Kontrowersyjna deklaracja dla rodziców w elbląskiej szkole
"Jako rodzic/prawny opiekun rozumiem i akceptuję powyższe ryzyko zakażenia oraz ryzyko powikłań COVID-19, w tym nieodwracalne uszkodzenie płuc i zgon (...)" - to fragment deklaracji, którą mieli otrzymać rodzice i opiekunowie uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Sformułowania zawarte w tekście wywołały sprzeciw jednego z rodziców, który o sprawie poinformował ogólnopolskie media. Sytuację opisał portal Wirtualna Polska.
Policjant uratował 12-latkę, sam utonął
Wczoraj (20 sierpnia) na niestrzeżonej plaży w Sztutowie doszło do tragedii. Policjant dostrzegł tonącą, 12-letnią dziewczynkę: uratował dziecko, sam jednak utonął. O sprawie pisała Gazeta.pl.
Paweł Olechnowicz chce odszkodowania za bezzasadne zatrzymanie
100 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa domaga się elblążanin Paweł Olechnowicz, był prezes Lotosu, za bezzasadne zatrzymanie, do którego doszło pod koniec stycznia 2019 roku. Proces w tej sprawie rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.
Amerykańskie dowództwo w Elblągu?
W Polsce ma stacjonować 5,5 tysięcy żołnierzy z V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Portal Onet informuje, że wysunięte dowództwo tej jednostki ma stacjonować w... Elblągu. - To nie jest prawda. To będzie inna lokalizacja – twierdzi tymczasem Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Uczniowie wrócą do szkół 1 września
Nowy rok szkolny uczniowie mają rozpocząć w szkołach – zapowiedział dzisiaj minister edukacji Dariusz Piontkowski. Ministerstwo przygotowało wytyczne, dając dyrektorom możliwość przechodzenia na naukę zdalną lub zdalno-stacjonarną, gdy będzie tego wymagać sytuacja. W szkołach nie trzeba będzie zakrywać nosa i ust.
7 ton bursztynu nie w miejscu przekopu, ale na całej Mierzei
Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało niedawno, że w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej ma się znajdować niemal 7 ton bursztynu. Jednak, według resortu gospodarki morskiej, można będzie go wydobyć jedynie 500 kg. O sprawie pisze money.pl.
Strażnik z obozu Stutthof skazany
93-letni dziś Bruno D., były strażnik niemieckiego nazistowskiego obózu koncentracyjnego i zagłady Stuthoff, został skazany przez sąd krajowy w Hamburgu na 2 lata więzienia w zawieszeniu. Uznano go współwinnym śmierci więźniów podczas II wojny światowej.
Prawie 7 ton bursztynu w miejscu przekopu
W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej złoża bursztynu wynoszą 6,9 ton – poinformował Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. Poprzednie szacunki mówiły o 1,4 tony.
Koronawirus. Rząd luzuje obostrzenia
Od dziś (21 lipca) mają wejść w życie kolejne zmiany w reżimie sanitarnym w naszym kraju związanym z epidemią koronawirusa. Rząd postanowił poluzować część obostrzeń, szczególnie związanych ze sportem i kulturą, o czym informuje portal Onet.pl.
Znikający Lotos
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. A to oznacza, że wkrótce znane logo, kojarzone z Gdańskiem i Pomorzem, zniknie ze stacji paliw.
Kanał nie dla wojska
Przez kanał na Mierzei Wiślanej nie będzie w stanie przepłynąć niemal żadna polska jednostka wojskowa – pisze w swoim raporcie dla sejmiku województwa pomorskiego Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego Sdirect24.
Granice będą ponownie otwarte
Od soboty, 13 czerwca, Polska ponownie otwiera granice z państwami Unii Europejskiej – ogłosił dzisiaj premier. Trzy dni później mają być wznowione międzynarodowe loty. Kwarantanna po przyjeździe do kraju nie będzie już konieczna.
Prezes pyta sędziów o przerwanie rozpraw (aktualizacja)
Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu zażądał od przewodniczących wszystkich wydziałów w tym sądzie, czy posiedzenia lub rozprawy rozpoczęły się we wtorek niezgodnie z terminem – pisze Onet.pl Miała być to reakcja na działania Stowarzyszenia „Iustitia”, które apelowało do sędziów o przerwanie rozpraw na 30 minut w geście solidarności z sędzią Robertem Tuleyą. Po publikacji tekstu głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
Przekop Mierzei: Kolejny raz odroczono decyzję w sprawach środowiskowych
Do 17 lipca Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odroczyła wydanie postanowienia ws. decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. GDOŚ tłumaczy kolejne przesunięcie wydania decyzji tym, że musi zapewnić wszystkim stronom udział w postępowaniu - informuje Onet.pl
Fryzjerzy i restauracje na szczególnych zasadach (aktualizacja)
W najbliższych dniach rząd ma podjąć decyzję o „odmrożeniu” restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Będzie też można organizować imprezy do 50 osób – wynika z wypowiedzi wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz dla portalu money.pl
Makabryczna zbrodnia, która wstrząsnęła Żuławami
20-letni mieszkaniec Nowego Dworu Gdańskiego jest podejrzany o zamordowanie swojej byłej dziewczyny. Jej poćwiartowane zwłoki odnaleziono w polu. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące, grozi mu dożywocie.
Radni sfinansowali dezynfekcję miasta
Ciekawą inicjatywę w walce z koronawirusem przedstawili radni Nowego Miasta Lubawskiego. Część swoich diet przekazali na dezynfekcję miasta. Za te pieniądze udało się zdezynfekować 20 km miejskich ulic.
Policyjny taniec podczas kwarantanny
Policyjna kontrola kwarantanny w Nowym Dworze Gdańskim okazała się hitem... Internetu. Para funkcjonariuszy wykonała przed mieszkańcami jednego z budynków taniec do znanej piosenki „YMCA”.
Co zawiera tarcza antykryzysowa
Sejm w nocy uchwalił przepisy ustawy, wprowadzającej od 1 kwietnia „tarczę antykryzysową”, z której będzie mogła skorzystać część przedsiębiorców. Co zawierają?
Policja apeluje: #Zostańwdomu
21 marca to pierwszy dzień wiosny i tradycyjny Dzień Wagarowicza. Mimo to policjanci apelują o to, żeby zostać w domu.