"We wszystkich zakładach pracy odbędą się akademie" (Głos z przeszłości, odc. 78)
- Remont kotła miał być wykonany do dnia 22 bm., dzięki jednak wysiłkowi całej brygady remontowej zadanie, objęte zobowiązaniem pierwszomajowym, zostało zrealizowane na 7 dni przed terminem – pisała prasa w 1950 r. o sukcesie grupy remontowej elbląskiej elektrowni.
Zamechowski chór „Echo”
Pracownicy Zamechu z zamiłowaniem do śpiewu chóralnego przez długie lata starali się o powołanie do życia zespołu, który dawałby im możliwość realizacji ich pasji artystycznych. Oczekiwania te zostały spełnione w grudniu 1974 r., kiedy to pod patronatem Rady Zakładowej Zamechu oraz przy wsparciu dyrektora naczelnego powołany został do życia Związkowy Chór Męski. W wyniku konkursu chór ten przybrał nazwę „Echo”. Przetrwał blisko ćwierćwiecze. Dziś przypomnę ludzi, którzy go przez lata tworzyli oraz ich osiągnięcia. Bezcennym ich świadectwem jest kronika chóru „Echo” z lat 1974 - 80, którą ocaliła i udostępniła mi Teresa Wojcinowicz. Po jej zdigitalizowaniu dziś udostępniam ją elblążanom, licząc na to, że w niejednej rodzinie przywoła wspomnienia i zachęci do pogłębienia wiedzy na ten temat.
Dawno temu w Elblągu… powstrzymano włamywaczy
W nocy z soboty na niedzielę trzej młodzi ludzie, ktόrzy prόbowali włamać się do domu przy ulicy Słonecznej, zostali zaskoczeni podczas swojego niecnego występku. Do mieszkania weszła dziewczyna, płosząc włamywaczy, którzy to zostawili w zamku wytrych - o tym pisała elbląska prasa w lutym 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Elbing zdobyty
10 lutego dowódca 2. Armii Uderzeniowej ogłosił zdobycie niemieckiego miasta Elbing. W mieście trwały jeszcze walki z pojedynczymi oddziałami niemieckimi, ale gros sił mających bronić miasta wycofał się w nocy. Niemiecki Elbing przestał istnieć, a na kilka miesięcy władzę w mieście przejęła radziecka komendantura Armii Czerwonej.
"Zwiększyć swe wysiłki w pracy nad realizacją planu 6-letniego" (Głos z przeszłości, odc. 77)
- Referat ideologiczny wygłosił przedstawiciel zarządu okręgowego związku ob. Bancarzewski, którego przemówienie było wielokrotnie przerywane manifestacjami na cześć Związku Radzieckiego, przodującej siły obozu pokoju – pisała prasa o wiecu Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, który odbył się w Elblągu w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... złapano złodziejkę
We wtorek po południu aresztowano tutejszą służącą Elisabeth Machtanz. Machtanz przebywała na służbie w gospodzie przy ulicy Gr. Hommelstraße i okradała tam nie tylko kelnerki lecz także kradła innym mieszkańcom ubrania i inne rzeczy. Podczas przeszukania jej rzeczy znaleziono różne przedmioty, które skradła na poprzednich posadach - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
W okolicach Wigilijnej (Elbląskie Archiwum Foto)
Dziś przenosimy się w czasie i na elbląską starówkę, a to za sprawą Pana Sławomira Czerniaka, który podzielił się z nami archiwalnymi fotkami. Najpierw skoczymy do lat '70, potem - '90.
W geograficznym centrum Elbląga (Elbląskie Archiwum Foto)
Skąd tytuł? Tak niektórzy nazywają plac Jagiellończyka. Dzięki naszemu Czytelnikowi, Panu Sławomirowi, jeszcze raz przenosimy się w naszym cyklu do roku 1975 właśnie w to miejsce. Zapraszamy na podróż w czasie.
Jak Rosjanie Łęcze „wyzwalali”
Publikujemy fragment książki Georga Wichmanna „Heimatbuch der Dorfgemeinde Lenzen Landkreis Elbing” (wydanej przez "Druck und Verlag Elbinger Nachrichten Günther Preuschhof" Uelzen-Oldenstadt) w tłumaczeniu dr. Tomasza Słomki, w której autor opisuje wkroczenie wojsk radzieckich do podelbląskiej wsi Łęcze w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.
„Dążyć do wzmocnienia sił obozu pokoju” (Głos z przeszłości, odc. 76)
- Okno w lesie jest pierwszą sztuką, której premierę Państwowy Teatr im. Jaracza dał w Elblągu, a nie w Olsztynie – pisała prasa w 1950 r.
Zamechowski SIMP
W Zamechu działały trzy branżowe stowarzyszenia techniczne: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) i Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich (STOP). Wszystkie te organizacje i jeszcze kilka innych zrzeszała i do dziś zrzesza elbląski Oddział Naczelnej Organizacja Technicznej (NOT) posiadający swoją siedzibę przy ul. Królewieckiej 108 (dawniej Armii Czerwonej). Organizacje te odegrały bardzo ważną rolę w rozwoju powojennego Elbląga – integrowały środowisko techniczne miasta, kształciły je i rozwijały zawodowo, dawały możliwość obcowania z kulturą i sztuką, zapewniały rozrywkę. W tym artykule pragnę przypomnieć historię SIMP-u, jego osiągnięcia, jak też ludzi, którzy społecznie angażowali się w jego działalność. W niedalekiej przyszłości ukaże się artykuł o SEP-ie. Artykuł o STOP-ie już się ukazał pod tym linkiem. - pisze Daniel Lewandowski
Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny cesarza
W naszym mieście również i w tym roku w różnych kręgach naszej społeczności, w mniejszych lub większych grupach a także w różnych stowarzyszeniach odbędą się uroczyste imprezy z okazji urodzin Jego Królewskiej Mości Cesarza. Uroczysty bankiet odbędzie się w sobotę, 27 stycznia o godz. 15 w kasynie - pisała elbląska prasa w styczniu 1900 roku.
Narodziny Pomnika Odrodzenia (Elbląskie Archiwum Foto)
Dwiema fotkami sprzed lat podzielił się z nami nasz Czytelnik, Pan Sławomir. Zapraszamy na kolejną podróż w czasie.
Podróż w czasie z Fornalskiej na Zajchowskiego (Elbląskie Archiwum Foto)
Dziś w naszym Elbląskim Archiwum Foto dwa zdjęcia wykonane z tego samego miejsca przez dziadka i wnuka. Cały urok w tym, że fotografie dzieli pięć dekad...
Waldemar Danielewicz: Elbląg był ośrodkiem równorzędnym z Gdańskiem
- I to już jest poważna postać w światku elbląskich stoczniowców. Jego pierwsza stocznia znajdowała się w okolicy dzisiejszej HOW Bryza. Michael Mitzlaff zaczął produkować statki stosunkowo duże, w każdym razie większe niż jego poprzednicy. Warto też wspomnieć, że jako jeden z pierwszych, jeżeli nie pierwszy przedsiębiorca z Elbląga „wyszedł“ ze swoimi statkami poza rynek lokalny - tak o Michaelu Mitzlaffie mówi gdański historyk Waldemar Danielewicz. Rozmawiamy o tych elbląskich stoczniowcach, którzy pozostają w cieniu Ferdynanda Schichaua.
"Wykarmić duże ilości bydła i trzody" (Głos z przeszłości, odc. 75)
- Dnia 16 bm. nastąpiło otwarcie mostu pontonowego na Wiśle elbląskiej – pisała prasa w 1950 r.
Wielka woda pod Elblągiem. Tak było 40 lat temu... (Elbląskie Archiwum Foto)
40 lat temu spiętrzona silnym wiatrem woda przerwała wały i zalała Wyspę Nowakowską. To była największa powódź w tej części regionu po II wojnie światowej. Przypominają o tym zdjęcia Bogdana Mateusiaka. Wiele z nich nie było nigdy wcześniej publikowanych.
Dawno temu w Elblągu... włamano się do kościoła św. Pawła
Przedwczoraj w kościele św. Pawła na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) doszło do włamania. Złodzieje rozbili dwa okna i wdarli się do zakrystii i kościoła. Wszystkie szafki i pojemniki zostały przez nich przetrzebione. Nie ukradziono pieniędzy, ponieważ nie są one trzymane w kościele, jednak szkody są znaczne - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
"Szerzej propagować sporty wodne i turystykę" (Głos z przeszłości, odc. 74)
- Istniejące na terenie miasta Elbląga i powiatu kluby sportowe i koła powinny szerzej propagować sporty wodne i turystykę na szlakach wodnych - pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... znaleziono ciało w rzece
Wczoraj przed południem w okolicy Schiffsholmu w rzece Elbląg znaleziono ciało mężczyzny. Ciało przetransportowano do szpitala, gdzie zostało zidentyfikowane jako ciało zaginionego 12 grudnia ubiegłego roku robotnika Gotfryda Strömera z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße). Strömer był żonaty i pozostawił piątkę dzieci - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.























