UWAGA!

----
"Pracownicy gazowni otrzymali ubrania ochronne" (Głos z przeszłości, odc. 85)

"Pracownicy gazowni otrzymali ubrania ochronne" (Głos z przeszłości, odc. 85)

2023-04-02 08:00

- Plan siewów w poszczególnych gromadach wykonany został w niespełna 50 proc. Przyczyną, powodującą opóźnienie akcji siewnej, są, jak i w majątkach państwowych, deszcze – pisała prasa o powiecie elbląskim w 1950 roku.

Dawno temu w Elblągu... miasto odwiedził olbrzym

Dawno temu w Elblągu... miasto odwiedził olbrzym

2023-04-01 07:00

Pojawienie się olbrzyma Lewisa Wilkinsa w Domu Rzemiosła przyciągnęło ogromną rzeszę ludzi. Ponad tysiąc ludzi odwiedziło we wczorajszą niedzielę olbrzyma. Wilkins już w piątek opuszcza nasze miasto, by wystąpić przed publicznością w Królewcu (niem. Königsberg). Stamtąd jego trasa będzie prowadzić do Rosji, gdzie będzie on między innymi zatrudniony przez cyrk Ciniselli w Petersburgu na okres 15 dni - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Zaświadczeniem lekarskim uchylają się od wykonania zadań" (Głos z przeszłości, odc. 84)

"Zaświadczeniem lekarskim uchylają się od wykonania zadań" (Głos z przeszłości, odc. 84)

2023-03-26 08:00

- Ludziom naprawdę chorym rady zakładowe powinny dopomóc w uzyskaniu szybkiej opieki lekarskiej. Ludzi natomiast, którzy udają się do lekarzy tylko po to, aby otrzymać zwolnienie z pracy, należy bezwzględnie zwalczać – pisała prasa w 1950 r.

Pierwsze maszyny cyfrowe i "mózgi elektronowe" w Zamechu  (Narzędzia pracy zamechowskich konstruktorów, odc. 2)  

Pierwsze maszyny cyfrowe i "mózgi elektronowe" w Zamechu (Narzędzia pracy zamechowskich konstruktorów, odc. 2)  

2023-03-25 10:30

W pierwszym odcinku serii artykułów o narzędziach używanych przez zamechowskich konstruktorów przedstawiłem klasyczne przyrządy typu suwak logarytmiczny i arytmometr. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. wraz ze wzrostem stopnia skomplikowania obliczeń technicznych przestały one wystarczać. Wkroczyły wówczas na scenę pierwsze komputery zwane „mózgami elektronowymi”. Ich zastosowanie umożliwiało przyspieszenie procesu obliczeń i zwiększenie ich precyzji. W dzisiejszym odcinku opowiem o zamechowskich komputerach lat 60. i 70. XX wieku.

Dawno temu w Elblągu... napadnięto robotnika przy ul. Słonecznej

Dawno temu w Elblągu... napadnięto robotnika przy ul. Słonecznej

2023-03-25 07:00

Gdy wczoraj wieczorem młodociany robotnik Herrmann T. zamieszkały przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstraße) udawał się do domu, został niedaleko swojego miejsca zamieszkania zaatakowany przez Franza Quandta, również zamieszkałego przy tej samej ulicy. Quandt zbił go tak mocno szklaną butelka, że ten musiał udać się do lekarza. Q. już wcześniej, w środę i w niedzielę, zaatakował butelką innego młodego chłopaka i poturbował go tak mocno, że ten odniósł poważne obrażenia. Wobec Q. toczy się właśnie postępowanie karne - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek" (Głos z przeszłości, odc. 83)

"Bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek" (Głos z przeszłości, odc. 83)

2023-03-19 08:00

- Władze i instytucje powołane do pilnowania bezpieczeństwa na drogach i ulicach, powinny zainteresować się sprawą usunięcia pokryw bez zabezpieczenia i poczynić starania, by uchronić przechodniów przed wypadkami – pisała prasa o brakujących pokrywach kanalizacyjnych w Elblągu w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu… płonął budynek przy Giermków

Dawno temu w Elblągu… płonął budynek przy Giermków

2023-03-18 07:00

W sobotę wieczorem około godz. 23.45 wezwano straż pożarną do budynku przy Giermków 45 (niem. Junkerstrasse). Wskutek zbyt rzadkiego czyszczenia komina od ognia zajęła się sadza. Po około 45 minutach gaszenia straż pożarna mogła udać się do swojej bazy - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Spacerem po Elbingu (Elbląskie Archiwum Foto)

Spacerem po Elbingu (Elbląskie Archiwum Foto)

2023-03-15 17:50

W naszym kolejnym odcinku Elbląskiego Archiwum Foto odwiedzimy Elbląg sprzed II wojny światowej. Sprawdzimy trzy lokalizacje.

25 lat wstecz dzięki zdjęciom lotniczym

25 lat wstecz dzięki zdjęciom lotniczym

2023-03-13 10:50

- Zawsze, gdy w jakiś sposób mam styczność z przeszłością, czy to za pomocą filmów, czy zdjęć, mam poczucie, że nie uda mi się bardziej zbliżyć do konceptu wehikułu czasu. Fakt, że mogę za pomocą kilku kliknięć zobaczyć, jak wyglądały ulice danego miasta sto lat temu (lub więcej!) i że mogę ujrzeć twarze osób, które wtedy tymi ulicami przemierzały, nigdy nie staje się mniej fascynujący – pisze Łukasz Budnik, elblążanin, pasjonat historii miasta i redaktor naczelny portalu film.org.pl. Zobacz porównanie zdjęć z 1998 i 2022 roku.

"Zjazd ZNP zostaje odwołany" (Głos z przeszłości, odc. 82)

"Zjazd ZNP zostaje odwołany" (Głos z przeszłości, odc. 82)

2023-03-12 08:00

- Elbląska Spółdzielnia Spożywców sprowadziła większą ilość węgla – pisała prasa w 1950 r. Zapraszamy na kolejną podróż w czasie.

Narzędzia pracy zamechowskich konstruktorów  (odc.1, Liczydła i kalkulatory)

Narzędzia pracy zamechowskich konstruktorów  (odc.1, Liczydła i kalkulatory)

2023-03-11 10:30

Pracownicy zamechowskiego (Centralnego) Zakładowego Biura Konstrukcyjnego dzielili się z reguły na tych wykonywujących obliczenia techniczne oraz tych tworzących konstrukcję. Niektórzy łączyli w różnych proporcjach te dwie umiejętności. Nierozstrzygnięty do dziś pozostał spór na temat wyższości obliczeń nad konstrukcją, tudzież na odwrót. Wiadomo jednak na pewno, że Zamech potrzebował obu kompetencji. W kilku kolejnych odcinkach opowiem, jak ewoluowały narzędzia pracy konstruktorów w okresie funkcjonowania Zamechu. Dzięki nim w Elblągu zaprojektowano i wyprodukowano tysiące udanych turbin, przekładni zębatych, urządzeń wyposażenia okrętowego i maszyn do obróbki plastycznej metali. W tym odcinku przedstawię urządzenia, które zamechowcy ochrzcili wszystko mówiącymi określeniami „grzechotnik”, „sieczkarnia”, „kręciołek”. Zapraszam do lektury.

Dawno temu w Elblągu... rzeka znów zamarzła

Dawno temu w Elblągu... rzeka znów zamarzła

2023-03-11 07:00

Rzeka Elbląg zamarzła na tyle, że można po niej spokojnie uczęszczać. Stąd też otwarcie sezonu żeglugowego, które miało wkrótce nastąpić, zostanie wskutek utrzymującego się mrozu przesunięte o kilka tygodni, co dla wielu z nas jest nieprzyjemnym zaskoczeniem - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Obserwując sukcesy kobiet radzieckich..." (Głos z przeszłości, odc. 81)

"Obserwując sukcesy kobiet radzieckich..." (Głos z przeszłości, odc. 81)

2023-03-05 08:00

- ... koło Ligi Kobiet w elektrowni zwróciło się do rady zakładowej i dyrekcji z prośbą o zatrudnienie kobiet przy warsztatach – pisała prasa o elbląskiej elektrowni w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu… uczniowie ukończyli szkołę

Dawno temu w Elblągu… uczniowie ukończyli szkołę

2023-03-04 07:00

Dyrekcja Królewskiego Gimnazjum informuje, że w jutrzejszy wtorek o godz. 16 odbędzie się zakończenie nauki dla abiturientów i tym samym zostaną oni zwolnieni z obowiązku szkolnego. Na to wydarzenie są zaproszeni: urzędy, rodzice uczniów oraz przyjaciele szkoły - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Miał z tą tolerancją cholerne kłopoty (Głos z przeszłości, odc. 80)

Miał z tą tolerancją cholerne kłopoty (Głos z przeszłości, odc. 80)

2023-02-26 08:00

- Sekretarze organizacji oddziałowych i kierownicy grup partyjnych na swoich warsztatach bacznie śledzą przebieg realizacji powziętych zobowiązań, pomagają, dają przykład innym własną ofiarną pracą – pisała prasa o zobowiązaniach 1-majowych w Zamechu w 1950 r.

Zamechowska gazeta zakładowa „Na Warcie Pokoju”

Zamechowska gazeta zakładowa „Na Warcie Pokoju”

2023-02-25 10:30

Opisywany już wcześniej na łamach portELu „Głos Zamechu” nie był pierwszą zamechowską gazetą zakładową. Poprzedzał go tygodnik o tytule „Na Warcie Pokoju”, który ukazywał się regularnie w każdy poniedziałek od 20 stycznia 1951 do 1 maja 1957 r. Dziś przedstawię charakter tej gazety, a także opowiem, jak doszło do jej powstania, kto ją organizował i tworzył przez ponad 6 lat. Pomimo mankamentu tego wydawnictwa związanego z jego politycznym przesłaniem i anturażem należy docenić pasję dziennikarską jego twórców, ich konsekwentne dążenie do stworzenia własnego organu prasowego oraz kolektywny wysiłek dla podtrzymania nieprzerwanej jego edycji, jak również troskę o zakład, dążenie do jego rozwoju i wiarę w lepszą przyszłość, pomimo mizerii ówczesnych dni. Oceniając to wydawnictwo pamiętajmy o czasach w jakich funkcjonowało oraz o tym, że było w 100 procentach elbląskie.

Dawno temu w Elblągu… odbył się pokaz w wykonaniu orientalnego teatru

Dawno temu w Elblągu… odbył się pokaz w wykonaniu orientalnego teatru

2023-02-25 07:00

Wczoraj w sali Domu Rzemiosła mogliśmy podziwiać na scenie orientalny teatr, który zaprezentował przed publicznością różnorodny program. Po wysłuchaniu kilku utworów w wykonaniu szkoły muzyki wojskowej pod kierownictwem kapelmistrza Lammicha Sulima Bey zaprezentował „czarną sztukę starych Egipcjan”. Numery Sulimy spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności i zostały nagrodzone oklaskami - tym pisała elbląska prasa w lutym 1900 r.

Nad rzekę Elbląg (Elbląskie Archiwum Foto)

Nad rzekę Elbląg (Elbląskie Archiwum Foto)

2023-02-20 15:08

Niedawno pisaliśmy o tym, jak w tym roku zmienił się teren przy dawnej Tortudze. Dziś, ponownie za sprawą Sławomira Czerniaka, przeniesiemy się w czasie kilka dekad wstecz i zobaczymy, jak te okolice wyglądały... no właśnie, kiedy dokładnie?

"Lekarze zbyt pochopnie udzielają zwolnień od pracy" (Głos z przeszłości, odc. 79)

"Lekarze zbyt pochopnie udzielają zwolnień od pracy" (Głos z przeszłości, odc. 79)

2023-02-19 08:00

- Przyczyną przedświątecznej absencji najlepszych szwaczek w zakładzie było przyjmowanie przez nie prywatnych zamówień do wykonania w domu – pisała prasa o Zakładach Przemysłu Odzieżowego w Elblągu w 1950 roku.

Dawno temu w Elblągu... świętowali pracownicy dwóch firm

Dawno temu w Elblągu... świętowali pracownicy dwóch firm

2023-02-18 07:00

Personel firmy Zilgitt i Lemke zorganizował w lokalu Tivoli imprezę pracowniczą. Została ona otwarta koncertem. Dwie piosenki, z których pierwsza opowiadała o personelu firmy, a druga także była poświęcona firmie, spotkały się ze szczególnie żywym odbiorem publiczności. Pozostałe godziny upłynęły na tańcach i przedstawieniach pełnych humoru. Impreza trwała do samego rana – pisała elbląska prasa 14 lutego 1900 r.

Reklama