UWAGA!

Straciłeś dokumenty? Szybko je zastrzeż!

 Elbląg, grafika ze strony www.dokumentyzastrzezone.pl
grafika ze strony www.dokumentyzastrzezone.pl

Tygodniowo zastrzeganych jest nawet 4 tys. dokumentów, a liczba ta stale rośnie. I choć od 1 marca zmienił się wzór dowodów osobistych, nie możemy liczyć, że złodzieje i oszuści zrezygnują z prób uzyskania korzyści ze zdobytych dokumentów. Co zrobić, kiedy zauważymy stratę?

Zanim wszyscy obywatele wymienią dokumenty na nowe upłyną lata, ponieważ „stare” nie straciły automatycznie terminu swojej ważności. Tymczasem zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla prawowitego właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Wśród nich prym wiodą: wyłudzenia pożyczek, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzież wypożyczonego samochodu i innych przedmiotów oraz zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.
      
       Co robić w przypadku utraty dokumentów?

       1. Natychmiast je zastrzec w systemie Dokumenty Zastrzeżone, powiadamiając oddział banku, w którym posiadamy rachunek lub którego jesteśmy stałym klientem (albo, gdy nie mamy konta bankowego, w banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista - http://www.dokumentyzastrzezone.pl/) - tak postępujemy zarówno w przypadku zwykłego zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Informacje z jednego banku, poprzez ten system, są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i instytucji korzystających z systemu. Na życzenie Klienta może być wydane pisemne potwierdzenie przyjęcia dyspozycji.
       2. Powiadomić policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).
       3. Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument.
      
       Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać?

       Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczkę wojskową, książeczkę żeglarską, dowód rejestracyjny, kartę pobytu oraz karty płatnicze.
      
       Warto wiedzieć

       W Systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji, których pełna lista, ze względów bezpieczeństwa całego jest objęta tajemnicą. Składając w banku dyspozycję zastrzeżenia dokumentu należy się upewnić, czy bank przekaże nasze dane do systemu Dokumenty Zastrzeżone, a nie tylko do wewnętrznego systemu informatycznego banku.
       Zastrzeżenie utraconych dokumentów przez osoby, które nigdy nie miały konta jest szczególnie istotne, ponieważ w takiej sytuacji żaden bank nie posiada naszych danych - utrudnia to identyfikację klienta i wykrycie oszustwa. W takiej sytuacji ryzyko popełnienia przestępstwa przez kogoś podszywającego się pod inną osobę jest znacznie wyższe.
      
       Lista banków, które przyjmują zastrzeżenia od osób, które nie są ich klientami i mają placówki na terenie Elbląga:
       - Bank Gospodarki Żywnościowej SA (www.bgz.pl)
       - Bank Pocztowy SA (www.pocztowy.pl)
       - Bank Polskiej Spółdzielczości SA (www.bankbps.pl)
       - Deutsche Bank PBC SA (www.deutsche-bank-pbc.pl)
       - Eurobank (www.eurobank.pl)
       - Invest Bank SA (www.investbank.pl)
       - Meritum Bank SA (www.meritumbank.pl)
       - PKO BP SA (www.pkobp.pl)
       - Santander Consumer Bank SA (www.santanderconsumer.pl)
       - Bank Zachodni WBK SA (www.bzwbk.pl)
       - Getin Bank (www.getinbank.pl)
       - Societe Generale SA (www.sgcib.com)
       Pozostałe banki komercyjne zastrzegają dokumenty tylko swoich klientów. Dokumenty zastrzega również większość banków spółdzielczych. Ich pełna lista znajduje się na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl/.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama