Dawno temu w Elblągu... Pracownicy odlewni wysłali paczki na front
Z okazji tygodnia, w którym przygotowywane są paczki bożonarodzeniowe, pracownicy odlewni stalowo żeliwnej Ferdynanda Schichaua zbierają fundusze na ten cel, by znajdującym się na froncie kolegom dostarczyć pakunki z podarunkami. Zebrano łącznie 709 marek. Za tę kwotę zorganizowano 150 paczek z wełnianymi skarpetami, ręcznikami, cygarami, papierosami, czekoladą, rumem, kiełbasą i innymi drobiazgami, które wysłano pocztą - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.
"Plan oszczędnościowy miasta został zrealizowany w 104 proc." (Głos z przeszłości, odc. 19)
- Okręgowa Dyrekcja Poczt i telegrafów przydzieliła ostatnio Obwodowemu Urzędowi Pocztowemu w Elblągu samochód do opróżniania skrzynek w mieście – pisała prasa w 1950 r.
STOP non stop, czyli 70 lat Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich w Elblągu
W tym roku elbląski Oddział Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP) obchodzi 70. jubileusz swojej działalności. STOP to najstarsza organizacja techniczna nieprzerwanie integrująca środowisko techników i inżynierów elbląskiego odlewnictwa przez blisko 40 lat funkcjonowania zamechowskiej odlewni, następnie poprzez dekadę - odlewni ABB, przez kolejne piętnastolecie - odlewni Alstom i od 2016 - odlewni GE Power. Przyjrzyjmy się dokonaniom tej organizacji na przestrzeni minionych siedmiu dekad i wspominając ludzi, którzy ją kiedyś tworzyli oraz poznając tych, którzy ją nadal tworzą.
Dawno temu w Elblągu... w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii odbył się wieczór muzyczny
Wczoraj wieczorem Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii zorganizowała w auli wieczorek muzyczny połączony z deklamacjami na rzecz Czerwonego Krzyża, by uprzyjemnić naszym walczącym na froncie żołnierzom święta Bożego Narodzenia, które jest świętem miłości. Nie był to wieczorek mający na celu pokazać muzyczne talenty i umiejętności uczennic i zaprezentować je przed szerszą publicznością. Tym razem te umiejętności miały posłużyć szczytnemu celowi, posłużyć miłości i wdzięczności w stosunku do tych, którzy poświęcają swoje życie w krwawej walce za naszą Ojczyznę. […] Na koncert przybyło wielu gości, więc zarówno goście jak i artyści powinni się cieszyć z sukcesu, jakim ostatecznie okazał się ten koncert - o tym pisała elbląska prasa w listopadzie 1914 roku. Zobacz o czym jeszcze pisano.
"Radio gra głośno przez prawie całą noc" (Głos z przeszłości, odc. 18)
- Nie wszyscy posiadacze aparatów radiowych, a jest ich wiele w Elblągu, stosują się do zalecenia ściszenia głośników po godzinie 22 - pisała prasa o problemach elblążan w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... uczciwy znalazca oddał zgubę
W niedzielę pewien młody urzędnik zgubił w drodze do urzędu pocztowego portfel z pokaźną sumą pieniędzy i ze względu na panujący ruch stracił nadzieję na odzyskanie zguby. Uczciwy znalazca nadał jednak w poniedziałek ogłoszenie w gazecie i młody mężczyzna odzyskał swoją zgubę. Ogromna była oczywiście radość, gdy ponownie ją zobaczył! - o tym pisała elbląska prasa w 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.
„Wszystkie oddziały szpitala pracują z dużą starannością” (Głos z przeszłości, odc. 17)
- Elbląski Szpital Miejski już obecnie stoi na wysokim poziomie i stanowi poważną pozycję w dorobku tutejszej służby zdrowia – pisała prasa w 1950 r.
Galeon czy galera? Okręt Jego Królewskiej Mości (Z historią w tle)
W 1570 r. w elbląskiej Łasztowni rozpoczęto budowę pewnego okrętu... I tu zaczynają się wątpliwości. Planowano wybudować galeon czy galerę mającą być zaczątkiem królewskiej floty? I czy okręt na pewno nosił miano „Smok”?
Dawno temu w Elblągu... jarmarki odeszły do lamusa
Dowodem na to, że jarmarki w Elblągu już się przejadły, jest tegoroczny jesienny jarmark. […] Wczoraj ulica przed ratuszem, przy której odbywa się jarmark, była praktycznie pusta. Tak słaba frekwencja ludzi ze wsi na targu nie jest związana jedynie ze stanem wojny czy brzydką pogodą, która nigdy nie odstręczała parobków czy służących od odwiedzin na targu. Powodu należy dopatrywać się gdzie indziej: ludność wiejska zrozumiała, że w tutejszych sklepach można kupić taniej i lepiej, co powoduje, że nie odwiedzają oni już jarmarków w Elblągu czy w innych miastach. Przykładowo podczas jednego z ostatnich targów w naszym sąsiednim mieście Pasłęku, sprzedawcy nie rozpakowali w ogóle towaru z powodu niskiej frekwencji kupujących - pisała elbląska prasa w 1914 r.
Benz i Komnick wspólnie zbudowali pierwszy czterokołowy traktor (Śladami historii)
To kolejny dowód na to, jak wielki wkład w rozwój światowej motoryzacji miał Franz Komnick i jego zakłady z przedwojennego Elbląga. Dziś, dzięki dość łatwemu dostępowi do różnych archiwów, wiemy dużo więcej niż kiedykolwiek. To zasługa między innymi wielu projektów unijnych i digitalizacji archiwalnych zasobów. Dzięki temu wiemy, że Franz Komnick miał swoje przedstawicielstwa od Wysp Brytyjskich po Afrykę, od Rosji po Amerykę. Dziś chciałbym zainteresować Was kolejnym bardzo ciekawym wątkiem z historii działalności Komnicka. W polskiej literaturze to jeszcze niewzmiankowany temat... - pisze Dariusz Babojć.
Z floty carskiej pod biało-czerwoną banderę (Z historią w tle)
Wiceadmirał Kazimierz Porębski jest jednym z twórców Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. służył we flocie carskiej. Jednym z epizodów jego kariery była służba na krążowniku Nowik wyprodukowanemu przez Schichau-Werft Danzig. Część wyposażenia okrętu powstała w elbląskich zakładach Schichaua.
„W Elblągu powtarzają się obecnie nieszczęśliwe wypadki spowodowane gołoledzią” (Głos z przeszłości, odc. 16)
- Celem przeprowadzenia należytej propagandy, związki zawodowe powinny nawiązać kontakt z Ubezpieczalnią Społeczną i rozpocząć akcję informacyjną” - pisała prasa o leczeniu sanatoryjnym dla elblążan w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu…. Odbyła się zbiórka gier planszowych
„Zostaliśmy poproszeni o przekazanie wiadomości, że nadal można przekazywać lazaretom gry planszowe, takie jak domino czy warcaby itp, by pomóc naszym rannym milej spędzać czas. Za zbiórkę odpowiada pan Funk. Gry należy przynosić do apteki polskiej, wejście boczne. Pan Funk przekaże je potem lazaretom – pisała elbląska prasa w listopadzie 1914 r.
Tanio kupić, drogo sprzedać (Z historią w tle)
Czym zajmowali się mieszczanie w krzyżackim Elblągu? - Mówiąc wprost: zwietrzyli, że tu można robić interes - mówi Grażyna Nawrolska, elbląska archeolog. Miasto leżało niedaleko szlaków handlowych i mieszkańcy potrafili to wykorzystać. Handlowano z kim się dało, czym się dało i gdzie się dało. Zobacz zdjęcia zbiorów elbląskiego muzeum.
"Rodziny robotnicze mieszkają w pięknych domach"(Głos z przeszłości, odc. 15)
"Wczorajszy nakład wydania elbląskiego Głosu Wybrzeża z przyczyn od nas niezależnych nadszedł do Elbląga zamiast w godzinach porannych, dopiero w godzinach popołudniowych" – pisała prasa w 1950 r. Na szczęście kolejny odcinek "Głosu z przeszłości" możemy opublikować bez opóźnień, jak zawsze w niedzielny poranek.
Dawno temu w Elblągu… otwierał się teatr miejski
Jak przekazał nam radca Wolf, 7 listopada zostanie otwarty teatr miejski. Na scenie zobaczymy sztuki odpowiadające swą tematyką powadze naszych czasów i na wszystkie spektakle, które wystawiane będą trzy, cztery razy w tygodniu, będą obowiązywały niższe ceny. Za muzykę będzie odpowiadała mała orkiestra złożona z francuskiej obsady - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.
"Zginął bezpowrotnie jeden z zabytków Elbląga" (Głos z przeszłości, odc. 14)
- Największą bolączką i to poważną jest brak działaczy sportowych - pisała prasa w 1950 r. o problemach elbląskiego sportu.
Dawno temu w Elblągu... przy ulicy Bożego Ciała napadnięto na rekruta
Mleczarz Erdmann wdał się przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) w kłótnię z młodymi ludźmi. Pewien rekrut rzucił w jego kierunku na odchodnym złośliwy żart. Erdmann nie pozostał mu dłużny, poszedł za nim i wbił żołnierzowi głęboko nóż w ramię. Nożownik został natychmiast aresztowany - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisano.
"Eliminacja wiejskich zespołów artystycznych" (Głos z przeszłości, odc. 13)
- Celem ożywienia działalności klubu dokonano niedawno zmiany zarządu. Jednakże i ten zarząd jak dotąd nie ożywił działalności klubu – pisała prasa w 1950 r. o klubie racjonalizatorów przy Zakładach Mechanicznych w Elblągu.
Dawno temu w Elblągu... w kawiarni Kaiserkrone odbywały się koncerty
Idąc za przykładem kawiarni w innych wielkich miastach, restaurator Gold będzie od dziś organizować w każdą sobotę i niedzielę koncerty charytatywne na rzecz Czerwonego Krzyża. Wczorajszy koncert cieszył się dużym zainteresowaniem. Pan Gold ma nadzieję, że przekaże Czerwonemu Krzyżowi pokaźną sumę z organizowanych u niego koncertów - o tym informowała elbląska prasa w październiku 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisała.