Dawno temu w Elblągu…Nowy dzwon w kościele św. Anny
Nowy dzwon wyprodukowany dla kościoła św. Anny (znajdował się w dzisiejszym parku Traugutta - red.), który, jak już wspominaliśmy na naszych łamach, przybył do naszego miasta w sobotę, został odlany w dworskiej odlewni dzwonów pana Franza Schillinga w Apoldzie - informowały gazety w maju 1900 roku. O czym jeszcze pisały wówczas gazety?
Pod żaglami „Die Stadt Elbing“
Heinrich Döring był elbląskim kupcem (miał monopol na handel solą w Prusach). W 1738 r. postanowił w elbląskiej stoczni wybudować żaglowiec. Galiot dostał imię od miasta, w którym powstał - „Die Stadt Elbing“.
Autobusem „13” w latach 90., czyli trasa pełna wspomnień
Wśród miłych wspomnień związanych z dzieciństwem w latach 90. wymieniałem już m.in. wyprawy na tzw. ruski rynek, do Empiku przy 1 maja czy do parku Kajki. Tym razem chciałbym poświęcić trochę miejsca innemu pozytywnemu skojarzeniu, jakim są… przejażdżki autobusem linii nr 13 i mijane na jej trasie ulice.
Plagi dzików (Głos z przeszłości, odc. 142)
- Powiatowa Rada Narodowa powzięła na ostatnim posiedzeniu uchwałę o zorganizowaniu wielkiej obławy na dziki. - pisała prasa o powiecie elbląskim w 1950 r.
Co się stało z zamechowskim archiwum (Zamechowska dokumentacja konstrukcyjna, odc. 2)
W pierwszym odcinku serii publikacji poświęconych zamechowskiej dokumentacji konstrukcyjnej opisałem system numerowania tej dokumentacji. W niniejszym opracowaniu opowiem jak i gdzie dokumentacja ta była przechowywana, w jakiej formie, do czego służyła, jak nią zarządzano, kto nią zarządzał oraz co się z nią stało po 1990 r.. Przypominam, że mówimy o zbiorze, który sumarycznie liczył blisko milion dokumentów reprezentujących wszystkie zamechowskie linie produktowe i który był przechowywany w dwóch archiwach znajdujących się w budynkach administracyjnych A1 przy ul. Stoczniowej i B1 – przy al. Grunwaldzkiej. Zachęcam do lektury.
Dawno temu w Elblągu…mieszkańcy czekali na przyjazd cyrku
Cyrk Braun und Semsrott przybędzie w połowie przyszłego tygodnia ze swoimi 12 wozami, czterema namiotami i 45 końmi do Elbląga. Do społeczności cyrkowej należy spora liczba wspaniałych artystek i artystów - informowała elbląska prasa 1 maja 1901 r. O czym jeszcze pisała?
W fabryce panuje ciasnota (Głos z przeszłości, odc. 141)
Plan inwestycyjny Miejskiego Komitetu Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej w Elblągu na rok bieżący przewiduje przeprowadzenie kapitalnego remontu w 94 domach mieszkalnych - pisała prasa w 1950 r.
Zamechowska dokumentacja konstrukcyjna (Odc. 1: System numeracji rysunków)
W jednej z poprzednich publikacji opisałem, jak w Zamechu powstawała dokumentacja konstrukcyjna – przy użyciu jakich narzędzi oraz z wykorzystaniem jakich technik kreślarskich. Zapomniałem jednak w zakończeniu tego opracowania podać, że w ten sposób w elbląskich Zakładach Mechanicznych do 1990 r. powstało bez mała milion „wyciągniętych w tuszu” rysunków i innych dokumentów dla turbin parowych, przekładni, wyposażenia okrętowego i maszyn do obróbki plastycznej metali. W serii kilku kolejnych odcinków przedstawię, jak je numerowano, jak nimi zarządzano, w jaki sposób przechowywano, według jakich zasad z nich korzystano oraz co się z nimi stało po 1990 r.
Dawno temu w Elblągu... odbyła się wielka wystawa obrazów
W czwartek w budynku przy ulicy św. Ducha 33/34 (niem. Heilige Geiststraße) zostanie otwarta wielka wystawa obrazów J. Weißa z Wrocławia (niem. Breslau). Na wystawie można zobaczyć prawdziwe olejne obrazy wspaniałych nowoczesnych artystów. Wśród obrazów zobaczymy wszystkie gatunki sztuki. Wystawa będzie otwarta codziennie w godz. od 9 do 19. Można ją oglądać przez osiem dni - pisała elbląska prasa 11 kwietnia 1901 r. O czym jeszcze pisała?
Konsumenci powinni rozumieć trudności sklepów (Głos z przeszłości, odc. 140)
- Wielu mieszkańców Elbląga z zaciekawieniem ogląda wędrujący po mieście pocisk armatni dużego kalibru, który przenoszony jest z miejsca na miejsce – pisała prasa w 1950 r.
Na rubieżach miasta (Opowieści o Dąbrowie, odc. 9)
Publikacja odc.8 „Opowieści o Dąbrowie” wywołała spory oddźwięk wśród czytelników. Ich trzecia część obeszła się z autorem i zgłaszaną przez niego problematyką dość szorstko. Ich komentarze zdawały się sugerować, że owszem, mogę pisać o dalszej i bliższej historii Dąbrowy, ale żeby przypominać o jej współczesnych potrzebach !? Tego już za wiele! Jak mieszkasz na Dąbrowie, nie masz prawa do miejskiej infrastruktury, bo masz ją sobie sam wybudować. „Widziały gały co brały!” - skwitował ktoś…
Dawno temu w Elblągu... rozpoczął się sezon żeglarski
W niedzielę wieczorem aresztowano robotnika Alfreda Enitza z ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstraße). Mężczyzna upił się i rozbił w swoim mieszkaniu różne przedmioty, po czym chwycił za broń i wyleciał na ulicę, gdzie straszył każdego, kto się do niego zbliży, że go zastrzeli. By zapobiec nieszczęściu, wezwano na miejsce funkcjonariusza policji, który aresztował szalejącego mężczyznę - pisała prasa w 1901 r.
Usunąć trudności mieszkaniowe świata pracy (Głos z przeszłości, odc. 139)
- Żywe zainteresowanie wykazała MRN sprawą żniw i omłotów. Na wniosek prezydium, po krótkim referacie tow. Henryki Pękalskiej, rada powzięła uchwałę zorganizowania przez miasto pomocy dla rolników powiatu elbląskiego – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu… Zmarł zacny elblążanin
- Jak już wczoraj informowaliśmy na naszych łamach, kantor Karell odszedł wczoraj o godz. 13.30 w wieku 63 lat, zasypiając spokojnym snem po długiej chorobie. Wiadomość o śmierci lubianego we wszystkich kręgach, tak zasłużonego na poczet rozwoju życia muzycznego w naszym mieście elblążanina, wywołała wszędzie powszechny smutek - pisała prasa w kwietniu 1901 roku. O czym jeszcze pisały wówczas gazety?
"Biurokratyczne zarządzenia ujemnie wpływają na tok pracy" (Głos z przeszłości, odc. 137)
- Bardziej niecierpliwi wskakują do tramwaju w biegu, inni znów muszą przez dłuższy czas czekać na następny wóz – pisała prasa o niedociągnięciach w elbląskiej miejskiej komunikacji w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu… Dr Witte żegnał się ze szkołą
W piątek, 25 marca, o godz. 20 w Resursie Mieszczańskiej odbędzie pożegnanie przy piwie dyrektora Wyższej Szkoły dla Dziewcząt dr. Witte, który po 15 latach pełnej sukcesów działalności żegna się ze szkołą (AZ, środa, 20.03.1901 r.) - pisała elbląska prasa w marcu 1901 roku. O czym jeszcze pisano?
"Dla uczczenia Święta Odrodzenia" (Głos z przeszłości, odc. 136)
- Po przygotowaniu nowej linii znikną zdarzające się dotąd dość często przerwy w seansach powodowane uszkodzeniami przewodów – pisała w 1950 r. prasa o problemach z elektryką w jednym z elbląskich kin.
SMS Elbing ze stoczni Schichaua
Gdańscy stoczniowcy ze stoczni Schichau-Werft budowali dwa krążowniki dla floty rosyjskiej - z przeznaczeniem na Daleki Wschód. Kiedy wybuchła I wojna światowa, okręty przejęła niemiecka marynarka wojenna. Jeden z krążowników „przechrzczono“ na Elbing. Na kartach historii zapisał się jako ten, który oddał pierwszą salwę w bitwie jutlandzkiej.
Jeszcze o leśnych młynach i kuźni na Kumieli (Opowieści o Dąbrowie, odc. 7, errata)
W odc. 5 „Opowieści o Dąbrowie” nawiązałem do dawnych zakładów produkcyjnych napędzanych wodami Kumieli w jej górnym biegu. Niedługi czas po publikacji skontaktowała się ze mną pani Justyna Kozłowska, dzieląc się informacjami, które w istotny sposób różniły się od niektórych informacji przywołanych w moim artykule. Wiedziony dbałością o poziom merytoryczny i faktograficzny swoich publikacji zdecydowałem się poddać rzeczony artykuł erracie. Dziękuję Pani Justynie za inspirację, dzięki której narodziła się niniejsza publikacja.
Dawno temu w Elblągu… żegnano absolwentów gimnazjum realnego
W sobotę, 16 marca przed południem o godz. 10.15 w auli miejskiej gimnazjum realnego odbędzie się pożegnanie abiturientów tejże placówki, na które serdecznie zaprasza dyrektor dr Nagel urzędy miejskie a także mecenasów szkoły i przyjaciół placówki - pisała elbląska prasa w marcu 1901 roku. O czym jeszcze pisano?