Czołgi na ulicach (41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego)
„Trzynastego grudnia roku pamiętnego, Wykluła się WRONa z jaja czerwonego. Rozpostarła skrzydła od Gdańska po Kraków, Wtrąciła za kraty niewinnych Polaków.“ - śpiewali Ci, co mieli odwagę po 13 grudnia 1981 roku choćby werbalnie sprzeciwić się panującej władzy. A odważnych było niewielu...
"Powrót tramwajem do domów stanowi nie lada sztukę" (Głos z przeszłości, odc. 69)
- Stały rozwój miasta, jego życia kulturalnego i społecznego, wymaga usprawnienia komunikacji miejskiej m. in. powstaje konieczność przedłużenia czasu kursowania wozów tramwajowych do godz. 24 – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.
Zamechowskie „maluchy”, czyli turbiny napędowe i przemysłowe małej mocy
To w elbląskim Zamechu została zaprojektowana, a następnie wyprodukowana pierwsza polska turbina parowa. Wszystkie wcześniej instalowane i eksploatowane w naszym kraju turbiny pochodziły z importu. Pierwszą polską turbinę oznaczono symbolem TNO. Służyła do napędu pompy wody kotłowej i miała moc nominalną zaledwie 110 kW. To ona rozpoczęła historię zamechowskich turbin napędowych i przemysłowych o mocy do 12 MW. To „maluchy” w porównaniu z największymi produkowanymi seryjnie zamechowskimi turbinami o mocy 360 MW. W sumie Zamech wyprodukował ponad 400 takich „maluchów”. Wykorzystywano je do napędu prądnic, wentylatorów, pomp i sprężarek w cukrowniach, rafineriach, hutach, na statkach, w zakładach chemicznych i tekstylnych. Dziś opowiem historię rozwoju tych turbin oraz przedstawię ludzi, którzy je tworzyli – pisze Daniel Lewandowski.
Dawno temu w Elblągu... znaleziono ciało młodej kobiety
Dzisiaj w południe w stawie w Rubnie Małym (niem. Klein Roebern) znaleziono ciało młodej kobiety. Jak udało nam się dowiedzieć, jest to ciało poszukiwanej od kilku dni panny Thiel. Nie wiadomo, co sprowokowało dziewczynę do samobójstwa - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)
Kolejny odcinek Elbląskiego Archiwum Foto przedstawia zdjęcia wykonane w latach 40' w Państwowym Liceum Technicznym w Elblągu. Zapraszamy na podróż w czasie.
“Pracę kobiet na terenie miasta należy uaktywnić...” (Głos z przeszłości, odc. 68)
- Organizacje kobiecie w Tolkmicku nie wykazują dostatecznej aktywności w pracach społecznych i politycznych – alarmowała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... zamarzła rzeka
Dziś rano zamarzła rzeka Elbląg. Również Nogat pokrył się lodem. Z kolei na Zalewie Wiślanym znajduje się pokrywa lodowa zmieszana z mułem, którą z trudem przełamują przepływające statki. Na Wysoczyźnie Elbląskiej napadało dużo śniegu - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Pokaż zdjęcia elblążan i opowiedz swoje elbląskie historie sprzed lat! (Elbląskie Archiwum Foto)
Elbląskie Archiwum Foto - to cykl, w którym pokazujemy dawny Elbląg i elblążan sprzed lat - dzięki zdjęciom naszych Czytelników. W tym artykule zestawiamy dotychczasowe odcinki tej serii.
Powiększyć szeregi ZHP (Głos z przeszłości, odc. 67)
- W ramach akcji higieny i estetyki koło BHP stoczni rozpoczęło pracę celem oczyszczenia i doprowadzenia do estetycznego wyglądu terenów zakładu – pisała prasa o Stoczni Rzecznej w 1950 r.
Zamechowski Ośrodek Naukowo-Badawczy
Zamech czerpał wiedzę nie tylko z kolejnych licencji udzielanych przez LMZ, AEI, BBC - na turbiny parowe, przez Liaanen – na śruby napędowe oraz przez Renk - na przekładnie zębate. Również -przez blisko cztery dekady- samodzielnie ją rozwijał we własnym Zakładowym Ośrodku Naukowo-Badawczym, który ściśle współpracował z Zakładowym Biurem Konstrukcyjnym oraz krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Tym felietonem chciałbym przypomnieć postaci, które w Zamechu tworzyły piękną historię rozwoju własnej myśli technicznej.
Dawno temu w Elblągu... włamano się do sklepu Frankensteina
Dzisiejszej nocy z godziny 24 na pierwszą w sklepie z konfekcją męską Frankensteina przy ulicy Rybackiej 12 (niem Fischerstraße) po zdewastowaniu żaluzji i rozbiciu szyby wystawy sklepowej zniszczono wielką gablotę sklepu i skradziono znajdujące się w pudle dwa garnitury męskie. Szyba została rozbita wielkim kamieniem, który znaleziono w ograbionej gablocie - pisała elbląska prasa w listopadzie 1904 roku.
W soboty sala kinowa świeci niekiedy pustkami (Głos z przeszłości, odc. 66)
- Wyświetlane filmy radzieckie, zapoznają młodzież z osiągnięciami nauki i techniki ZSRR oraz życiem bohaterów kraju socjalizmu i stanowią poważną pomoc naukową – pisała prasa w 1950 r. o seansach filmowych dla młodzieży w kinie Bałtyk.
Dawno temu w Elblągu... doszło do nieszczęśliwego wypadku
Do smutnego wypadku doszło w cegielni Schmidta w Ceglanym Ostrowiu (niem. Ziegelwerder). Zamieszkały na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) żonaty robotnik Pfeiffer wpadł do bębna do mieszania piasku. Jego prawa noga została zupełnie zmiażdżona a lewa złamana. Wezwano natychmiast lekarza doktora Gendreitziga, który założył poszkodowanemu opatrunek, następnie Pfeiffer został przewieziony transportem do przewożenia chorych do miejskiego szpitala. Konieczna jest amputacja prawej nogi - o tym pisała elbląska prasa w listopadzie 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Należy wprowadzić propagandę książki (Głos z przeszłości, odc. 65)
- Czytelnictwo w gminie Nowakowo może dobrze się rozwijać m. in. dzięki temu, że gromada otrzymała oświetlenie elektryczne – pisała prasa w 1950 r.
Trzy generacje zamechowskich turbin ciepłowniczych
Zamechowskie turbiny ciepłownicze to energetyczne maszyny wirujące o zakresie mocy elektrycznej do 150 MW. Turbiny takie produkują zarówno energię elektryczną jak i ciepło potrzebne do celów grzewczych oraz innych celów technologicznych. Zamech wyspecjalizował się w projektowaniu i produkcji tego typu turbin, osiągając po kilku dekadach mistrzowski poziom. Takie turbiny to prawdziwy majstersztyk. Otacza je wiele ciekawych historii, którymi dziś będę chciał Was zainteresować.
Dawno temu w Elblągu... buszował złodziej rowerów
Wczoraj rano właścicielowi sklepu spożywczego W. ukradziono z korytarza jego mieszkania przy ulicy Dworcowej 1 (niem. Bahnhofstraße) rower marki mars o numerach 45256, który został wyprodukowany w fabryce rowerów Mars Zakłady Rowerowe. To już drugi przypadek, gdy w krótkim czasie ukradziono rower przy Dworcowej 1, bowiem przed około dwoma tygodniami ukradziono tam także rower pewnemu sprzedawcy rowerów. Był to rower marki elite. Najprawdopodobniej sprawcą jest ta sama osoba - pisała elbląska prasa w 1904 roku. O czym jeszcze pisano?
Kościuszki i katedra (Elbląskie Archiwum Foto)
Kolejną porcję zdjęć do Elbląskiego Archiwum Foto przesłały nam nasze Czytelniczki. Zapraszamy do oglądania, komentowania, dzielenia się wspomnieniami i swoimi zdjęciami Elbląga i elblążan sprzed lat.
Dlaczego akurat 11 listopada?
W wagonie kolejowym pod Compiegne (Francja) Niemcy podpisywały rozejm, który kończył Wielką Wojnę. W Warszawie Józef Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej władzę wojskową. W stolicy Wielkopolski tamtejszy „Kurier Poznański“ informował o powstawaniu kolejnych rad żołnierskich i przestrzegał przed rewolucją. Nowy rząd zauważyli w Krakowie. „Goniec Krakowski“ odnotował powstanie rządu z udziałem Józefa Piłsudskiego. Dlaczego polskie święto niepodległości przypada akurat 11 listopada?
Stosownie do stopnia zachwaszczenia podjęte będą odpowiednie środki (Głos z przeszłości, odc. 64)
- Akcja walki z zachwaszczeniem musi być bardzo energicznie i zgodnie z terminami przeprowadzona – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... krowa wpadła w szał
Dziś w południe między godz. 12 i 13 prowadzona przez Duży Ogród Zabaw (niem. Am Grossen Lustgarten) przez dwie osoby krowa nagle zaczęła dziczeć. Powodem takiego zachowania miał być hałas wywołany przez przejeżdżający obok samochód załadowany żelaznymi belkami. Całe szczęście dzięki staraniom transportujących krowę ludzi udało się ją przywiązać do drzewa i uniknąć szkód, do których mogłoby dojść podczas znacznego ruchu panującego na ulicy - o tym pisała elbląska prasa w listopadzie 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.