Agresja Rosji na Ukrainę odbije się też na nazwach elbląskich rond. Zniknie Kaliningrad i Nowogródek - w zamian za to upamiętnione zostaną dwie bitwy: z Krzyżakami pod Grunwaldem i z Armią Czerwoną pod Warszawą.
Rondo Nowogródek zmieni nazwę na Rondo Bitwy Warszawskiej, a Rondo Kaliningrad na Rondo Bitwy pod Grunwaldem. To „pokłosie“ zerwania przez Elbląg umów o partnerstwie z miastami rosyjskimi i białoruskimi w wyniku agresji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku. „W związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz aktywnym wsparciem tej inwazji przez Republikę Białorusi, prezydent miasta Elbląg Witold Wróblewski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu Antonim Czyżykiem, podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi: Bałtijskiem, Kaliningradem, Nowogrodem Wielkim i Nowogródkiem.“ - czytamy w uzasadnieniu uchwał, nad którymi pracować będą elbląscy radni na sesji 17 marca.
W ślad za decyzją o zerwaniu umów, zdecydowano o zmianie nazw rond Kaliningrad (al. Grunwaldzka, ul. Rawska, ul. Druska, ul. Pasłęcka) na Rondo Bitwy pod Grunwaldem oraz Nowogródek (ul. Warszawska, ul. Żuławska) na Rondo Bitwy Warszawskiej. Kilkanaście dni temu informowaliśmy o instalacji na Rondzie Kaliningrad, które tajemniczy ktoś przemianował na Rondo Kijów. Obecnie nazwa jest zasłonięta.
Rondo Kaliningrad swoją nazwę otrzymało w 2007 r., rondo Nowogródek - w 2020 r. Na najbliższej sesji 17 marca radni prawdopodobnie zmienią nazwy.
Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 r. Wojska pod dowództwem króla Polski Władysława Jagiełły i księcia litewskiego Witolda pokonały siły krzyżackie dowodzone przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Bitwa okazała się początkiem końca państwa krzyżackiego.
Bitwa Warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą“ to starcie wojsk polskich z Armią Czerwoną rozpoczętej 13 sierpnia 1920 r. W jej wyniku odparto natarcie wojsk sowieckich na Warszawę i obroniono niepodległość II Rzeczpospolitej na kolejne 19 lat.