Dawno temu w Elblągu…włamali się do spichlerza Nad Wodą
- W nocy z soboty na niedzielę włamano się do tzw. spichlerza cesarskiego znajdującego się Nad Wodą 17 (Am Wasser) należącego do handlowca Eugena Görndta. Złodziej włamał się od strony ulicy i wyważył zakratowane drzwi, następnie rozbił szklane drzwi w znajdującym się tam budynku, gdzie próbował wyłamać żelazną szafkę na pieniądze - pisała elbląska prasa w grudniu 1901 roku. O czym jeszcze można było wówczas przeczytać w gazetach?
Jak Elbląg postawił na kształcenie informatyków (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 7)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj siódma część cyklu.
"Jakość napraw jest niezadowalająca" (Głos z przeszłości, odc. 176)
- Upłynnienie remanentów powiększy w dużym stopniu środki obrotowe zakładów i pozwoli na pokonanie trudności finansowych, wynikających z rozwoju pozaplanowej produkcji – pisała w 1950 r. prasa o Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych.
Okręty „made in Schichau“
Oprócz Niemiec służyły we flotach krajów na całym świecie. W wielu przypadkach były „naj“ w swojej klasie. Powstały w stoczniach koncernu Ferdynanda Schichaua. W piątek (13 grudnia) Michał Glock zaprezentował swoją książkę ‚Schichau, Elbląg i... okręty“, w którym opisuje okręty z elbląskim rodowodem.
Dawno temu w Elblągu…odbył się jarmark na rzecz dzieci
W najbliższą niedzielę, jak co roku, odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy na rzecz pięciu tutejszych placówek dla dzieci. Odbyło się już wiele podobnych jarmarków, więc nie jest rzeczą prostą zorganizować ten tak, by był na tyle atrakcyjny i mógł przyciągnąć jak najwięcej osób. […] Jak udało nam się dowiedzieć, o godzinie 16 zostanie otwarta „Secesyjna kawiarenka”. Na jarmark nie będą wybierać się szkoły. Każdy będzie wybierał się na jarmark we własnym zakresie, będzie robił swoje i spędzi ten wieczór jak najmilej - pisała elbląska prasa w grudniu 1901 roku. O czym jeszcze pisała?
43 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny
Karatecy rywalizują o mistrzostwo Polski. Czołgi wyjeżdżają na ulice. Działacze Solidarności i opozycji trafiają do ośrodków internowania. Biuro Solidarności w Elblągu przy ul. 1 Maja zostaje zdemolowane. 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju. Przypominamy artykuł, który opublikowaliśmy na 40. rocznicę tego wydarzenia.
U robotników i pionierów (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 2)
Wracamy do naszych podróży w czasie dzięki fotograficznym pracom Jarosława Jaroszuka. Tym razem odwiedzamy ul. Pionierską i ul. Robotniczą.
Humanistyka i ekonomia mają głos (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 6)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj szósta część cyklu.
"Niech sobie radzą, jak potrafią" (Głos z przeszłości, odc. 175)
- Dużym powodzeniem wśród mieszkańców miasta i powiatu cieszy się zespół świetlicowy Centralnej Szkoły Administracji Rolniczej w Elblągu – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu... Ukradli alkohol i uciekli
Ze szczególnym zuchwalstwem dokonano kradzieży w domu kupca B. zamieszkałego przy ulicy Drzewnej (niem. Holzstraße). Złodzieje, których było najprawdopodobniej trzech, przeszli przez płot od strony ulicy i ukradli z magazynu znajdującego się na podwórzu sporą liczbę butelek z winem, rumem i likierem. Dorobiony po kryjomu klucz użyty do kradzieży złodzieje pozostawili w zamku - pisała elbląska prasa w grudniu 1901 r. O czym jeszcze pisała prasa?
W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem
Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu. Na początek sterowiec nad kościołem oraz starówka, a ściślej katedra „zza rzeki”.
Tak wykuwała się PWSZ (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 5)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj piąta część cyklu.
Park Dolinka czasów dzieciństwa. Amfiteatr, wodospady i sanki
Jednym z ulubionych elbląskich miejsc mojego kilkuletniego syna jest park Dolinka, przede wszystkim ze względu na duży i zadbany plac zabaw, oblegany przez rodziny w porze wiosennej i letniej. Kiedyś już pisałem, że „moim” parkiem w naszym mieście jest Kajki, ale i z Dolinką mam miłe wspomnienia z dzieciństwa.
"Przyspieszyć ukończenie prac" (Głos z przeszłości, odc. 174)
- Decyzją MRN referat grobownictwa przejęty został z dniem 1 sierpnia przez Wydział Plantacji Miejskich – pisała prasa o Elblągu w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... Carl Ziese przejąl zakłady Schichaua
Jak podano do wiadomości, zakłady Schichaua w Elblągu i Gdańsku przeszły teraz na wyłączną własność radcy Ziese i jego żony. Do tej pory współwłaścicielami zakładów byli właściciel posiadłości von Schichau, syn zmarłego tajnego radcy Schichaua i jego dwaj wnukowie, synowie pułkownika Meyera – pisała elbląska prasa 27 listopada 1901 roku. O czym jeszcze pisała?
Jak powstała PWSZ (70 szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 4)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj czwarta część cyklu.
"Dwa metry zupełnie zepsutych kartofli" (Głos z przeszłości, odc. 173)
- W Elblągu zamieszkuje pewna ilość osób, których głównym źródłem dochodu nie jest praca w przedsiębiorstwach czy instytucjach, a hodowla krów, kóz i trzody chlewnej - pisała prasa w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu.... Bawili się na rodzinnym wieczorku
- We wczorajszą niedzielę ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców zorganizował w Domu Rzemiosła wieczorek rodzinny. Przewodniczący, pastor Bergau wygłosił wykład z biblii. Pastor Weber z kolei wygłosił wykład pt. „Kraina i ludność Burów" - pisała elbląska prasa w 1901 roku. O czym jeszcze można było wówczas przeczytać w lokalnej gazecie?
Miasto z politechniką (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 3)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj trzecia część cyklu.
"Duże zainteresowanie wczasami niedzielnymi" (Głos z przeszłości, odc. 172)
- Obecnie zainteresowanie imprezami niedzielnymi jest słabsze, ze względu na wyjazdy robotników w święta na żniwa. Po zakończeniu jednak żniw wczasy niedzielne powinny być organizowane na szerszą skalę pisała prasa o tzw. "wczasach niedzielnych" w 1950 r.