UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... był cyrk

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... był cyrk

- Spora liczba uczniów z Gimnazjum w Ostródzie (niem. Osterode) w towarzystwie swoich nauczycieli przybyła dziś rano do Elbląga pociągiem osobowym o godz. 7.16, z kolei druga grupa z Torunia (niem. Thorn) przed południem o godz. 10, by zwiedzić tutejsze zabytki. Powrót nastąpił pociągami wieczornymi - pisała prasa w czerwcu 1904 r.

Najmłodsze dzieci Cesarza przybędą do Kadyn

Książę Joachim i księżniczka Luiza*, najmłodsze dzieci naszej panującej pary, przybędą 30 czerwca rano o godz. 7 do Kadyn (niem. Cadinen) (AZ, czwartek, 23.06.1904 r.).

 

Zmarł dyrektor teatru Emil Hannemann

Znany ze swojej wcześniejszej działalności na tutejszej scenie dyrektor teatru Emil Hannemann, który obecnie pracował na terenie Prus Wschodnich i miał objąć posadę w nowo wybudowanym teatrze w Tylży**, jak nam przekazano telefonicznie, zmarł wczoraj w Berlinie na atak serca (AZ, czwartek, 23.06.1904 r.).

 

Festyn ku czci Bismarcka

Festyn ku czci Bismracka, organizowany przez Stowarzyszenie Bismarcka "Hartwichsbuche", który zaplanowano w jutrzejszy czwartek na Górze Bismarcka w Jasnej*** zapowiada wiele atrakcji. Po południu o godz. 16.30 w ogrodzie pana Laabsa z Jasnej odbędzie się koncert kapeli Pułku z Prabut (niem. Riesenburg). Wieczorem o godz. 19 wyruszy procesja w kierunku Góry Bismarcka, gdzie po uroczystej przemowie i koncercie, zostanie rozpalone ognisko. W tej uroczystości wezmą udział również przedstawiciele z Elbląga, wierni zwolennicy Bismarcka (AZ, czwartek, 23.06.1904 r.).

 

Gdzie jest zaginiony 17-latek?

Po 17-letnim synu właściciela ziemskiego Schwrza z Dąbrówki Malborskiej (niem. Deutsch Damerau, powiat sztumski), który 25 maja bieżącego roku za zgodą rodziców odbył podróż z Malborka (niem. Marienburg) do Gdańska (niem. Danzig), ślad zaginął. Ojciec zaginionego chłopaka za odnalezienie syna wyznaczył nagrodę w kwocie 150 marek. Rodzice proszą o możliwe puszczanie w obieg tej wiadomości (AZ, czwartek, 23.06.1904 r.).

 

Jeden z największych cyrków wędrownych wkrótce w Elblągu

Cyrk Blumenfeld, który w najbliższych dniach przybędzie do Elbląga i od 30 czerwca będzie dawał pokazy na Małym Placu Ćwiczeń (niem. Kleiner Exerzierplatz), jest bez wątpienia jednym z największych cyrków wędrownych, który możemy tutaj zobaczyć. Cieśla Thiessen z Schillingsbrücke otrzymał od dyrekcji cyrku zlecenie wybudowania masywnej drewnianej konstrukcji, która jest dowodem na to, że nie chodzi tutaj o mało znaczące przedsięwzięcie. Tresura koni jak i same konie są z najwyższej półki. Podobnie też inne numery pokazowe cieszą się dobrą renomą (AZ, piątek, 24.06.1904 r.).

 

Zmarł profesor Kausch, były nauczyciel Królewskiego Gimnazjum w Elblągu

Po ciężkiej chorobie w Rheinfelden w Szwajcarii zmarł nauczyciel klas wyższych tutejszego Królewskiego Gimnazjum, profesor dr Eduard Kausch. Zmarły urodził się 1 sierpnia 1850 roku we Wrocławiu (niem. Breslau) jako syn królewskiego radcy intendantury. Do gimnazjum i na uniwersytet uczęszczał w Królewcu (niem. Königsberg). Pierwszy próbny rok pracy Kausch (od świąt Wielkanocnych 1874 do świąt Wielkanocnych 1875) odbył w Królewskim Kolegium Fryderyka w Królewcu i w Królewskim Gimnazjum w Grudziądzu (niem. Graudenz). W święta wielkanocne 1875 roku mianowano go nauczycielem, po czym rozpoczął on pracę w tutejszym Królewskim Gimnazjum, gdzie pracował nieprzerwanie przez długie lata. 16 marca 1898 roku został mianowany na prosfesora [...] (AZ, niedziela, 26.06.1904 r.).

 

*chodzi o Joachima Franza (1890–1920) oraz Victorię Luizę Adelheid (1892–1980), najmłodsze dzieci cesarza Wilhelma II (ur. 27 stycznia 1859 w Berlinie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn, w Holandii) oraz Augusty Wiktorii z rodu Szlezwik-Holsztyn (1858–1921), w sumie mieli siedmioro dzieci - Wikipedia

** (niem. Tilsit) obecnie Sowieck - miasto w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim, w miejskim okręgu Sowieck, położone u ujścia rzeki Tylży do Niemna, przy granicy z Litwą. W 2020 roku liczyło ok. 39 tys. mieszkańców -Wikipedia.

*** (niem. Lichtfelde - wieś w Polsce położona na pograniczu Powiśla i Żuław Elbląskich w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń – Wikipedia).

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dawniej to był bogaty piękny Elbing, dziś to jest jeden prawdziwy cyrk.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    1
    Art :)(2022-06-25)
  • ... i dziś też jest, choć klauny nieco już wiekowe, należy roztropnie zauważyć; #33lataStyropianizmu, #KoniecEryDziadocenu, #warmongers, #cyrk, #horror, #festynKuCzciBismarcka; Hashtagi: #OtakePolske...
  • no tak byl cyrk, ale teraz staruszki z UM robia nam nieustanny cyrk, ze tez im na to wszyscy pozwalamy, pozwalamy bo cala rada miasta z wyjatkiem jednego, przestraszona i nie chce stracic diet, pracownicy UM tez, bo nie chca stracic pracy, cala budzetowka to kolko wzajemnej adoracji i tak wszystko sie kreci od wielu, wielu lat, to stan niewazkosci a wlasciwie zaleznosci korego pokonac sie nie da. Jedna pani M. Kasprzycka pokazala, ze ma inne standardy zarzadzania i pozyskiwania srodkow na rozwoj miasta, bardzo skuteczne i stojace w absolutnej sorzecznosci z rzadzaca kasta w tym miescie. Zamiast pochwaly otrzymala ostra krytyke od bezradnych na czele z ich dowodca. Rece gacie opadaja, ale radni sie trzymaja
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    4
    bez trzymanki(2022-06-25)
  • dzisiaj jest też cyrk i to permanentny
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    2
    Wszcde(2022-06-25)
  • ... - Stowarzyszenie "Hartwichsbuche" -... to ciekawa historia. Nazwa "Hartwichsbuche" - Buk Hartwicha - nawiązuje do nazwiska pastora z Jasnej - Szymona Hartwicha. To on w 1813 r. żegnał na Leśnej Górze, gdzie rósł ten buk, swoich synów odchodzących do wojska. Od tego czasu tradycją stało się, że panny żegnały tam swoich chłopców odchodzących do wojska. Tu, w 1915 roku, na tym wzgórzu, 68 m nad poziomem morza - stanęła Wieża Bismarcka w Jasnej. Wieża, którą było widać z jednej z wież widokowych w elbląskiej Vogelsang - Bażantarni.... - Cieśla Thiessen z Schillingsbrücke -... , to cieśla, właściciel tego obszernego domu, który dzisiaj niszczeje przy ulicy Warszawskiej - przy wyjeździe na Malbork.
  • erg lubie czytac twoje historyczne ciekawostki, jestem jeszcze na zmywaku, ale jak wroce, to bede potrzebowal Twojej porady, ktora kamienice czy dworek warto bedzie odnowic, porada oczywiscie nie za darmo, bo wiem, ze dzisiaj za wiedze sie placi, oj placi i to nie zle.
  • @sink - ... - Góry Bismarcka, gdzie po uroczystej przemowie i koncercie, zostanie rozpalone ognisko -... - Później to ognisko rozpalano w wielkiej misie (czaszy) wypełnionej smołą, a umieszczonej na szczycie Wieży Bismarcka. Ogień było widać bardzo daleko i widać było ognie z innych, tego typu uroczystości. Robiło to duże wrażenie. Przy tej okazji śpiewano: "Ich bin ein Preusse - kennt ihr meine Farben" - Prusakiem jestem, moje barwy znacie.
  • Należy pamiętać, że mieszkańcy Elbląga w tamtym czasie, nawet po powstaniu Cesarstwa w 1871 roku do końca czuli się Prusakami. Nawet czas III Rzeszy nie wszystkich przekonał do niemieckości. Co prawda Adolf H. konsekwentnie usiłował to zmienić, czy mu się to udało trudno odpowiedzieć. Na uwagę zasługuje fakt, że na Szefa Rządu Pruskiego powołał wybitnego kolekcjonera sztuki i asa lotnictwa osławionego marszałka G
  • @lubie.kefir - Odezwał się naczelny klaun.
  • @erg. - Wyglądała tak; osobiście uważam, że elbląskie mauzoleum-pomnik na Gęsiej Górze było jednak dużo bardziej stylowe i zwyczajnie ładniejsze. Powinno się je odbudować, choć dziś winien tam stanąć po wsze czasy... Jurij Gagarin - Bohater Ludzkości!:) [Wieża Bismarcka na początku XX w. Z lewej buk Hartwicha] Hashtagi: #OtakePolske...
  • @J.Wan - ??? - A Prusak to kto? Łużyczanin, Łotysz? - Prusak to taki sam Niemiec jak Bawarczyk, czy Saksończyk. Prusakiem z urodzenia był wielki budowniczy Kanału - inż. Georg Jakob Steenke. I akurat on nie pisał swoich planów, szkiców, map i inn. "po prusku", lecz pisał je po niemiecku. - Profesor M. Andrzejewski - w "Historii Elbląga" - napisał, że przedwojenni mieszkańcy Elbląga nie mieli żadnego problemu z identyfikacją swojej niemieckiej tożsamości.
  • @erg. - No to teraz już wiem I rozumię, dlaczego to nasze Słońce Peru, tak zpałało bezwarunkową miłością do Makreli"Ta jego miłość do Polski a w szczególnosci do władzy, powinna być pod scisłym nadzorem. Tylko Man na początku jego kariery poznał się na tym talencie, dokładniej na jego beztalenciu, ale przyznać trzeba, że facet tupet I mniemanie o sobie miał I ma na miarę światowych politykow, gdyby ich porównać do prostytutek, to te panienki są niewinną igraszką do tego co potrafią uprawiać I wyprawiać politycy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    6
    3
    Rolnik z Kępin Małych(2022-06-25)
Reklama