Wypadek na moście w Bielniku II
Dziś (4 sierpnia) około godz. 13 na moście Bielnik II - Kępki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Dwie osoby zostały poszkodowane. Most jest zablokowany.
Dla chorego wnuczka ruszył rowerem dookoła Polski
63-letni Jan Baranik rok temu przeszedł Główny Szlak Beskidzki (502 km), teraz rowerem jedzie dookoła Polski. Chce w ten sposób nagłośnić zbiórkę na rehabilitację wnuka Olka. Dlaczego zdecydował się na taką formę wsparcia? Ile pieniędzy udało się już zebrać? Z panem Janem porozmawialiśmy, gdy dotarł do Fromborka, który był jednym z przystanków w podróży.
Galeria pod psem i kotem (Odc.324)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
"Robotniczy Elbląg żyje oczekiwaniem" (Głos z przeszłości, odc. 156)
- W świetlicy Zakładów Przemysłu Odzieżowego w godzinach popołudniowych rozlega się śpiew i gwar. To zespół świetlicowy pod kierunkiem tow. Roztankowskiej, odbywa próby – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.
Zderzenie osobówki z pociągiem
Dziś (3 sierpnia) w miejscowości Nowa Wieś (gm. Pasłęk) doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem. Linia kolejowa została zablokowana.
Utrudnienia na S7
Jadący w kierunku Gdańska muszą uzbroić się w cierpliwość. Na S7 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych, a także do pożaru auta. Wcześniej przed Nowym Dworem Gdańskim także doszło do wypadku. Wyjazd z Elbląga jest mocno utrudniony.
Niewolnicza „wieża Babel” w wojennym Elbingu (odcinek 1)
Jest rzeczą dość znaną, że w czasie II wojny światowej elbląskie zakłady i warsztaty przemysłowe oraz przedsiębiorstwa usługowe na masową skalę wykorzystywały wielonarodową armię niewolniczej siły roboczej. Jak łatwo się domyślić, liderem w tym rankingu były zakłady Schichau AG. W szczycie zatrudniały ok. 8 tys. takich robotników, a niektóre źródła mówią nawet o 10 tysiącach!. Skoszarowani byli w obozach znajdujących się nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie terenów fabrycznych, ale również na terenie miasta jak i terenach podmiejskich. Niedawno trafił do mnie, wcześniej niepublikowany, pochodzący najprawdopodobniej z roku 1944 roku plan-mapa zakładów Schichau AG, który przy innej okazji pokazuje jak bardzo rozległe były to tereny, gdzie w barakach mieszkało takie mnóstwo ludzi. Uznałem, że elblążanie powinni się z tym materiałem zapoznać. Przedstawiam go opatrując osobistymi refleksjami w dwóch kolejnych odcinkach
Jest sobota, jest quiz. Wakacje na półmetku
Przed nami jeszcze miesiąc wakacji. Jeśli udało się wam już wypocząć, to teraz polecamy zmierzyć się z pytaniami w naszym letnim quizie. Przygotowaliśmy je z różnych dziedzin, ale tradycyjnie większość z nich dotyczy Elbląga. Zapraszamy do zabawy!
Dawno temu w Elblągu. Odbył się festyn w Angielskim Zdroju
- Resursa „Jedność” zorganizowała wczoraj po południu w Angielskim Zdroju (niem. Englisch Brunnen) festyn dla dzieci. Niestety imprezę mocno popsuły opady deszczu. Dzieci bawiły się w towarzystwie swoich rodziców i innych członków rodziny oraz brały udział w różnych zabawach takich jak taniec w kółku, bieg w workach i w innych - pisała elbląska prasa w sierpniu 1901 r. O czym jeszcze mogli przeczytać elblążanie?
Miejsca żłobkowe pilnie potrzebne
Czy w Elblągu powstanie dodatkowych 50 miejsc w żłobkach? Władze miasta chcą skorzystać z rządowego dofinansowania na ten cel. Pod uwagę są brane trzy lokalizacje w istniejących już budynkach, które mają być dostosowane do potrzeb opieki nad dziećmi do lat trzech.
Siedemset tysięcy niezgody
Rada Miejska w Pasłęku przychyliła się do wniosku o dofinansowanie budowy świetlicy i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Aniołowie. Po burzliwej debacie i krytycznych głosach o projekcie radni przegłosowali inicjatywę w stosunku głosów 8 do 4. Dodajmy, że chodziło tu o dołożenie 700 tys. zł do rządowej promesy na tę inwestycję, która opiewa na 2,5 mln zł. Zdjęcia.
Nareszcie weekend: festyn na Dolince, Festiwal Copernicus i salon muzyczny w Bażantarni
Wakacje już na półmetku, ale w Elblągu i okolicach jest co robić!. Jak co tydzień przedstawiamy naszym czytelnikom możliwości aktywnego spędzania weekendu.
Weekend z MOSiR-em
Festyn w parku Dolinka, rolki na torze Kalbar i chwila relaksu na basenie, to propozycje Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na udany weekend w mieście.
Akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym
Do groźnej sytuacji doszło na Zalewie Wiślanym. Podczas uprawiania windsurfingu dwie osoby zostały porwane przez silny wiatr w głąb akwenu, którego podmuchy w połączeniu z prądami wodnymi dodatkowo odpychały je od brzegu.
Kiedy „Dąb Polski” zostanie pomnikiem?
„Dąb Polski” to zwyczajowe określenie dużego dębu rosnącego przy ul. Szańcowej. W czerwcu Rada Miejska uznała za zasadną petycję w sprawie ustanowienia go pomnikiem przyrody. Co dalej?
„Nigdy nie zapomnimy tej ofiary”
1 sierpnia Elbląg oddał hołd wszystkim walczącym i poległym 80 lat temu w Powstaniu Warszawskim. – Powstanie dla żyjących obecnie Polaków jest wzorem, przykładem i zobowiązaniem do nieustannej działalności na różnych poziomach dla utrzymania i rozwoju naszej Rzeczpospolitej - mówił Ireneusz Ziemiński, prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu podczas uroczystych obchodów rocznicy powstańczego zrywu. Zobacz zdjęcia.
Około 900 ankiet w sprawie komunikacji miejskiej
Trwają konsultacje społeczne dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w Elblągu. Ankiety wypełniło dotychczas około 900 osób. Konsultacje potrwają do 13 września.
Były prezydent Elbląga dyrektorem w powiecie
Witold Wróblewski, prezydent Elbląga w latach 2014-2024, został nowym dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Pasłęku. Decyzję o powierzeniu mu obowiązków dyrektora na jeden rok podjął starosta elbląski Maciej Romanowski. Witold Wróblewski rozpoczął pracę 1 sierpnia.
Nowe oferty pracy w Elblągu
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zachęca do przejrzenia aktualnych ofert pracy.
Niewybuch przy budowie, ewakuowano przedszkole (aktualizacja)
Przy budowie budynku mieszkalnego przy al. Grunwaldzkiej znaleziono w czwartek rano niewybuch. Ze względów bezpieczeństwa zapadła decyzja o ewakuacji pobliskiego przedszkola nr 34, w którym przebywało ponad 30 dzieci i 11 pracowników. Saperzy zabrali już pocisk, przedszkole będzie ponownie czynne od piątku.