie na basenie miejskim - pisała prasa o elbląskich obchodach Dni Morza w 1950 r.

Zamechowskie ZOINTE i BOINTE   (Zamechowskie biblioteki, odc. 2)

Zamechowskie ZOINTE i BOINTE (Zamechowskie biblioteki, odc. 2)

2023-12-30 10:30

Odcinek pierwszy opowieści o zamechowskich bibliotekach poświęcony był Zakładowej Bibliotece Technicznej. W 1965 r. została ona włączona w struktury Zakładowego Ośrodka Informacji Technicznej i Ekonomicznej (w skrócie ZOINTE), który z kolei w roku 1974 przekształcił się w Branżowy Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej (w skrócie BOINTE). Bez żadnych negatywnych odniesień można powiedzieć, że zarówno ZOINTE jak i BOINTE zajmowały się „białym wywiadem technicznym” i we współpracy z podobnymi ośrodkami krajowymi budowały ogromną bazę danych, coś w rodzaju „technicznej Wikipedii”.

Dawno temu w Elblągu... w szkołach rozpoczęły się ferie

Dawno temu w Elblągu... w szkołach rozpoczęły się ferie

2023-12-30 07:00

We wszystkich szkołach w naszym mieście dziś przed południem rozpoczęły się ferie świąteczne. Szkoły średnie mają wolne do 7 stycznia włącznie a szkoły ludowe do 2 stycznia. Uczniowie i uczennice szkół średnich otrzymali świadectwa. Ponieważ jest to ostatnie świadectwo przed ich ostateczną promocją, gdy zobaczą oceny, będą wiedzieć, z jakich przedmiotów muszą jeszcze się poprawić, żeby móc przejść do następnej klasy – o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Zużyto dużo robocizny" (Głos z przeszłości, odc. 123)

"Zużyto dużo robocizny" (Głos z przeszłości, odc. 123)

2023-12-24 08:00

- Stosunkowo słaby popyt na węgiel w okresie letnim r. ub. był przyczyną czasowego zmniejszenia transportów, a w konsekwencji w okresie zimowym przejściowych trudności w zaopatrzeniu. Dla uniknięcia podobnej sytuacji w roku bieżącym, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej zaleca wcześniejsze zaopatrywanie się w węgiel - pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Zamech wcale nie musiał powstać w Elblągu  (Rozważania na 75. rocznicę powstania Zamechu, odc. 2)

Zamech wcale nie musiał powstać w Elblągu (Rozważania na 75. rocznicę powstania Zamechu, odc. 2)

2023-12-23 10:30

75 lat temu powstał w Elblągu Zamech. W pierwszym odcinku moich rozważań przedstawiłem, jak mogłoby wyglądać nasze miasto bez tego kombinatu fabrycznego. W tym odcinku opowiem, w jakich okolicznościach doszło do powstania tego przedsiębiorstwa właśnie w Elblągu. Doprowadził do tego splot pewnych okoliczności oraz nacechowana dalekowzroczną odpowiedzialnością aktywność kilku wybitnych postaci. Dzięki temu powstały warunki, w których powojenny Elbląg otrzymał dziejową szansę. Trudno dziś uwierzyć, że historia mogłaby potoczyć się zgoła inaczej.

Dawno temu w Elblągu... rzucano nożami i burakami

Dawno temu w Elblągu... rzucano nożami i burakami

2023-12-23 07:00

Katolickie Stowarzyszenie Ludowe z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) zorganizowało wczoraj wieczorem w sali domu gościnnego „Concordia” Wigilię. Podczas imprezy miały miejsce przemowy, zapalono choinkę, śpiewano kolędy, a dzieci deklamowały wiersze. Ponad setka dzieci członków związku otrzymała prezent w postaci tzw. kolorowego talerza - pisała o Elblągu prasa na przełomie XIX i XX w.

Reklama