Elbląg z przeszłości na Google Earth
- Dzięki nowej funkcji Timelapse użytkownicy Google Earth mogą cofnąć się nawet do 1984 r. i zobaczyć, jak w ciągu ostatnich czterech dekad zmienił się klimat na Ziemi – informuje wp.pl. Na jednym z przygotowanych przy pomocy funkcji filmów możemy także zobaczyć okolice Elbląga „z lotu satelity” na przestrzeni niemal 40 lat.
Nie żyje posłanka z regionu
Zmarła Anna Wasilewska, posłanka Platformy Obywatelskiej z Olsztyna. Miała zaledwie 63 lata... Odeszła nagle, wcześniej trafiła do szpitala.
Wydzierżawili Hotel Elbląg
Hotel Elbląg został wydzierżawiony na 15 lat przez spółkę, należącą do notowanej na giełdzie Grupy Kapitałowej Immobile. Od maja ma tutaj działać Focus Hotel Premium Elbląg.
Porozumienie w sprawie drogi na przekop
Z inicjatywy wójta Roberta Zielińskiego (gmina Sztutowo - dop. red.), odbyło się spotkanie dotyczące stanu nawierzchni oraz bezpieczeństwa użytkowników ruchu na drodze wojewódzkiej nr 501 - relacjonuje portal Żuławy TV. Sporna sytuacja dotycząca drogi ma związek z przekopem Mierzei Wiślanej. Zainteresowane strony podpisały porozumienie o współpracy.
W naszym regionie wydłużenie obostrzeń, dołącza pomorskie
- W województwie pomorskim chcemy zastosować dokładnie te same rozwiązania, które obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim - zapowiedział dziś (5 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodatkowe restrykcje wejdą tam w życie 13 marca. W warmińsko-mazurskim szczególne obostrzenia przedłużono o kolejny tydzień.
Przekop Mierzei Wiślanej. Zamiast 7 ton - 17 kg bursztynu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na interpelację parlamentarzystów poinformowało, że podczas przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto jedynie 17 kg bursztynu. - Surowiec nie posłuży więc do tego, by obniżyć koszty inwestycji, jak spekulowano swego czasu - czytamy na next.gazeta.pl.
Ocalili wilka z sideł
Do biura Nadleśnictwa Młynary zadzwonił zaniepokojony mieszkaniec gminy Wilczęta: mężczyzna napotkał w lesie wilka uwięzionego we wnykach. O akcji uwolnienia zwierzęcia czytamy na stronie Nadleśnictwa Młynary.
Odwołania odrzucone, czas na drugi etap przekopu
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w piątek odwołania dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na drugi etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – informuje portal rynekinfrastruktury.pl To oznacza, że Urząd Morski w Gdyni będzie mógł podpisać umowę z Budimexem i wkrótce powinny ruszyć prace.
Byli Amerykanie, będą Austriacy
To była jedna z pierwszych tak dużych prywatyzacji w byłym województwie elbląskim. 29 lat temu Amerykanie kupili Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie, przekształcając je w część koncernu International Paper. Właśnie ogłosili, że sprzedają kwidzyński zakład Austriakom.
Strażackie ćwiczenia na lodzie
Elbląscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa na lodzie. Odbyły się one na zamarzniętych akwenach Elbląga i Pasłęka.
Policja chce uchylenia immunitetu posłance
Komendant Główny Policji chce uchylenia immunitetu poselskiego Moniki Falej, posłanki Lewicy z okręgu elbląskiego. Powodem ma być wykroczenie podczas demonstracji Strajku Kobiet w Iławie.
Koniec marzeń o bursztynie z przekopu Mierzei
Urząd Morski w Gdyni nie będzie wydobywał bursztynu z rejonu, gdzie odbywa się budowa przekopu Mierzei Wiślanej, bo jest to nieopłacalne – wynika z wypowiedzi rzecznika urzędu, cytowanego przez portal tvregionalna24.pl
Rosja się zbroi w obwodzie
Nowe okręty dla Floty Bałtyckiej, organizacja nowej dywizji zmechanizowanej, wymiana sprzętu na wojskowego na nowocześniejszy – to tylko niektóre działania rosyjskich sił zbrojnych. Informuje o nich portal o2.pl.
Zmarł dyrektor szpitala w Nowym Dworze Gdańskim. Miał koronawirusa
- Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim poinformowało o śmierci Bogdana Kułakowskiego, dyrektora szpitala i byłego radnego - informuje gazeta.pl. Bogdan Kułakowski zmarł wczoraj (31 grudnia). Miał 64 lata.
Sylwester w cieniu obostrzeń. „Policjanci będą reagować”
- Masowe imprezy są odwołane, a na domówkach może bawić się, poza domownikami, do pięciu osób. Przestrzegania reguł ma pilnować policja. Funkcjonariusze mówią jednak, że nie zamierzają robić sylwestrowych nalotów na domówki – pisze Katarzyna Bartman dla money.pl. Jak zapowiadają się działania policji w czasie tegorocznej, nietypowej sylwestrowej nocy?
Na szczepienie z zaproszeniem
- Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60. roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie - mówił w poniedziałek (28 grudnia) w TVP Info Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Chodzi oczywiście o szczepionki na koronawirusa. Sprawę opisuje Aleksander Główczewski dla portalu Gazeta.pl.
Błyskawiczne akcje z konopi
40 minut potrzebował Kombinat Konopny z Gronowa Górnego, aby zebrać 4,2 mln zł ze sprzedaży swoich udziałów na jednej z platform crowdfundingowych. To nowy rekord Polski, jeżeli chodzi o taki sposób pozyskiwania środków finansowych.
Na ratunek jedzeniu
16 października to Światowy Dzień Żywności. Stanowi on m.in. przypomnienie, że na świecie nieustannie marnowane są miliony ton jedzenia, a także zachętę do eliminowania tego zjawiska. Ciekawa możliwość walki z marnowaniem jedzenia stoi także przed mieszkańcami naszego miasta, wszystko za sprawą... aplikacji w telefonie.
Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym
Prawie 22 tysiące osób wzięło udział w głosowaniu na nazwy dla trzech nowych wysp, powstających w naszym kraju. Jedna z nich jest budowana na Zalewie Wiślanym, jako przyrodnicza rekompensata związana z przekopem Mierzei Wiślanej. Ma mieć nazwę Estyjska.
GDOŚ wydał decyzję. Budowa przekopu może być kontynuowana
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo uchylił decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Budowa kanału żeglugowego przez mierzeję może być jednak kontynuowana.