Co się stało z naszą klasą? (Elbląskie Archiwum Foto)
Wracamy do Elbląskiego Archiwum Foto i znów odwiedzamy dawne szkoły w mieście. Zachęcamy też naszych Czytelników do dzielenia się kolejnymi zdjęciami i wspomnieniami!
Robotniczy Elbląg przeżywa ważny moment (Głos z przeszłości, odc. 63)
- Całe społeczeństwo Elbląga zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie obrady Konferencji Miejskiej PZPR mają dla kierunku i tempa rozwoju wszystkich dziedzin życia naszego miasta znaczenie decydujące – pisał w 1950 r. I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR w Elblągu.
Zamechowskie budownictwo mieszkaniowe
Często mówi się o miastotwórczej roli Zamechu. Ale w czym ona tak naprawdę się objawiała? Otóż miasto to ludzie, a tych w dużej liczbie Zamech przyciągał do Elbląga ofertą pracy. Tym, którzy tu przyjechali trzeba było zapewnić dach nad głową. Dziś opowiem jak Zamech odbudowywał ze zniszczeń wojennych, a następnie rozbudowywał nasze miasto.
Dawno temu w Elblągu... drogi zrobiły się grząskie
Po deszczu drogi podmiejskie zrobiły się grząskie, szczególnie na odcinkach, gdzie ma powstać szosa. Świeża ziemia zrobiła się tam błotnista tak, że grzęzną w niej furmanki. By umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscowościami, właściciele ziemscy położyli nad rowami kładki i stworzyli specjalne drogi prowadzące przez ich pola - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Do szkoły i pod ratusz (Elbląskie Archiwum Foto)
Wracamy do Elbląskiego Archiwum Foto, w którym dzięki naszym Czytelnikom ponownie pokażemy elblążan i Elbląg sprzed lat. Zachęcamy do dalszego dzielenia się fotografiami dawnego miasta i mieszkańców!
Wałęsa, nauczyciele i ślub (Elbląskie Archiwum Foto)
Wracamy do Elbląskiego Archiwum Foto. Ten odcinek otwieramy zdjęciem z wizyty Lecha Wałęsy w Elblągu przesłanym nam przez Czesława Zuchowicza.
"Ujrzą na ringu najlepszych bokserów Wybrzeża" (Głos z przeszłości, odc. 62)
- Zapowiedziany mecz wywołał żywe zainteresowanie w Elblągu – pisała prasa o spotkaniu gdańskich i elbląskich bokserów w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... wykoleił się pociąg
Na dworcu w Starym Polu (niem. Altfede) doszło do wykolejenia towarowego pociągu, który jechał na trasie Tczew (niem. Dirschau) – Elbląg. W Elblągu powinien być planowo o godz. 14:48. Przednia szyba lokomotywy rozbiła się i spadła na szyny, przez co doszło do wykolejenia pociągu. Pociąg miał więc spore opóźnienie - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.
Gdy przez centrum Elbląga jeździł pociąg... (Elbląskie Archiwum Foto)
Nasze Elbląskie Archiwum Foto cieszy się dużym zainteresowaniem, a tym razem trafiła nam się prawdziwa gratka dla miłośników starych zdjęć miasta: ostatni przejazd pociągu przez Elbląg.
Kto jest na tym szkolnym zdjęciu? (Elbląskie Archiwum Foto)
Jest już pierwsza odpowiedź na nasz apel o podzielenie się starymi zdjęciami Elbląga i elblążan. Może ktoś rozpozna się na zdjęciu?
"Duże braki w dyscyplinie partyjnej" (Głos z przeszłości, odc. 61)
- W świetlicy Zakładów Mechanicznych odbyła się uroczysta akademia zorganizowana ku czci gen. Świerczewskiego w związku z trzecią rocznicą śmierci bojownika o wyzwolenie klasy robotniczej – pisała prasa w 1950 r.
Arcydzieła z zamechowskiej pracowni modelarskiej
W czasach Zamechu wykonane w pomniejszeniu makiety turbozespołów na fundamencie wraz z urządzeniami maszynowni uświetniały krajowe i zagraniczne targi handlowe, na których elbląski producent wystawiał swoje produkty. Wyeksponowane w gabinetach ważnych osób, na uczelnianych aulach i w holach budynków biurowych przy elektrowniach podnosiły prestiż tych miejsc. W niniejszym felietonie opowiem historię tych arcydzieł sztuki modelarskiej. Na początek proponuję film z ekspozycji makiet.
Dawno temu w Elblągu... odeszli znani mieszkańcy
W sędziwym wieku 84 lat w sobotę rano zmarł były radny miejski i kupiec Robert Stobbe senior. Cieszył się on w szerokich kręgach naszej społeczności ogólnym szacunkiem i uznaniem. Z kolei w sobotę po południu po krótkiej chorobie zmarł szef biura firmy Loeser & Wolff Henrich Simon - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.
Masz fotki Elbląga i elblążan sprzed lat? Pokaż je na portElu! (Elbląskie Archiwum Foto, odc. 1)
- Znalazłem stare zdjęcia z Elblągiem w moim archiwum i może nadawałyby się one, żeby je opublikować? Może się przydadzą redakcji? - Z taką propozycją zwrócił się do nas Pan Ireneusz. Zdjęcia nie tylko publikujemy (można zobaczyć je tutaj), ale też zachęcamy innych naszych Czytelników do podzielenia się fotkami sprzed lat, które pokazują miasto i jego mieszkańców.
„Pukania i prośby nie odniosły skutku” (Głos z przeszłości, odc. 60)
- W zamykaniu sklepów wieczorem istnieje duża dowolność. Dotyczy to również sklepów Elbląskiej Spółdzielni Spożywców – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... Na tropie cesarza i cesarzowej
Cesarzowa wróciła wczoraj po południu z księżniczką pociągiem dworskim do Berlina. Do Elbląga dojechała o godz. 22.26 i po wymianie lokomotywy po sześciu minutach postoju pojechała dalej. Zasłony wagonu, w którym przebywała Cesarzowa były opuszczone i nie można było dostrzec Jej Cesarskiej Mości. Z kolei Cesarz wyruszył specjalnym pociągiem ze Słobit (niem. Schlobitten), gdzie dotarł wczoraj wieczorem do Gdańska (niem. Danzig) - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
"Widoczna poprawa w dostawach zboża" (Głos z przeszłości, odc. 59)
- Na skrzyżowaniu ulicy Stalina i Saperów stoi wskaźnik kierunkowy do PUR. Poszukujący tego urzędu, idąc za wskaźnikiem, nie może do niego trafić - pisała prasa w 1950 r.
„Zamechowskie kolosy”, czyli turbiny mocy 25 i 50 MW
W lipcu 1950 r. Sejm PRL uchwalił ustawę o planie sześcioletnim, nazywanym oficjalnie planem „budowy podstaw socjalizmu”. Jednym z złożeń tego wzorowanego na radzieckich pięciolatkach planu była szybka industrializacja kraju. Aby ten cel osiągnąć, konieczny był znaczący przyrost mocy krajowej energetyki na poziomie 400 MW w każdym kolejnym roku. Energia elektryczna i cieplna była potrzebna do zasilania nowobudowanych fabryk oraz domów mieszkalnych. W tym artykule opowiem o zamechowskich turbinach, które miały spełnić ten cel. Opowieść ożywiają urocze dykteryjki pochodzące z pamiętnika Mariana Frajkopfa, który użyczył mi jego syn Sławomir.
Dawno temu w Elblągu... porzucony robotnik pobił swoją kochankę
Robotnik August Meier był w związku z pewną służącą, która z nim zerwała. Przepełniony wściekłością i zazdrością porzucony kochanek czyhał pewnego wieczora na dziewczynę i uderzył ją szklaną butelką. Dziewczyna złożyła przeciwko byłemu kochankowi doniesienie i oskarżony otrzymał dziś na wniosek prokuratora z powodu poważnego uszkodzenia ciała karę tygodnia więzienia - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
"Poprawa w akcji skupu zboża" (Głos z przeszłości, odc. 58)
- Na terenie powiatu elbląskiego zanotowano ostatnio znaczny wzrost dostaw zboża do spółdzielni gminnych – pisała prasa w 1950 r.