Dni Seniora w elbląskim oddziale ZUS
„Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” to hasło tegorocznych Dni Seniora, które odbędą się w czwartek, 17 października w godz. 10-11.30 w Oddziale ZUS w Elblągu.
Grzybobranie z leśnikami
Leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg zapraszają na grzybobranie, które odbędzie się w sobotę, 19 października w Krasnym Lesie. Początek o godz. 9. Na najlepszych grzybiarzy czekają nagrody.
Co dalej z byłym gimnazjum na Zatorzu
Budynek po byłym gimnazjum nr 7 na Zatorzu stoi pusty. Dzierżawi je elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które chciałoby tam uruchomić działalność na rzecz swoich uczestników. Na dostosowanie brakuje jednak pieniędzy.
„Być pewną siebie i nie bać się wyzwań”
– Na początku rzeczywiście były pewne obawy ze strony rodziny, natomiast w trakcie szkolenia czułam z ich strony wsparcie, co motywowało mnie by iść dalej, a po złożeniu przysięgi widziałam, że są ze mnie bardzo dumni – mówi kpr. rez. Paulina Kordek, która od roku jest żołnierzem rezerwy.
Mieszkańcy: To jest droga przez mękę
– To wstyd, że w dzisiejszych czasach pozbawia się nas normalnego funkcjonowania. Kpiną jest, że przez wiele lat nie zrobiono nic w sprawie tej drogi, a jej właściciel od dawna bagatelizuje sprawę. Nie wykonano nawet dokumentacji, która umożliwiłaby dalsze działania – napisała do nas pani Małgorzata, nasza czytelniczka skarżąc się na drogę powiatową na odcinku Kępniewo-Rachowo-Wiśniewo w gminie Markusy. Drogą zarządza powiat elbląski i tam szukaliśmy wyjaśnienia tej sytuacji.
Co się wydarzyło na lotnisku?
Pilot samolotu zauważył pożar w hangarze na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego. Do akcji ratowniczej przystąpiły służby. Na szczęście to tylko ćwiczenia. Zobacz zdjęcia.
Hanna Szuszkiewicz: To ludzie tworzą klimat szkoły (Dyrektorzy, do odpowiedzi)
- To jest piękna szkoła życia. Dla mnie obraz, kiedy sportowiec prosi na studniówce do tańca dziewczynę na wózku, to jest obraz pełen wartości. To jest kwintesencja tej szkoły. Oni pójdą w świat i zawsze będą akceptować odmienność i różnorodność – mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Sportowych z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, a więc także IV LO. To nasza ostatnia rozmowa w cyklu "Dyrektorzy, do odpowiedzi" z okazji 30-lecia ogólniaka przy Sienkiewicza.
Boski Alvaro nie musi być boski... Escapetruck o handlu ludźmi
10 października przed Ratuszem Staromiejskim stanął Escapetruck. Od rana m. in. młodzież z elbląskich szkół ma okazję poznać historię młodej dziewczyny, która została przymuszona do prostytucji... i spróbować wydostać się z obrzydliwych pomieszczeń, symulujących warunki życia ofiar handlu ludźmi. Zobacz zdjęcia.
Chcą referendum o imigrantach
Grupa elblążan złożyła w ratuszu projekt uchwały zobowiązującej władze miasta do organizacji referendum w sprawie przyjęcia imigrantów. Teraz muszą zebrać 300 podpisów mieszkańców, że projekt mógł być procedowany przez Radę Miejską w Elblągu.
Potrzeba krwi
- Pilnie potrzebna krew wszystkich grup - informuje na swojej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
Parkrunowy rekord
Parkrun Polska w miniony weekend bił rekord frekwencji jeśli chodzi o uczestnictwo w tej inicjatywie. Udało się, a w znaczny sposób przyczynili się do tego elblążanie, którzy co tydzień marszem, truchtem lub biegiem przemierzają 5-kilometrową trasę w parku Modrzewie.
Szlaban dla spokojności
Na jednej z ulic osiedlowych obok ul. płk. Dąbka pojawił się szlaban. Dlaczego przejazd został zablokowany? – pyta jeden z czytelników.
Kamila Boros: Dla sportowca i nauczyciela wf-u "czwarte" było naturalną decyzją (Dyrektorzy, do odpowiedzi)
- To kadra, która naprawdę ciężko pracuje i rozumie specyfikę klas integracyjnych i klas sportowych. Trzeba się naprawdę mocno zaangażować w prowadzenie zajęć i przygotowanie uczniów, którzy muszą dużo czasu poświęcić na treningi czy zawody sportowe. Uczeń-sportowiec nie ma więcej czasu na pisanie matury, nie ma więcej czasu na przygotowanie się do niej - mówi o nauczycielach i wychowankach IV LO Kamila Boros, dyrektor tej szkoły w latach 2019-2021. Wracamy do naszego cyklu rozmów z dyrektorami z okazji 30-lecia szkoły.
35 lat Izby Wyższej
- Ta wystawa ma walor edukacyjny. Senat istniał zawsze, kiedy Polska była demokratyczna. Kiedy demokracja znikała, znikał też Senat - mówił Bogdan Borusewicz, senator, były marszałek Senatu na wernisażu wystawy z okazji 35 lecia odrodzenia Izby Wyższej w Polsce. Wystawę w CSE Światowid można oglądać do 20 października. Zobacz zdjęcia z wernisażu.
Do środy trwa zbiórka pieniędzy dla powodzian
Do tej pory na specjalne subkonto, uruchomione przez elbląski samorząd, wpłynęło prawie 98 tys. złotych, z czego 50 tys. złotych przekazali przedsiębiorcy zrzeszeni w Związku Pracodawców Ziemi Elbląskiej. Darowizny można wpłacać na rachunek o numerze 09 1020 1811 0000 0802 0460 2571 PLN z dopiskiem Darowizna dla powodzian, do 9 października (do godz. 12:00).
Ptasi weekend za nami
W miniony weekend w lasach Nadleśnictwa Elbląg pomiędzy Krynicą Morską i Piaskami odbył się 14 Ptasi Piknik. Każdy, kto lubi przebywać w lesie i interesuje się przyrodą, mógł pod okiem leśników i ornitologów z bliska podglądać niesamowity spektakl przyrodniczy, jakim są jesienne migracje ptaków.
Komenda posprzątana, czas na brzeg rzeki
Z ręką na sercu musimy się przyznać - publikując we wrześniu tekst „Do śmietnika za daleko...“ nie spodziewaliśmy się, że odniesie on jakikolwiek skutek. Ku naszemu zaskoczeniu jedna ze wskazanych w artykule miejscówek została posprzątana. Poprosimy o zrobienie porządku na kolejnej. Zobacz zdjęcia znad rzeki.
„Wypłyńmy na szerokie wody” - historia statku „Jantar” z 1892 r.
Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar” oraz grupa inicjatywna projektu „Wypłyńmy na szerokie wody” zapraszają na spotkanie z gdańszczaninem Waldemarem Danielewiczem, autorem wielu publikacji o polskich statkach i okrętach, poświęcone historii i przyszłości najstarszego w Polsce statku wycieczkowego „Jantar”.
Stare tramwaje na biletomaty nie zasługują
Po raz kolejny pytamy o możliwość zainstalowania biletomatów w elbląskich tramwajach. Odpowiedź nie jest "do końca" taka, jakiej oczekują pasażerowie.
Symboliczna data rozpoczęcia szkolenia podstawowego w Braniewie
Łącznie około 120 osób przekroczyło w piątek i sobotę (4-5 października) bramę jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej w Braniewie. Połowa z nich stawiła się na szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą wojskową. Dzień później kolejnych około 60 kandydatów, ale już z doświadczeniem wojskowym rozpoczęło 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Kandydaci obu szkoleń zasilą szeregi podległych 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej batalionów w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Ełku i Braniewie.