Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna rozpoczyna budowę Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Inwestycja warta około 20 milionów złotych ma być gotowa do końca września przyszłego roku.
- Plac budowy od niezależny wydzielony teren, więc nie powinno być żadnych niespodzianek, jak to ma miejsce w Światowidzie, gdzie musimy na przykład dodatkowo wykonać palisadę. W przypadku EUH-E cały obiekt budujemy od podstaw, a największym problemem może być pogoda. Jeśli zima będzie łagodna, to na pewno będziemy sprawnie działać – mówi Konrad Murzyński, prezes Przembudu. - Mamy doświadczenie w realizacji inwestycji medycznych, podobne centrum budowaliśmy dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, robiliśmy też kardiochirurgię, mikrobiologię, medycynę sądową, więc to doświadczenie tutaj się przyda.
Budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ma rozpocząć się praktycznie od jutra. Gotowy obiekt o powierzchni użytkowej ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych ma być gotowy do końca września 2019 roku. Będzie kosztował około 20 milionów złotych, z czego 14,3 mln do dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.
- Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej będzie służyło studentom pielęgniarstwa, fizjoterapii i ratownictwa medycznego, a więc wydziałowi nauki o zdrowiu. To dla nich będzie kształcenie XXI wieku, zupełnie nowa jakość. Złożyliśmy też wniosek o uruchomienie psychologii, która też z tego obiektu będzie korzystać. Czekamy też cały czas na opinie Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie powołania wydziału lekarskiego – mówi Zdzisław Dubiella, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.
Obecnie na wydziale nauki o zdrowiu studiuje prawie 1500 osób. - Na dziennych studiach pielęgniarskich tylko na pierwszym roku mamy ponad 100 osób, na ratownictwie medycznym – 30, na fizjoterapii około 40. Zapotrzebowanie więc jest – dodaje rektor EUH-E.
W Centrum będzie się mieścił m.in. jeden z oddziałów szpitalnych, oddział ratunkowy, izba przyjęć, sala porodowa i operacyjna, wyposażone w prawdziwy sprzęt medyczny, na którym będą ćwiczyć studenci.
- Będziemy również mieli specjalistyczny stół anatomiczny, który umożliwi poznanie studentom ludzkiego ciała, tym bardziej że udział w prawdziwych sekcjach zwłok jest coraz trudniejszy. Zmieni metodyka nauczania, bo 10 minut na symulatorach zastępuje trzy godziny wykładu – mówiła nam kilka miesięcy temu dr Marzena Sobczak z wydziału nauk o zdrowiu.
Władze uczelni planują, by w Centrum Dydaktyki i Symulacji odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020.