UWAGA!

----

Radni PiS: „W porównaniu z poprzednią kadencją to jest niebo a ziemia”

 Elbląg, Radni PiS zwołali konferencję przed Parkiem Wodnym Dolinka
Radni PiS zwołali konferencję przed Parkiem Wodnym Dolinka (fot. Anna Dembińska)

Elbląscy radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali dzisiaj (23 czerwca) konferencję prasową, by podsumować dwa lata swojej działalności w tej kadencji samorządu. Doceniają współpracę z prezydentem, choć jak twierdzą, wiele jeszcze trzeba w mieście poprawić. Czy w czwartek na sesji Rady Miejskiej zagłosują za absolutorium dla prezydenta Michała Missana?

Jolanta Janowska, Marek Pruszak, Rafał Traks, Sebastian Czyżyk-Skoczyk i Kamil Zdziech, czyli pięcioro spośród ośmiorga członków klubu radnych PiS, zaprosiło dziennikarzy na briefing prasowy przed Park Wodny Dolinka. Miejsce wybrali nieprzypadkowo, bo ich zdaniem u podstaw sukcesu tego miejsca stoją jeszcze decyzje byłego, nieżyjącego już, prezydenta Jerzego Wilka, który rozpoczął budowę CRW Dolinka, jak i pieniądze programu Polski Ład z czasów rządu PiS, kiedy to miasto otrzymało 65 mln dofinansowania na nowy obiekt „pod chmurką”. Po takim wstępie cała piątka wyliczyła, co jako radni opozycji zrobili w Elblągu przez ostatnie dwa lata, podkreślając dobrą współpracę w tych kwestiach z prezydentem Michałem Missanem

 

Radni się chwalą

Marek Pruszak, szef klubu PiS w RM, mówił o parkingu, który powstaje przy przychodni i centrum krwiodawstwa przy ul. Bema 80,

– To jest nasz sukces, PiS. 10 lat o to zabiegałem, poprzednie władze miasta nie chciały o tym słyszeć – mówił radny.

Z kolei Rafał Traks mówił o dodatkowych pieniądzach przeznaczonych przez władze miasta – jak stwierdził na wniosek PiS - na modernizację mieszkań komunalnych i socjalnych.

– Potrzeb jest oczywiście znacznie więcej, ale coś się wreszcie zaczęło dziać – stwierdził. Mówił także o stadionie miejskim, którego kolejny etap modernizacji ma wkrótce ruszyć, jak i budowie Centrum Zdrowia Psychicznego, o którego powstaniu – jak dodał – radni PiS mówili jeszcze w kampanii wyborczej.

Zdaniem radnego Sebastiana Czyżyka-Skoczyka radni PiS mają też spory udział w ostatecznych decyzjach dotyczących przyszłości SP nr 9 na Zawadzie.

- Dzięki wieloletnim zabiegom koleżanki Joli Janowskiej czy naszej byłej radnej Haliny Sałaty, czy przewodniczącego Traksa, udało nam się ustalić – intensywnie rozmawiając z mieszkańcami, przedstawicielami szkoły jak i władzami miasta – aby w miejsce obecnej szkoły powstał nowy modułowy nowoczesny budynek – stwierdził radny Czyżyk-Skoczyk, dodając również że PiS zabiegał u władz miasta o modernizację ul. Mazurskiej do granic miasta, gdzie – jak przyznał – termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony.

Radna Jolanta Janowska podkreślała, że w końcu udało się opracować dokumentację remontu ul. Szczecińskiej i Suwalskiej.

- Wierzę, że mieszkańcy doczekają się wkrótce ulic i chodników z prawdziwego zdarzenia. Tak jak mieszkańcy ul. Sobieskiego, gdzie trwają właśnie prace – podkreśliła, dodając że wspierała również mieszkańców w kwestii budowy miejsce rekreacji w Dąbrowie jak i budowy ścieżki piezo-rowerowej do tej dzielnicy miasta.

Z kolei Kamil Zdziech chwalił się swoim zaangażowaniem w kwestię modernizacji ul. Ogrodowej, jak i odcinka Al. Grunwaldzkiej do Gronowa Górnego.

– Od lat angażuję się we wspieranie działalności sportowej. Jestem członkiem komisji sportu, dzięki działaniom której udało się zwiększyć środki na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży i stworzyć obiektywne kryteria przyznawania stypendiów sportowych – przyznał.

- To wszystko pokazuje, że mimo iż jesteśmy radnymi opozycji, jesteśmy skuteczni – podsumował wystąpienia radnych Marek Pruszak.

 

Współpraca jest prawidłowa

Radni PiS, dopytywani przez naszą redakcję, stwierdzili, że współpraca z prezydentem Elbląga Michałem Missanem „jest prawidłowa”.

- Ocena szkolna jest pozytywna. W porównaniu z poprzednią kadencją to jest niebo a ziemia, bo rzeczywiście prezydent jest otwarty na nasze postulaty, realizuje bardzo wiele naszych pomysłów. Oczywiście jest wiele obszarów do naprawienia. Nie wszystkie rzeczy zostały zrobione – stwierdził Marek Pruszak.

Jakie? O szczegółach radni PiS chcą mówić w czwartek na sesji RM, podczas dyskusji o absolutorium dla prezydenta. Dopytywani przez naszą redakcję przyznali, że chodzi m.in. brak kolejnych zmian w komunikacji miejskiej, by była bardziej przyjazna mieszkańcom. Chodzi też ich zdaniem o zbyt małą pulę środków na modernizację budynków komunalnych, brak mieszkań komunalnych, opóźnienia związane z inwestowaniem w miejskie ciepłownictwo, brak pomysłu władz miasta na zorganizowanie całodobowej apteki, podwyżki opłat za wywóz odpadów zamiast uszczelnienia systemu, w którym nie wszyscy mieszkańcy płacą, zbyt wolne prace nad tworzeniem miejsc ukrycia mieszkańców na wypadek zagrożenia czy też usprawnienie ruchu drogowego w rejonie skrzyżowania al. Piłsudskiego – Legionów – Królewiecka.

 

Jak zagłosują?

Jak zatem radni PiS będą głosować w czwartek? Udzielą prezydentowi absolutorium czy wstrzymają się od głosu? (sprzeciw raczej nie wchodzi w grę). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po zagłosowaniu „za” absolutorium dwójka radnych PiS została zawieszona w prawach członka klubu. Piotr Opaczewski odszedł wówczas z partii i pozostał radnym niezależnym, wspierając często Michała Missana, a Jolanta Janowska po okresie zawieszenia powróciła „na łono” klubu. Jak zagłosują teraz? Wstrzymają się od głosu?

- Zobaczymy... - stwierdził Marek Pruszak. - Stanowisko klubu przedstawimy bezpośrednio na sesji. Każdy radny zagłosuje, tak jak uważa, zna problemy mieszkańców, stan faktyczny. Plusy i minusy.

Dodajmy, że Koalicja Obywatelska ma większość w RM, więc korzystny dla prezydenta Michała Missana wynik w głosowaniu nad wotum zaufania i absolutorium jest przesądzony.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Gdybyście mieli większość to by wam współpraca nie odpowiadała, ja w czwartek idę na ryby by odpocząć od tych nie kończących się opowieści krain OZ ! MNIE WKURZA TO ZE WODA JEST BRUDNA JAK ŚCIEK A KARTE WYMAGA SIE OPŁACONĄ, ZA CO PYTAM ? Nie ma PiS, nie ma KO, nie ma My nie ma Oni, jesteśmy Elblążanie albo nie. Sami widzicie ile Śliwka na obiecywał dla Elbląga a nawet altanki wybudował w tym mieście, tyle warta jest kampania obiecanej wyobraźni w każdej partii bez wyjątku. Idziemy razem i razem budujemy nasze wspólne miasto Elbląg !
  • W 2014 krzyczeli że rozliczą PO za nagrania z sowy i to co zrobili z ofe. Dwa lata temu PO krzyczalo ze rozliczy PIS za covid i inne szwidle. Wszyscy siebie warci... Morawiecki byl prawa reka tuska. Niczego obywatele nie pamietacie i wierzycie w sondaze i ten chlew z TV.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Przejściowy(2026-06-23)
  • A ten Zdziech to z plaży przyjechał czy od pługa go oderwali ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    prezessloneczny(2026-06-23)
  • To nie Gelert w szeregu stoi na fotce ?
  • "chodzi m. in. brak kolejnych zmian w komunikacji miejskiej, by była bardziej przyjazna mieszkańcom. " Tak, miała być zmiana w miesiącu maju br. - jeśli dobrze pamiętam, lecz niestety.
  • Ciekawe czy w 2027 r, jak dojdą do wladzy bo pewnie dojdą czy będą tez się tak zachwycać-:) teraz nie mają wyjścia
  • To ma być opozycja? Albo ślepe albo co inne...
  • Gdyby nie radni PiS to niewiele, by się w Elblągu działo. Tylko, że zapomnieli dodać, że te pomysły otrzymali od mieszkańców. Jako czasami aktywny elblążanin muszę przyznać, że radni PiS pani Banasiewicz i pan Pruszak zdecydowanie lepiej i aktywniej współpracują w temacie sygnałów i petycji od elblążan, niż radni KO
  • Ale co chcesz zmienić ? Trasę 11 skrócić ? Proszę bardzo niech Nowakowi dojeżdża do Zawady a nie cały elbląg uzależnić od wiochy w której wychowywał się zabójca dr. Oli !. Kiedy czytam by wrócili te numery co kiedyś kiedyś były czyli np. siódemka to dla takiego idioty nie ma znaczenia że 21 jedzie ta trasa byłej siódemki, on nie widzi 7 i koniec. Takich matołków tu nie brakuje.
  • Nie ma PiSu to jest niebo a nie ziemia. Nigdy PiS!!!
  • W 1 mają rację o poprzedniej kadencji i poprzedniku i jego ekipie juz nie ma po co pamiętać, obecnie pod kątem stylu, mentalnosci, kultury i kontaktów międzyludzkich o niebo lepiej! A i w miescie coś drgnelo!
  • Jak widać nastąpiła prawo i sprawiedliwość..... społeczna-:)bo wszyscy Polacy to jedna rodzina.....
Reklama