„50 000 sztuk cegieł ponad plan” (Głos z przeszłości, odc. 73)
- Cegielnia nr II w Lęborku zobowiązała się podnieść produkcję cegieł o 95 proc. i wezwała do podjęcia podobnego zobowiązania cegielnię Suchacz I – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... mieszkańcy witali nowy rok
Kościół św. Mikołaja był podczas dwóch ostatnich dni świątecznych przepełniony wiernymi po brzegi. Podczas nabożeństwa sylwestrowego przed kazaniem, które wygłosił proboszcz Zagermann, związek św. Cecylii zaśpiewał hymn pt. „O wielki Boże, wszechmogący Boże” autorstwa von Stadlera a po nim „Ojcze nasz” von Krassuskiego. W Nowy Rok uroczystą sumę w asyście kapłanów Spohna i Wernera odprawił proboszcz Zagermann, podczas której związek św. Cecylii wykonał mszę po łacinie autorstwa Michaela Hallera - pisała elbląska praca na początku 1900 r. O czym jeszcze?
Zakupy o smaku lat 90. (Elbląskie Archiwum Foto)
W dzisiejszym odcinku Elbląskiego Archiwum Foto ruszamy w okolice ul. 3 Maja (a raczej dawnej Parkowej) w latach 90. Kto pamięta te pawilony handlowe?
Szczególnie brak jest lekarzy-dentystów (Głos z przeszłości, odc. 72)
- Sprawę pomocy dentystycznej dla ludności Elbląga Ubezpieczalnia Społeczna powinna rozwiązać jak najszybciej – pisała prasa w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu... schwytano kościelnego włamywacza
Nie pierwszy już raz udało się policji schwytać przestępców. Panom żandarmowi Czesli i sierżantowi Preitschaftowi udało się niedawno schwytać trudnego do namierzenia chłopca, który miał dokonywać włamań w tutejszych kościołach. Okazał się nim muzykant Carl Differt z Elbląga, który jest ścigany przez policję w Hamburgu i ma już wiele na sumieniu. O tym pisała elbląska prasa w 1904 roku. O czym jeszcze?
Z życia Ferdynanda Schichaua
Ojciec Ferdynanda Schichaua pisał z trudem. Może dlatego wierzył w potęgę edukacji. W każdym razie na nauce syna nie oszczędzał. Ferdynand smykałkę do techniki miał - efektem było powstanie koncernu, którego wyroby kupował cały świat. A jego właściciel do końca życia pozostał skromnym człowiekiem, który jednak potrafił zadbać o swoje interesy.
"Brak u kobiet zainteresowania sportem" (Głos z przeszłości, odc. 71)
- Istniejące w Elblągu kluby sportowe powinny otoczyć swą opieką młodzież i kobiety, zachęcić do uprawiania sportu, ułatwić treningi - pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... uczniowie i żołnierze cieszyli się na święta z rodziną
Dziś w obliczu kończących się zajęć szkolnych i odbywającego się dnia targowego […] na naszym dworcu panowało duże ożywienie. Wszędzie można było dostrzec wesołe, pełne nadziei twarze, zarówno wśród uczniów i uczennic jak i żołnierzy, którzy już dziś otrzymali swój świąteczny urlop i spieszyli do swoich domów, by spędzić święta ze swoimi rodzicami i rodzeństwem - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.
Elbląg podczas Grudnia 1970 w obiektywie (Elbląskie Archiwum Foto)
Jak wyglądał Elbląg podczas wydarzeń Grudnia 1970 roku? Między innymi to możemy zobaczyć na fotografiach naszego Czytelnika. Zobacz zdjęcia.
18 grudnia w Elblągu. 52 lata temu...
Piątek, 18 grudnia 1970 rok. Głos Wybrzeża donosił o przyjęciu polskiego ambasadora przez rumuńskiego przywódcę. Przytaczał też telewizyjne przemówienie premiera Józefa Cyrankiewicza z poprzedniego dnia i ostrzegał czytelników, że władza może użyć broni. Na ulicach Elbląga (i wielu innych miast) trwały protesty związane z wprowadzoną niedawno podwyżką cen.
Zaostrzenie dyscypliny pracy położy m. in. kres pijaństwu (Głos z przeszłości, odc. 70)
Robotnicy i pracownicy Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w zrozumieniu potrzeby podniesienia dyscypliny pracy dla wykonania zadań planu 6-letniego, podjęli szereg zbiorowych i indywidualnych zobowiązań, które przyczynić się mają do całkowitej likwidacji bumelanctwa – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... przyłapano oszusta na gorącym uczynku
Dziś przed południem doszło w naszym mieście do oszustwa. W tutejszym sklepie z winem na Starym Rynku (niem. Alter Markt) pojawił się rzekomy służący i poprosił o 10 flaszek dobrego wina na rachunek pewnego tutejszego właściciela fabryki.
Pamięci czołgistów, którzy utonęli w Linawie
Nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. Ot, kolejny most na drodze do Gdańska, który musiały sforsować czołgi 1. Warszawskiego Pułku Czołgów z Elbląga wysłane do pomocy we wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Tymczasem czołg kpr. pchor. Mariana Pudlaka niespodziewanie wpadł do wody. Reszta czołgów pojechała dalej...
W bliższą i dalszą przeszłość (Elbląskie Archiwum Foto)
W dzisiejszym odcinku Elbląskiego Archiwum Foto mamy spory rozstrzał czasowy, bo najpierw odwiedzimy ul. Wyczółkowskiego w latach 90', a później przeniesiemy się na chwilę do TM-u 30 lat wcześniej. Zapraszamy na podróż w czasie.
Czołgi na ulicach (41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego)
„Trzynastego grudnia roku pamiętnego, Wykluła się WRONa z jaja czerwonego. Rozpostarła skrzydła od Gdańska po Kraków, Wtrąciła za kraty niewinnych Polaków.“ - śpiewali Ci, co mieli odwagę po 13 grudnia 1981 roku choćby werbalnie sprzeciwić się panującej władzy. A odważnych było niewielu...
"Powrót tramwajem do domów stanowi nie lada sztukę" (Głos z przeszłości, odc. 69)
- Stały rozwój miasta, jego życia kulturalnego i społecznego, wymaga usprawnienia komunikacji miejskiej m. in. powstaje konieczność przedłużenia czasu kursowania wozów tramwajowych do godz. 24 – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.
Zamechowskie „maluchy”, czyli turbiny napędowe i przemysłowe małej mocy
To w elbląskim Zamechu została zaprojektowana, a następnie wyprodukowana pierwsza polska turbina parowa. Wszystkie wcześniej instalowane i eksploatowane w naszym kraju turbiny pochodziły z importu. Pierwszą polską turbinę oznaczono symbolem TNO. Służyła do napędu pompy wody kotłowej i miała moc nominalną zaledwie 110 kW. To ona rozpoczęła historię zamechowskich turbin napędowych i przemysłowych o mocy do 12 MW. To „maluchy” w porównaniu z największymi produkowanymi seryjnie zamechowskimi turbinami o mocy 360 MW. W sumie Zamech wyprodukował ponad 400 takich „maluchów”. Wykorzystywano je do napędu prądnic, wentylatorów, pomp i sprężarek w cukrowniach, rafineriach, hutach, na statkach, w zakładach chemicznych i tekstylnych. Dziś opowiem historię rozwoju tych turbin oraz przedstawię ludzi, którzy je tworzyli – pisze Daniel Lewandowski.
Dawno temu w Elblągu... znaleziono ciało młodej kobiety
Dzisiaj w południe w stawie w Rubnie Małym (niem. Klein Roebern) znaleziono ciało młodej kobiety. Jak udało nam się dowiedzieć, jest to ciało poszukiwanej od kilku dni panny Thiel. Nie wiadomo, co sprowokowało dziewczynę do samobójstwa - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)
Kolejny odcinek Elbląskiego Archiwum Foto przedstawia zdjęcia wykonane w latach 40' w Państwowym Liceum Technicznym w Elblągu. Zapraszamy na podróż w czasie.
“Pracę kobiet na terenie miasta należy uaktywnić...” (Głos z przeszłości, odc. 68)
- Organizacje kobiecie w Tolkmicku nie wykazują dostatecznej aktywności w pracach społecznych i politycznych – alarmowała prasa w 1950 r.
To się czyta
To się komentuje
Bądź na bieżąco, subskrybuj newsletterFotoreportEl























